Tačka užasa: Mesto na kom se dogodio najsmrtonosniji događaj u istoriji 1Chicxulub crater, foto: D. VAN RAVENSWAAY / Sciencephoto / Profimedia

Peščani oblak zasenio je nebo, donoseći godinu dana trajanja noći. Temperature su pale ispod nule, a gotovo 75 posto živih bića na Zemlji je nestalo. U sredinom 80-ih godina prošlog veka, grupa američkih arheologa je proučavala satelitske snimke poluostrva Jukatan u Meksiku i primetila gotovo savršen prsten širok više od 200 kilometara, piše Pun kufer.

Karakteristične ponikve ispunjene bistrom plavom vodom su uobičajen prizor na turističkim brošurama, izgledajući nasumično razbacane po pejzažu poluostrva.

Međutim, gledajući ih iz svemira, formiraju uzorak u obliku polukruga.

Sada je poznato da taj oblik, koji izgleda kao da ga je nacrtao ogroman šestar, zapravo predstavlja ožiljak koji je ostao nakon što je asteroid širine oko 12 kilometara pogodio Jukatan i eksplodirao neopisivom silinom.

Tako je nastao krater Chicxulub, koji je dobio ime po istoimenom gradu.

Sa prečnikom većim od 180 km, smatra se jednim od najvećih sudara nebeskih tela u istoriji Zemlje.

Ova jedna od najsmrtonosnijih katastrofa na planeti povezana je sa masovnim izumiranjem dinosaura, a naučni rad koji to potvrđuje objavljen je pre deset godina u časopisu Science Journal.

Naučnici su odbacili druge teorije, kao što su masivne vulkanske erupcije i druge moguće scenarije. Veruju da je sudar asteroida trenutno stvorio krater dubok 30 kilometara i izazvao sličnu reakciju zemlji kao kada se u jezero naspe gomila šljunka.

Tačka užasa: Mesto na kom se dogodio najsmrtonosniji događaj u istoriji 2
Danas izgleda bajkovito, foto: Dr Jamie Thompson / SWNS / SWNS / Profimedia

U godinama koje su usledile, svet se promenio do neprepoznatljivosti.

Peščani oblak zasenio je nebo, donoseći godinu dana trajanja noći. Temperature su pale ispod nule, a gotovo 75 posto živih bića na Zemlji je nestalo. Danas je ta centralna tačka zamišljene kružnice oko kilometar ispod malog grada Chicxulub Puerto. U mestu sa nekoliko hiljada stanovnika, niske kuće okrečene u žuto, belo i narandžasto okružuju skroman gradski trg.

Ljubitelji dinosaura koji dolaze ovde kako bi osetili duh prošlih vremena često se izgube na obraslim i krivudavim putevima i završe u obližnjem Chicxulub Pueblu.

Ali kada stignu na pravo mesto, naići će na nekoliko podsetnika na katastrofu svih katastrofa – crteže dinosaura koje su nacrtala lokalna deca. U blizini se nalazi i igralište sa sauropodima, kao i betonski kostur oko kojeg posetioci mogu videti različite vrste izumrlih stanovnika davnih vremena. Na oko 45 kilometara južno nalazi se Muzej nauke kratera Chicxulub, koji je otvoren krajem prošle godine, gde posetioci mogu saznati više o događajima koji su promenili izgled Zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari