Kompanije Fejsbuk, Jutjub u vlasništvu Gugla, Tviter i Majkrosoft dogovorili su formiranje globalne radne grupe kako bi uskladili napore da uklone terorističke sadržaje sa svojih platformi.
Reagujući na pritiske evropskih vlada i američke administracije zbog naleta militantnih napada, kompanije su rešile da podele tehnička rešenja za uklanjanje terorističkih sadržaja, kao i da sarađuju sa stručnjacima za borbu protiv terorizma.
Globalni internet forum za borbu protiv terorizma „formalizovaće i strukturirati postojeće i buduće oblasti saradnje između naših kompanija i negovati saradnju sa manjim tehnološkim kompanijama, grupama civilnog društva, vladama i nadnacionalnim telima, kao što su EU i UN“, navodi se u zajedničkoj izjavi četiri tehnološka giganta.
Kako prenosi Rojters, ovaj potez kompanija rezultat je poziva šefova država i vlada evropskih država tehnološkim kompanijama da uspostave industrijski forum i koriste nove tehnologije i alate kako bi se unapredilo automatsko detektovanje i uklanjanje ekstremističkih sadržaja.
Politički pritisak na kompanije je porastao posle najave novog zakonodavstva na niovu EU, a konkretno je samo Nemačka predložila zakon kojim se društveni mediji kažnjavaju kaznom do 50 miliona evra, ukoliko brzo ne uklone postove koji šire mržnju.
Kompanije će tražiti načine da unaprede saradnju, po ugledu na bazu podataka kreiranu u decembru kojom se deli jedinstven digitalni otisak koji označava video ili fotografije terorističkog sadržaja.
One će razmenjivati najbolje prakse detektovanja sadržaja, kao i definisati „standardne transparentne metode izveštavanja o uklanjanju terorističkih sadržaja“.
Početkom juna, Fejsbuk je pojačao napore da ukloni takve sadržaje, kao odgovor na kritike političara da tehnološki giganti ne čine dovoljno da zaustave militantne grupe koji koriste tu platformu za propagandu i regrutovanje.
Gugl je najavio dodatne mere da bi identifikovao i uklonio terorističke i nasilne sadržaje sa svoje Jutjub platforme.
Kompanije društvenih medija su najavile da će raditi i sa manjim kompanijama kako bi im pomogle da uklone ekstremističke sadržaje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.