Dva najpopularnija operativna sistema za mobilne uređaje – Googleov Android i Appleov iOS u svetu nemaju prave konkurencije.
Iako se zbog različitih biznis modela, oni se ustvari nikada neće takmičiti za tržišni udeo na istom nivou, Apple nije zadovoljan zastupljenošću u ekonomijama u razvoju, posebno u Indiji gde je tržišni udio svega 3,3 odsto, piše Al Jazeera Balkans.
U svetu tržišni udeo Androida je 74,25, a iOS-a 25,15 odsto. Drugi operativni sistemi zajedno su zastupljeni manje od jedan odsto.
Gledano po regijama, Android je dominantan u Evropi (73 odsto), Africi (87 odsto), Aziji (82,8 odsto) i Južnoj Americi (89 odsto). Appleov iOS se koristi na više uređaja (iako ne u puno većoj meri) – u Severnoj Americi (53 odsto) i Australiji i Okeaniji (50,2 odsto). Pojedinačna država u kojoj iOS ima najveći udeo je Japan gde je gotovo 63 odsto svih mobilnih uređaja na ovom operativnom sistemu.
U regionu iOS se nalazi na 13 odsto mobilnih uređaja, dok je Android na gotovo 87 urađaja.
Na prosek u korist Androida u najvećoj meri utiče Bosna i Hercegovina, gde više od 91 odsto svih pametnih telefona i mobilnih uređaja radi na Androidu.
iOS nije se nigde ni blizu primakao Androidu, ali je u regionu najzastupljeniji u Sloveniji (16,3 odsto uređaja) i Severnoj Makedoniji (na 15,8 odsto uređaja).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.