Potreba ljudi da kraj sebe u svakom trenutku imaju računar postala je neminovnost, s tim da niko ne želi da u velikim rančevima prenosi teške laptop uređaje. Kako bi odgovorili zahtevima tržišta, pre godinu dana pokrenuta je sasvim nova ultrabook kategorija lakih i brzih računara koji „smanjenjem“ nisu izgubili na performansama. Andreja Jauković, direktor poslovnog razvoja kompanije Intel, kompanije čiji procesori daju „srce“ ultrabook računarima, smatra da se novom kategorijom u potpunosti odgovorilo na potrebe tržišta, ali i da budućnost leži u ultrabook uređajima osetljivim na dodir.
Prošlo je više od godinu dana otkako su se na tržištu pojavili ultrabook računari. Kakvi su rezultati i da li ste zadovoljni interesovanjem?
– Ultrabook računari su već uzeli maha, pa smo zadovoljni potražnjom koja je usledila nakon predstavljanja drugog talasa ovih uređaja, koje pokreće treća generacija Intel Core procesora. Pokazalo se da korisnici žele ultrabrz odziv svojih uređaja, mogućnost da ih nose svuda, da baterija dugo traje kao i brzo povezivanje. Pored toga, potrošači žele uređaje koji izgledaju moderno. Zato smo kod osmišljavanja ultrabook kategorije želeli da se sve ove karakteristike nađu u jednom tipu uređaja, ali sa širokim spektrom izbora.
Koje su glavne prednosti ultrabook računara sa trećom generacijom Intel Core procesora?
– Novi ultrabook uređaji koje pokreće treća generacija Intel Core procesora i koji su proizvedeni sa najnaprednijim 22-nanometarskim 3-D gate tranzistorima brže reaguju i nude poboljšanu bezbednost. Novi procesori omogućavaju im da budu tanji, lakši, ali i da obezbede bolje performanse, a da troše manje energije. Pored povećanja efikasnosti i poboljšanih sigurnosnih karakteristika, ultrabook uređaji imaju i do dva puta bolje medijske i grafičke performanse u odnosu na prethodnu generaciju i duže trajanje baterije. Novi talas ultrabook uređaja pokreće se za čas, pa sistem iz stanja hibernacije u aktivno stanje prelazi za manje od 7 sekundi. Tehnologija Intel Smart Connect Technology pomaže da se elektronska pošta i društvene mreže automatski ažuriraju čak i dok je ultrabook u stanju hibernacije i tako štedi snagu.
U kojoj meri sve popularnija tehnologija osetljiva na dodir utiče na razvoj ultrabook računara?
– Verujemo da je podrška za ekrane osetljive na dodir ključna komponenta i da će biti veoma bitna na mnogim uređajima. Zato ćemo, u saradnji sa IT industrijom, raditi na daljem razvoju ultrabook uređaja koji će biti obogaćeni tehnologijom osetljivom na dodir, koja će pokrenuti još više inovacija i novih iskustava. Nameravamo da potpišemo sporazume sa nekoliko vodećih proizvođača tehnologija osetljivih na dodir, uključujući Cando, HannsTouch, TPK i Wintek.
U kojoj meri su ultrabook računari dostupni na srpskom tržištu?
– U četvrtom kvartalu 2011. imali smo prve isporuke ultrabook modela (Acer i Asus) dok su modeli Dell, HP, Lenovo, LG, Samsung i Toshiba počeli da stižu na srpsko tržište od prvog kvartala 2012. Neki od modela koji su dostupni na tržištu su Samsung serije 5 i serije 9, Acer Aspire S5 and S7, Asus Zenbook Prime UX31A, Lenovo IdeaPad U310, HP Envy4 i Envy 6. Toshiba je više orijentisana na biznis modele, a potom na modele namenjene individualnim korisnicima.
Kakvi su planovi kada je u pitanju razvoj ultrabook uređaja i Intela uopšte?
– Kada govorimo o razvoju ultrabook računara moramo pomenuti Intel Capital Ultrabook Fond. To je investicija vredna 300 miliona dolara objavljena u avgustu 2011, namenjena ultrabook kategoriji proizvoda i pokretanju inovacija u ovoj oblasti. Fond ulaže u kompanije koje proizvode važne hardverske i softverske tehnologije i koje poboljšavaju iskustvo rada na računaru, od dodira i senzora preko omogućavanja celodnevne upotrebe usled dužeg trajanja baterije do inovativnog dizajna. Cilj nam je da oblikujemo budućnost tako što ćemo računarima dati čula tj. sposobnost da vide, čuju i osećaju slično kao ljudi, a ovo je jedan od pravaca kojem razvoj ultrabook uređaja stremi. Zato radimo na tehnologijama koje omogućavaju ljudima da se povežu prirodnije i intuitivno sa različitim uređajima, od ultrabook uređaja ili smart telefona do svakodnevnih inteligentnih sistema. Takve aplikacije mogu obuhvatati intuitivno prepoznavanje pokreta, korišćenje smart telefona za interakciju i kontrolu ultrabook ili desktop računara, ili čak praćenje otkucaja srca čoveka – zaključio je Jauković.
Gašenje na daljinu ukradenog računara
Koliko se pažnje posvećuje bezbednosti?
– Bezbednost postaje sve bitnija za potrošače koji žele da budu mirni kad je u pitanju zaštita podataka i lične imovine, pa je novi talas ultrabook uređaja opremljen poboljšanim sigurnosnim karakteristikama, uključujući tehnologiju Intel Anti Theft, koja omogućava da se sistem automatski isključiti ako je izgubljen ili ukraden. Korisnici na nekim tržištima mogu aktivirati i vremenski ograničenu besplatnu pretplatu za usluge Absolute Software-a, McAfee, Norton i Intel. Tu je i tehnologija Intel Identity Protection kojom je omogućena bezbednost identiteta prilikom pristupanja nalozima na veb-sajtovima i društvenim mrežama – ističe Jauković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.