U 2016. Crnu Goru je posjetilo 1,8 miliona turista što je skoro tri puta više nego što ima stanovnika
Prelijepom Crnogorskom primorju sa bogatom i raznovrsnom ponudom duž cijelog primorja i zimskim turističkim centrima Kolašinu, Žabljaku, Vučju takođe sa smještajnim kapacitetima za sve kategorije turista, po kvalitetu usluga ozbiljno se približavaju i ostali segmenti turističke ponude Crne Gore. Tako je zahvaljujući agilnošću resornog ministarstva, Nacionalne turističke organizacije Crne Gore kao i lokalnim turističkim organizacijama i zajednicama i svakako turističkim radnicima poslednjih godina kvalitet i nivo turističkih sadržaja usluga proširen i unaprijeđen u nacionalnim parkovima, zaleđima primorskih gradova koji imaju bogatu, a nedovoljno valorizovanu kulturnu baštinu, kao što je okolina Bara i Ulcinja. U središnom dijelu Crne Gore, naročito na seoskom području gradova koji nijesu ni morski ni planinski uređeno je nekoliko manjih, ali atraktivnih lokaliteta poput Kučkih korita (Podgorica), Lipske pećine (Cetinje).
Opština Danilovgrad takođe ima značajno mjesto na turističkoj mapi Crne Gore jer je lokalna uprava na čelu sa predsjednikom opštine Branislavom Đuranovićem poslednjih godina velika sredstva uložila u lokalne puteve i ostalu infrastrukturu, naročito prema manastirima Ostrog i Ždrebaonik. Ove dvije velike pravoslavne svetinje pohode hiljade turista, a na rijeci Zeti svake godine opština Danilovgrad i lokalna turistička organizacija organizuju različite turističko-zabavne manifestacije.
I turistička ponuda Nikšića izašla je iz lokalnih okvira naročito zbog muzičkog Lejk festa na Krupačkom jezeru koji svake godine posjeti hiljade mladih iz regiona. U Crnoj Gori takođe je uređeno više pješačko-biciklističkih staza, a u ekspanziji je i vinski turizam koji je naročito interesantan gostima iz istočnoevropskih zemalja.
Zato turistički radnici Crne Gore očekuju da se rast broja turista i prihoda od turizma koji je zabilježen u 2015. i 2016. nastavi i u ovoj. Da se u turističkoj privredi konstantno kvalitetno radi potvrđuje i to da se poslednje decenije turistički promet učestvostručio jer je prije deceniju iznosio 220 miliona eura, a prošle rekordnih 850 miliona eura. I broj gostiju u 2016. bio je za respekt – Crnu Goru posjetilo je 1,8 miliona turista što je skoro tri puta više nego što ima stanovnika. Zato i slogan „Uvijek drugačije“ sa kojim turistička privreda nastupa na Sajmu turizma u Beogradu najbolje potvrđuje da, iako se čini da je turistička ponuda Crne Gore manje više poznata, ona uvijek ima nešto novo i kvalitetno osmišljeno da ponudi.
Pošto je morska obala za turističku privredu, ipak, najvažnija, ona i za ovu sezonu nudi različite sadržaje i pristupačne cijene. Za goste koji preferiraju boravak u hotelima duž crnogorske obale ima više stotina hotela gdje se cijene polupansiona u sezoni u hotelima niže kategorije kreću od 20 do 30 eura dok se u onim luksuznijim kreću i po nekoliko stotina eura. Za turiste koji svoj odmor žele provesti u privatnom smještaju, a takvih je najviše iz regiona, cijene prenoćišta u sobama se kreću od šest do deset eura, a u apartmanima u prosjeku oko 20 eura.
Povoljne cijene Montenegro Airlines
Turistička ponuda Crne Gore nezamisliva je bez nacionalnog avio prevoznika Montenegro Airlines. Za putnike sa tržišta Srbije MA je pripremio posebnu ponudu koja se odnosi na putovanja započeta u Beogradu za vrijeme trajanja Sajma uključujući i navedene datume, cijena karte iz Beograda do Podgorice ili Tivta iznosiće 95 eura. Karte se mogu kupiti na Sajmu, u poslovnici MA u Knez Mihailovoj, kao i na beogradskom aerodromu. Period u kojem se putovanje treba realizovati je od 26. februara do 30. aprila 2017.Montenegro Airlines će tokom ovogodišnjeg ljetnjeg reda letjenja imati do tri leta dnevno za Podgoricu i Tivat iz Beograda, a najniža cijena povratne avio karte sa svim taksama će iznositi 116,40 eura.Hotel Light house Igalo‘]
Hotel Light house, nekadašnji Metalurg, sagrađen je 1978, a od 2008. je u vlasništvu kompanije Comp Comerc biznismena Ranka Jovovića iz Nikšića. Hotel se nalazi na izvanrednoj lokaciji, u centru Igala, kapaciteta 400 ležajeva, udaljen od plaže stotinak metara, a idealan je i za odmor i organizovanje seminara i kongresa. Dio hotela, 32 smještajne jedinice je renoviran i u njemu se nalaze superior sobe i apartmani koji zadovoljavaju standarde 4 plus zvjezdice dok su još nerenovirane sobe kategorije 2 plus zvjezdice. U superior sobama cijene polupansiona, zavisno da li je riječ o glavnoj, pred ili post sezoni, kreću se 43,37 i 29 eura, a u apartmanima 160,130 i 98 eura, dok puni pansion u standardnim sobama iznosi 30,25 i 21 eura, zavisno od mjeseca i broja ležajeva u sobi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.