Apple MacBook Air: Ovaj računar više nije novost, ako se posmatra na globalnom nivou. U zemlji Srbiji, tek treba uskoro da dođe. Kada se pojavio, bio je revolucionaran zbog svoje male zapremine i solidnih tehničkih mogućnosti. I dalje je jedan od retkih koji pružaju toliku autonomiju rada i ograničenja prilikom te nadgledane autonomije.

Apple MacBook Air: Ovaj računar više nije novost, ako se posmatra na globalnom nivou. U zemlji Srbiji, tek treba uskoro da dođe. Kada se pojavio, bio je revolucionaran zbog svoje male zapremine i solidnih tehničkih mogućnosti. I dalje je jedan od retkih koji pružaju toliku autonomiju rada i ograničenja prilikom te nadgledane autonomije. Ima različite konektore, ali samo po jedan. Najviše smeta što je jedan USB ulaz. Za sve postoje alternative, ali USB priključci su na sve strane i ljudi su se odomaćili na njih. Ako hoćete na „kablovski“ Internet, uglavnom modem priključite putem USB kabla. Onda nema mesta za miša. Internet veza može biti i bežična zahvaljujući Wi-Fi podršci Air Book-a. Dok skidate neki veliki fajl, i zakočite tu vezu, možda budete hteli da pogledate neki disk. Avaj, Air Book nema ugrađen CD/DVD drajv. Ima i za to rešenje – može da se kupi Super Drajv, tj. dvd rezač. On se povezuje preko USB-a. Miš mora napolje. Umesto njega dolazi bluetooth miš. Takvi su retki, ali ih ima. Koristeći piratske sajtove za daunlodovanje velikih fajlova i Super Drajv za puštanje omiljenog diska, hoćete nešto da štampate. Dobro, postoje i kućni štampači sa ugrađenim WLAN-om, ali ako trebate da se povežete sa fotoaparatom, morate imati neki ovogodišnji model koji ima Wi-Fi. Telefon može preko bluetootha. Velika većina domaćih kućnih korisnika nema aparate koji znaju da rade bez kabla, i to je za MACBOOK Air značajan problem. O slaboj zastupljenosti Apple računara nema potreba govoriti.
Da ne idemo bespotrebno u ekstremne slučajeve koji će vam se možda dogoditi jednom u godinu dana, da vidimo šta sve može da se radi sa Air Book-om. Ko nema bežični ruter, treba da zna da je to sitna investicija u odnosu na laptop. Tač ped je lak za upotrebu i za maksimum desetak dana ćete se navići. Dakle, dobijate lagan računar koji je hardverski jak za srednje-jake programe – 90 odsto korisnika neće umeti toliko brzo unositi podatke, koliko brzo on iznosi gotova rešenja. Za neupućene da kažemo da Apple u svoje računare stavlja kompletan softver koji vam treba – bez dodatne nadoknade.
Da bi taj softver uspešno radio, hardver je više nego odgovarajući. Srce sistema je Intel C2D procesor radnog takta 1,6 ili 1,8 GHZ. Radna memorija je 2GB, brzine 667 Hz. Hard disk je od 80 GB ili, ako se izabere SSD varijanta, 64 GB. Bez žica se snalazi putem najnovijih standarda 802.11n ili BT 2.1. ekran je dijagonale 13.3 inča, rezolucije 1280 x 800 tačaka. Baterija traje četiri sata. To se postiglo između ostalog, čestim odlaskom ekrana u slip mod, kao da je mobilni telefon.
Kome je potreban ovakav laptop? Očigledno nije namenjen da bude primarni računar. Kao drugi ili treći, da; ali ko to ima toliko kompjutera? MACBOOK Air je pun kompromisa. U zavisnosti od toga koliko ste spremni da žrtvujete, takav vam je i konačan odgovor. Ovo je najsporiji Mac u Apple familiji, ali dovoljno brz za svakodnevnu upotrebu. Zapravo, Air je savršen kao računar za poneti, jer je lagan i snažan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari