blu skajFoto: Shutterstock/Mojahid Mottakin

U svetu društvenih mreža, ime Blu skaj trenutno je prilično aktuelno, naročito nakon američkih predsedničkih izbora.

Blu skaj ima milion novih preuzimanja dnevno i postavlja se pitanje ima li šanse da postane novi Tviter, prenosi RTS.

Povratak Donalda Trampa u Belu kuću učvrstio je poziciju Ilona Maska, vlasnika društvene mreže Iks, u Trampovom novoformiranom Odeljenju za vladinu efikasnost (Department of Government Efficiency).

Kada je Mask kupio Tviter, koji je kasnije rebrendirao u Iks, niz novih platformi za društvene medije se borio za poziciju alternative popularnoj aplikaciji za interakciju putem kratkih tekstualnih poruka.

Nijedna od njih nije uspela da dođe do prevlasti iako je u jednom trenutku delovalo kao da „Metine“ Niti (Threads) mogu pomrsiti konce mnogima.

Sada kada je Mask spreman da bude Trampov saveznik tokom predsedničkog mandata, mnogi se sele na mrežu Blu skaj (Bluesky, plavo nebo na engleskom).

Platforma Blu skaj

 

Thank you for joining Bluesky, we’re happy you’re here!

Our full Terms of Service and other policy documents are linked below:

[image or embed]

— Bluesky (@bsky.app) November 15, 2024 at 6:17 PM

  • Blu skaj je zamišljen kao istraživački projekat za „decentralizaciju“ Tvitera od strane tadašnjeg izvršnog direktora i suosnivača Džeka Dorsija 2019. godine. Kao posebna kompanija pokrenuta je 2021. godine, a javnosti je predstavljena u takozvanoj beta fazi 2023. godine.
  • Blu skaj sada funkcioniše kao „decentralizovana“ platforma društvenog medija, što znači da korisnici mogu da naprave sopstvene servere na kojima mogu da čuvaju podatke i postavljaju svoja pravila, umesto da koriste servere u vlasništvu kompanije.
  • Mnoge funkcije u aplikaciji Blu skaj slične su onima na mreži Iks (nekadašnjem Tviteru), uključujući mogućnost pravljenja tekstualnih objava sa ograničenjem od 256 znakova. Takođe, korisnici mogu da objavljuju slike i video-zapise, ponovo objavljuju (repost), da lajkuju druge objave i odgovaraju drugim korisnicima. Korisnici mogu da prate druge pojedince, da uređuju (kuriraju) sopstvenu vremensku liniju i šalju korisnicima direktne poruke, slično kao na Iksu.
  • Na Blu skaju korisnici takođe mogu da blokiraju jedni druge, što je atraktivna funkcija za korisnike koji su kritikovali Maskove nedavne izmene blokiranja na Iksu, koje sada objave korisnika čine vidljivim za sve ostale, uključujući i blokirane korisnike.
  • Blu skaj ima tim za moderiranje koji sprovodi smernice zajednice. Na primer, na mreži je zabranjeno promovisanje „mržnje ili ekstremističkog ponašanja“, a korisnicima je omogućeno da koriste alatku za kolaborativno moderiranje pod nazivom Ozon.

„Za razliku od drugih zatvorenih platformi, Blu skaj je otvorena društvena mreža koja korisnicima daje izbor, programerima slobodu da grade, a kreatorima nezavisnost od platformi“, rekla je portparolka kompanije Emili Liju u izjavi za Ju-Es-Ej Tudej.

Platforma je lansirana u februaru 2024. godine.

Blu skaj je delimično u vlasništvu generalnog direktora Džeja Grabera. U odboru Blu skaja su i Džeremi Miler (autor servisa Jabber), Majk Masnik (osnivač tehnološkog bloga Techdirt) i Kindžal Šah (generalni partner kompanije „Blokčejn kapitala“).

Projekat je prvobitno pokrenuo 2019. godine bivši izvršni direktor Tvitera Džek Dorsi. Blu skaj i Tviter su se razišli krajem 2022. godine.

Blu skaj je imao 2,5 miliona novih korisnika tokom prošle nedelje, što je ukupan broj korisnika platforme povećalo na 16 miliona.

Portparolka Liju navodi da platforma beleži rekordnu aktivnost u svim pokazateljima angažovanja, uključujući lajkove i praćenje.

„Korisnici takođe kažu da dobijaju više reakcija (i da su boljeg kvaliteta) na Blu skaju nego na drugim platformama uprkos tome što su u početku imali više pratilaca na drugim mestima“, istakla je Emili Liju dodajući da je najvažnije to što se korisnici pri tome zabavljaju.

Četvrtak, 14. novembar je bio odličan za Blu skaj jer je aplikacija preuzeta za 24 sata milion puta.

 

Uprkos navodnom egzodusu sa platforme, Iks je zabeležio izuzetno veliku aktivnost na dan izbora. „Iks je imao rekordnih 942 miliona objava širom sveta i povećanje broja novih registracija korisnika od 15,5 odsto na dan izbora i sledećeg dana“, navodi se u XData objavi.

Istovremeno, zabeleženo je i više od 115.000 deaktivacija naloga, što je prema navodima En-Bi-Si Njuza, najviše od kada je Mask preuzeo aplikaciju.

Značajni korisnici koji su prešli na Blu skaj

Novinska kuća Gardijan najavila je da će desetine njenih naloga na platformi Iks, preko kojih ima oko 27 miliona pratilaca, prestati sa radom.

„Smatramo da su prednosti prisustva na Iksu sada manje nego negativne strane“, navodi se u kolumni organizacije, gde se ističe da platforma promoviše „teorije zavere krajnje desnice i rasizam“.

Poznate ličnosti sa velikim brojem pratilaca ove nedelje, uključujući novinara Dona Lemona i glumicu Džejmi Li Kertis, najavile su da će napustiti Iks.

Nakon što je Ilon Mask preuzeo platformu 2022. godine, otišli su mnogi uključujući Eltona Džona, Vupi Goldberg, Điđi Hadid i Šondu Rajms.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari