Da li kupiti jeftin digitalni fotoaparat sa osnovnim funkcijama (za jedan foto aparat) i jeftin telefon (takođe sa osnovnim funkcijama za telefon), ili skup telefon koji ima dobro i lako upravljanje telefonskim funkcijama i pregršt opcija (za telefon) za fotoaparat? Jeftin digitalni fotoaparat i dalje daje bolje rezultate od najboljih telefona.

Da li kupiti jeftin digitalni fotoaparat sa osnovnim funkcijama (za jedan foto aparat) i jeftin telefon (takođe sa osnovnim funkcijama za telefon), ili skup telefon koji ima dobro i lako upravljanje telefonskim funkcijama i pregršt opcija (za telefon) za fotoaparat? Jeftin digitalni fotoaparat i dalje daje bolje rezultate od najboljih telefona. Jeftin telefon ne može da pruži ni izbliza komfor upravljanja kontaktima kakav nude top modeli. To znaju svi koji su imali priliku da ih makar malo uporede. Pored svega, svaka nova generacija pruža nove mogućnosti i postavlja nove standarde. Kojem se carstvu privoleti? Zavisi pre svega od individualnih potreba.
Samsung

je sa modelom G600 najzad obradovao svoje poštovaoce sa telefonom koji ima kameru od 5 MP. Kako su se telefoni danas pretvorili u multimedijalne uređaje, proizvođači se trude da ponude kompletan doživljaj, te zbog dobre kamere ne zapostavljaju ostale funkcije, već se trude da ništa ne izostave. Pre godinu dana, na evropskom tržištu su bili telefoni sa 3MP kamerom. U to vreme, Sony Ericsson K800 ili Samsung D900 delili su prvo mesto. Danas, sa izlaskom Samsunga G600 možemo da ga uporedimo sa Nokijom N95 koja već nekoliko meseci čeka konkurenciju i suvereno vlada. G600 je sličnih dimenzija kao i D900, ali u džepu ima 2MP više. Softver se takođe promenio i novi slajder nudi poboljšano upravljanje kamerom sa horizontalnom orijentacijom. G600 ne pripada Ultra seriji, iako je debeo jedva 15 milimetara. Tanki slajder, koji je zapravo zamenio D900, jeste U600 koji je opremljen kamerom od 3MP.
Bio on nečiji naslednik ili ne, G600 je čistokrvni Samsung. Dizajniran je u tipičnom Samsungovom maniru. Mada je deblji od svoje sabraće, G600 se ne može smatrati debelim telefonom. Komforno staje u bilo koji džep, a težina od 85 grama neće teško padati. Telo telefona i materijali koji su za njega korišćeni jasno ukazuju na visoku klasu. Jedino plastičan poklopac baterije malo odskače. Otvaranje je veoma lako. Tome doprinosi ispupčenje iznad kontrolnih tastera. Ekran je blago uzdignut iznad njih, ali nema nikakvo ispupčenje za koje biste se uhvatili kada biste zatvarali numeričku tastaturu, pa u tom slučaju možete da umastite ekran prstom, ili da telefon pritisnete za gornji kraj i da ga tako zatvorite. U poslednjih nekoliko godina, Samsungovi telefoni su poznati po odličnom ekranu, pa ni G600 nije izuzetak. Glavni i jedini ekran je dijagonale 2.2 inča, QVGA rezolucije i 24-bitnom paletom boja. Zahvaljujući malom senzoru koji je smešten u mrežu od zvučnika iznad, displej je odgovarajuće osvetljen i po danu i po noći, tj. i kada je izložen direktnom svetlu i kada nije. Kontrolni tasteri su, za razliku od Ultra serije, klasični i nisu osetljivi na dodir, te nisu neugodni za korišćenje. Numerički su nešto lošiji, ali i dalje vrlo prihvatljivi. Na bokovima su plus i minus tasteri, i taster za fotografisanje. Ono što G600 izdvaja od ostalih Samsungovih telefona, kamera od 5 MP se u sklopljenoj formi uopšte ne vidi. Kamera je prikačena za displej i da bi se aktivirala mora se dići prednji deo telefona. Elegantni dizajni i nenametljivost će lakše privući ljubitelje dobrog ukusa, nego pokušaj Nokie i Sony Ericssona da uz pomoć prenaglašavanja istaknu „glavnu stvar“.
Tehničke karakteristike telefona su lako uočljive. U krajnjem slučaju, može da se pogleda specifikacija, koja dolazi uz njega. To nije slučaj sa i sa softverom. Proizvođači konstantno nadograđuju postojeći softver. Neke stvari zadržavaju, druge menaju, treće dodaju. U nekim slučajevima ne postoji jasna razlika u generacijama softvera. Na primer Ultra serija (U100, U300, U700). Iako su svi telefoni objavljeni u isto vreme, i zajedno počeli da se prodaju, njihovi operativni sistemi su sasvim drugačiji. Softver u G600 je sličan sa prethodnim Samsungovim modelima, ali donosi neka poboljšanja i nove opcije. Ipak, interfejs i organizacija unutar je ostala slična, da bi se stari korisnici lakše snalazili. Ako se nekom ne sviđa izgled menija, sada može da ga promeni kreiranjem sopstvene teme, menjajući pozadinu i boje teksta. Svidelo nam se i što telefon pamti poslednje kretanje kroz meni. Ako ste ulazili u dubine opcija, pri sledećem ulasku u meni ćete pritiskom na „enter“ biti vođeni istim putem kojim ste prošli put išli sve do prošlog konačnog odredišta. Još nešto što izdvaja G600 od ostalih je prava personalizacija profila. Svaki od ponuđenih šest profila može da se podešava zasebno: zvuk za dolazeće pozive, poruke i zvuke na telefonu i svuda posebno tip i jačina zvuka.
Telefonski imenik je ostao iz stare generacije. Umesto verzije iz U 700, G600 je nasledio verziju iz D900. Neshvatljivo su ponovo uvedena ograničenja broja kontakata telefona, a pretraga po imenima se vrši samo po prvom imenu u polju „ime“.
Alarm je ušao u „prvih 12“, tj. u početni meni. Postoji pet polja, a mogu se dodati i još pet. Ukupno deset različitih zvona je moguće pojedinačno podešavati. Zapravo, svaki alarm se mora posebno podešavati. U opcijama su ime alarma, vreme uključivanja, tip upozorenja, ton alarma, jačina alarma, dani ponavljanja, funkcija „odremaj“, broj ponavljanja zvona (koji je direktno zavisan od „odremaj“) i na kraju se može podesiti da li da se alarm uključi ako je telefon isključen ili ne. Sve zajedno, vrlo impresivno. Dat je domaći zadatak Nokiji i drugarima. Nedostajala nam je jedino opcija dvonedeljnog ponavljanja.
Pisanje poruka je olakšano time što se dodaci mogu ubaciti tokom pisanja, a ne moraju se izabrati pre početka. Veoma je lako upravljanje parametrima za poruke i njima smo bili veoma zadovoljni.
Kamera u G600 je nešto na šta su ljudi iz Samsungovog tima posebno ponosni. Ima lak korisnički interfejs, sa dosta opcija, brzo reaguje na komande i najvažnije – pravi fotografije visokog kvaliteta. Dve sekunde posle uključivanja kamera je spremna za rad. Auto fokus na otvorenom traje do dve sekunde, a u zatvorenom tri do pet. Čuvanje fotografija u maksimalnoj rezoluciji traje oko 5,5 sekundi, u poređenju sa pet, koliko treba uskoro očekivanom Sony Ericssonu K850 i šest do sedam sekundi koliko treba Nokiji N95. Što se tiče kvaliteta fotografija, one su u rangu sa ostalim velikim igračima. Samsung je odavno svetu pokazao da može da napravi telefon sa kvalitetnom kamerom koja ima rezoluciju i do osam MP, ali je prvo sačekao tržište da izgustira starije modele. G600 je jednostavno odgovor na Nokijinu bačenu rukavicu. Do kraja godine će doći i G800 koji će imati i 3x optički zum, a neće biti veliki kao Nokia N93. Ono što se ovom kamera-telefonu može zameriti je njegova ergonomija. Da je kamera postavljena u fiksni deo telefona ne bismo morali svaki put prvo da otvorimo telefon pa tek onda da uključimo kameru, ali ovako je diskrecija ostala zagarantovana. Ovaj vuk je uspeo da se uvuče u jagnjeću kožu.
Multimedija uz ovaj uređaj se jednostavno podrazumeva. Kontrola zabave je sličnija vokmen-telefonima, nego Samsungovim „muzičkim“ telefonima. Telefon koji smo dobili na testiranje je tek test model. Prve isporuke u Srbiji se očekuju za nekoliko dana. Samsung je u paketu uz telefon, obećao i (uz standardni punjač, USB kabl i CD sa softverom za sinhronizaciju) stereo slušalice iz dva dela – adapter sa FM antenom i slušalice sa 3.5 mm džekom, mikro SD karticu, kapaciteta 1GB sa SD adapterom i male bloototh slušalice sa adapterom za punjač. Sve zajedno dosta sitnica sa isto toliko adaptera. Uz ovakvo kompletno izdanje, ostaje vam samo da intenzivno trošite bateriju. Ona traje do pet dana, ako uspete da se suzdržite od nekorišćenja raznih dodataka.
Uz standardno dobar kvalitet zvuka, ovaj lep telefon jednostavno traži da se koristi. Veoma je prijatan u tome.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari