U malom gradu na Moravici glavna ulica je jedna od najpoznatijih na prostorima ne samo Srbije već i cele bivše zemlje. Zašto? Pa, zato što ju je proslavila televizijska serija „Više od igre“, jedna od najpopularnijih ikada snimljenih na ovim prostorima. Upravo u ovom gradu snimana je priča o Gradini i njenim žiteljima.


Tu je i kafana „Kod bankrota“. Ona koju je proslavio Pavle Vuisić. Baš tuda prolazili su: major Šljivić, Danilo Živić, Cvikeraš, Kostolomac, profesor Zuba… Ivanjica je neobičan gradić, izrastao iz sela koje je nastalo po nalogu kneza Miloša 1833. godine kao moravička kapetanija. I niklo selo baš na mestu gde su rasle brojne vrbe ili – ive. Samo godinu dana kasnije Ivanjica ima i prvu školu. Devedesetih godina 19. veka to je bila „najlepša i najrazvijenija varoš erske kapetanije“.

Ne možete da ne zapazite: u centru je nedavno sagrađeni spomenik Draži Mihailoviću, rođenom u ovom kraju, a preko puta je Spomenik revoluciji 1941-1945. godine. Istorija je učiteljica života?

Ono što takođe morate zapaziti u gradiću je cveće. I, interesantno, svuda su maćuhice, odnosno dan-noć. Samo su boje različite. Namiguju iz cvetnih korpi postavljenih na uličnoj rasveti, svuda je po žardinjerama, ispred restorana, kuća, u parku. I naravno kraj električne centrale. Bila je to jedna od prvih pet centrala koje su izgrađene u Srbiji, pa je Ivanjica još 1911. godine bila osvetljena. Imala je tada samo hiljadu stanovnika. Danas je ta centrala muzej, ali još osvetljava obližnji park. Naravno da šetnja vodi do vodopada koji je prepoznatljivi simbol Ivanjice. Kao i kafana koja se nije promenila desetinama godina. U kafani su stare fotografije koje nude „istoriju“ grada i priču kako je 1930. godine Ivanjica proglašena klimatskim turističkim mestom zajedno sa Dubrovnikom, Kotorom i Cetinjem. Tu je i fotografija kamenog mosta sagrađenog početkom 20. veka i to je najveći jednolučni most na Balkanu. Sagradili su ga italijanski majstori, bez vezivnog materijala, od kamenih blokova.

Na fudbalskom stadionu igra se utakmica. Ovde vole fudbal. Sećate se obračuna Građanskog i Radničkog u spomenutoj seriji? Uostalom, „Javor“ je klub koji postoji od 1912. godine.

Golija, planina tako teškog imena, proglašena je jedinim rezervatom biosfere na ovim prostorima, a jedan je među dve stotine u svetu. Prilički kiseljak je čuvena banja koja datira još od sredine 19. veka.

U maloj, doteranoj, sređenoj varoši, ljudi neguju šetnju, koja prethodi porodičnom ručku na terasi najpopularnijeg restorana. Toplo. Šum vodopada. Osmesi za fotografije. S pogledom na razlistale ive.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari