Britanske agencije za zaštitu zdravlja nedavno su upozorile na negativne posledice bežičnog interneta u školama. Naime, deca koja po informacije svakodnevno odlaze na neku od bežično spojenih internet mreža navodno ugrožavaju zdravlje. Istraživanja su pokazala da su učenici osnovnih škola i srednjoškolci podložni zračenju tri puta većem od onog koje uzrokuje razgovor na mobilnom telefonu.
Britanske agencije za zaštitu zdravlja nedavno su upozorile na negativne posledice bežičnog interneta u školama. Naime, deca koja po informacije svakodnevno odlaze na neku od bežično spojenih internet mreža navodno ugrožavaju zdravlje. Istraživanja su pokazala da su učenici osnovnih škola i srednjoškolci podložni zračenju tri puta većem od onog koje uzrokuje razgovor na mobilnom telefonu. Zbog toga, upozoravaju naučnici, većina dece u školama ali i kod kuće ima dobru predispoziciju za obolevanje od karcinoma ili drugih smrtnosnih bolesti kasnije u životu. Deca i tinejdžeri, objavio je britanski BBC, tokom razvoja imaju mnogo tanju koru lobanje od odraslih. Imunitet im još nije na zavidnom nivou, pa je njihov organizam izloženiji zračenju tih talasa nego onaj kod odraslih ljudi. Uprkos tome što je u poslednjih 18 meseci u britanskim školama instalirano 1,6 miliona bežičnih interne linija, Agencija za zaštitu zdravlja upozorava na njihovu štetnost i traži da se pod hitno takav način globalnog komuniciranja odvoji od dece.
Deca iz Urugvaja probala XO laptop
Veliki osmesi na licima 160 đaka osnovne škole u ruralnom urugvajskom mestu Vilja Kardal – to je prvi utisak koji su na njih ostavili XO laptopovi, dobijeni u okviru programa „Jedan laptop za svako dete“. „Ovo je kao kada vas Deda Mraz ranije poseti“, rekao je 11-godišnji Eduardo de los Santos, uključujući svoj prvi kompjuter.
To su prve mašine iz programa namenjenog približavanju kompjutera deci u nerazvijenim krajevima koje su stigle u Južnu Ameriku. Projekat pravljenja jeftinih laptopova je i dalje u pilot-fazi, a XO kompjuteri su tako stigli i u jednu školu u Nigeriju i još jednu u Tajlandu.
Prvi kompjuteri koji su stigli u Urugvaj su iz donacije – ostale će kupiti vlada ove zemlje koja je, za te potrebe, odvojila 15 miliona dolara. Na kompjuterima su već bile učitani dečji udžbenici i enciklopedije i drugi sadržaji – na španskom jeziku.
Pošto je rad sa kompjuterom njegov najbolji test, evo šta su pokazali prvi kontakti mališana iz Urugvaja sa XO mašinama – deca koja imaju u svom imenu „tildu“ nisu mogla da se uloguju, problem koji je brzo rešen, dok su neka uspela da pregreju kompjuter igrajući „Tetris“. Ovo će sigurno biti dobar pokazatelj šta sve još treba uraditi na XO mašinama pre nego što veći kontingenti krenu put raznih nerazvijenih zemalja.
U svetu postoji jedna milijarda školske dece u zemljama u razvoju, koja nemaju mogućnost da uče i upoznaju se sa kompjuterima. Neprofitabilni projekat, koji je 2005. godine pokrenuo Nikolas Negroponte, tadašnji direktor medijske laboratorije na MIT-u, bi to definitivno trebalo da promeni. XO laptopovi trenutno koštaju 175 dolara, a očekuje se da će sa omasovljenjem proizvodnje njihova cena pasti na 100, a moguće je da će jednog dana biti i samo 50 dolara.
Interesovanje za XO kompjutere su do sada pokazali Argentina, Brazil, Kambodža, Kostarika, Dominikanska Republika, Egipat, Etiopija, Libija, Nigerija, Pakistan, Rusija, Ruanda i Tajland.
S druge strane, čelnici firmi koji postavljaju bežične internet mreže tvrde kako je zračenje tih valova čak 100.000 puta manje od onoga mikrotalasne rerne u svakoj kuhinji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.