Bespoštedni rat Gugla i Majkrosofta se nastavlja: Police Britanske biblioteke u Londonu mesto su koje najbolje svedoči o stanju na prvim linijama borbe koju kompanija Majkrosoft vodi protiv Gugla. U prostoriji ispod zdanja biblioteke od crvene cigle, nedaleko od železničke stanice Sent Pankras, Majkrosoftovi eksperti četrnaest sati dnevno rade na skeniranju knjiga s polica londonske biblioteke, prenosi Rojters.

Bespoštedni rat Gugla i Majkrosofta se nastavlja: Police Britanske biblioteke u Londonu mesto su koje najbolje svedoči o stanju na prvim linijama borbe koju kompanija Majkrosoft vodi protiv Gugla. U prostoriji ispod zdanja biblioteke od crvene cigle, nedaleko od železničke stanice Sent Pankras, Majkrosoftovi eksperti četrnaest sati dnevno rade na skeniranju knjiga s polica londonske biblioteke, prenosi Rojters. U okviru projekta pokrenutog pre godinu dana, Majkrosoft će u naredne dve godine skenirati 25 miliona stranica iz arhiva Britanske biblioteke iz devetnaestog veka – ukupno oko 100.000 knjiga. Zajedno sa zbirkama iz drugih biblioteka, uključujući biblioteku Univerziteta Jejl i Kornel, te stranice namenjene su projektu Live Search Books, Majkrosoftovom odgovoru na projekat Google Book Search.
Majkrosoft, međutim, zaostaje za Guglom koji je već na Internet postavio oko milion knjiga i za svoj projekat pridobio 10.000 izdavača i blizu 30 velikih svetskih biblioteka. Ako je nedavna ponuda izumitelja operativnog sistema Windows za kupovinu Yahooa potekla iz želje za većim uplivom u reklamiranje na Internetu, projekat skeniranja knjiga ukazuje na veći nedostatak u odnosu na Gugl – pretragu.
„Kada budemo u stanju da bolje odgovorimo na pitanja ljudi, izgradićemo poverenje, a potom i povećati broj korisnika“, ocenio je Klif Guren, direktor Majkrosoftovog odseka Publisher Evangelism. Kompanija za merenje na Internetu COMSCORE procenjuje da se samo četiri odsto pretraga na netu radi preko Majkrosofta, a čak 77 odsto preko Gugla. Yahoo, po snazi drugi provajder za pretragu, ima udeo od 16 odsto.
To, međutim, nije jedini problem Majkrosofta. Kako tehnologija pretrage napreduje, pravu glavobolju toj kompaniji zadaje činjenica da Gugl teži sveobuhvatnijoj pretrazi. Cilj Gugla je „organizovanje informacija iz sveta i njihova pristupačnost i korisnost“, a ta kompanija pri tome ne popisuje samo knjige, već sve podatke do kojih može da dođe. Primer toga je činjenica da se korisnici Guglovog imejl naloga pozivaju da ništa ne brišu – pošto su sve to podaci koje Gugl može da iskoristi. Iako broj biblioteka i izdavača sa obe strane numeričke trke Gugl-Majkrosoft brzo raste, izazov je daleko veći od svih svetskih knjiga. Džejson Henli, predsednik Guglove pretrage Book Searsh u Britaniji, kaže da između njegove kompanije i Majkrosofta nema takmičenja.
„Ne bih mogao da kažem da postoji bilo kakva trka u smislu pridobijanja nekih saradnika i isključivanja drugih iz posla. To ne bi imalo nikakvog smisla, imajući u vidu da pokušavamo da budemo sveobuhvatni“, objasnio je Henli. Nijedna kompanija ne želi da saopšti koliko ulaže u nove projekte, a Guren iz Majkrosofta kaže da je reč o „veoma solidnoj finansijskoj obavezi“. Projekti su strateški, ocenio je Dani Saliven, glavni urednik SEARCHENGINELAND.com.
„I Majkrosoft i Gugl grade biblioteke tako da u njima do knjiga dolazite kroz njihov sistem pretrage. A to je elektronski bibliotekar“, rekao je Saliven. „Bitka se neće voditi za dobijanje knjiga, već za boljeg bibliotekara“, objasnio je.
U Majkrosoftu kažu da imaju selektivan pristup. U Britanskoj biblioteci su, među knjigama namenjenim skeniranju, izdanja klasika kakav je „Robinson Kruzo“ Danijela Defoa.
„Guglov opšti cilj jeste da organizuje svetske informacije. Na taj način oni spajaju različite stvari, dobro s lošim, pošto mrežu bacaju daleko i široko“, kaže Guren iz Majkrosofta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari