FaceApp nije nimalo siguran 1Foto: Pixabay

FaceApp je primer aplikacije koja je preko noći postala globalno popularna.

Korisnici širom sveta preuzimaju aplikaciju kako bi videli „svoj izgled za 30 godina“, a na društvenim mrežama se pojavio i FaceApp Challenge – svojevrsno takmičenje.

Međutim, nije trebalo ni nedelju dana da stručnjaci i bezbednosne kompanije upozore na (namerne) propuste u aplikaciji. Naime, Face App je Ruski proizvod – što samo po sebi ne bi bilo čudno da nije proizvod višegodišnjeg istraživanja veštačke inteligencije, delimično finansiranog od strane Ruske Vlade.

Takođe, politika privatnosti je nejasna, u najboljem slučaju. Kako piše magazin Wired, FaceApp ima pristup celoj galeriji slika na vašem telefonu, a ne samo fotografiji koju odaberete za obradu. Takođe, deo koda aplikacije liči na onaj namenjen „skeniranju“ fajlova.

Da ovo nije samo tehnološki problem, potvrđuju i više članova Kongresa koji su pozvali FBI da proveri aplikaciju i njeno korišćenje.

Neki stručnjaci smatraju i da aplikacija ima drugu namenu, a to je prikupljanje fotografije ljudi širom sveta i omogućavanje veštačkoj inteligenciji da bude što bolja u prepoznavanju lica i osoba. Ni ovo nije ništa novo – naime, i Američki Google i Kineski Tencent su koristili slične aplikacije i challenge izazove da bi što bolje „istrenirali“ svoje Ai projekte.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari