Međunarodni aerodrom u Mančesteru dobio je biometrijski sistem za kontrolu osoblja zasnovan na prepoznavanju zenica očiju. Radi se o prvom takvom sistemu instaliranom na nekom aerodromu u Velikoj Britaniji.
Većina britanskih aerodroma trenutno koristi uobičajeni način za utvrđivanje identiteta zaposlenih, ručnom proverom njihovih identifikacionih kartica.

Međunarodni aerodrom u Mančesteru dobio je biometrijski sistem za kontrolu osoblja zasnovan na prepoznavanju zenica očiju. Radi se o prvom takvom sistemu instaliranom na nekom aerodromu u Velikoj Britaniji.
Većina britanskih aerodroma trenutno koristi uobičajeni način za utvrđivanje identiteta zaposlenih, ručnom proverom njihovih identifikacionih kartica. Sistem koji je instaliran na mančesterskom aerodromu je razvijen u kompaniji Human Recognition Systems (HRS) iz Liverpula, koja je specijalizovana za razvoj aplikacija za proveru identiteta. Tokom razvoja sistema, testirano je više biometrijskih načina za utvrđivanje identiteta, od očitavanja otisaka prstiju i prepoznavanja zenica do prepoznavanja geometrije dlanova. Izbor je sužen na metode prepoznavanja zenica i prepoznavanja geometrije dlanova, da bi se na kraju bezbednosni stručnjaci odlučili za prepoznavanje zenica kao najpouzdaniji način za utvrđivanje identiteta.
Na mančesterskom aerodromu se u svakom momentu nalazi oko 25.000 zaposlenih. U pitanju su ne samo osobe zaposlene na aerodromu, već i zaposleni u tehničkoj službi i službi održavanja, zaposleni u kompanijama za snabdevanje hranom i gorivom, pripadnici bezbednosnih službi itd.
Predstavnici aerodromske uprave su izjavili da se novi sistem u prvim danima rada pokazao kao veoma pouzdan i odbacili kao apsolutno nepouzdane glasine da dolazi do grešaka u slučaju provere zenica osoba koje su pod dejstvom alkohola ili osoba sa krvavim očima. Naočare takođe ne predstavljaju problem za novi biometrijski sistem, mada naočare za sunce mogu u izvesnoj meri da umanje vidljivost zenica, tako da će osobe sa tom vrstom naočara najverovatnije biti zamoljene da ih skinu prilikom provere.
Prema mišljenju analitičara, prepoznavanje očiju je jedan od najpouzdanijih biometrijskih metoda za utvrđivanje identiteta. Na tom metodu provere je zasnovan i projekat e-Granice (e-Borders) koji je prošle godine usvojila vlada Velike Britanije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari