Gde su granice virtuelnog i stvarnog? 1

Za nekoliko nedelja CeBIT 2017 otvara vrata za posetioce. Moto sajma „d!conomy – no limits“ stavlja akcenat na mogućnosti digitalne transformacije.

Sajam će prikazati mnoštvo primera primene disruptivnih tehnologija, nove poslovne modele i aplikacije, kao i čitav niz rešenja za digitalnu transformaciju preduzeća. Tema sajma za 2017. je odabrana da bi se dodatno istakao način na koji se menjaju granice između čoveka i mašine, kao i između stvarnog i virtuelnog sveta. Preko 3.000 kompanija iz 70 zemalja predstaviće se na CeBIT-u, kao i 400 startapova sa svojim disruptivnim poslovnim modelima, dok će u okviru CeBIT Globalne konferencije (CGC) digitalni vizionari otkriti kakva nas digitalna budućnost čeka.

Šinzo Abe, premijer Japana (ovogodišnja partnerska zemlja), i nemačka kancelarka Angela Merkel zvanično će 19. marta otvoriti CeBIT 2017 pred više od 2.000 zvanica. Japan će na sajmu predstaviti 120 kompanija koje će biti prisutne u okviru svake izlagačke kategorije. Pored dva grupna paviljona u halama 4 i 12, ujedno i najveći po veličini paviljon do sada na CeBIT-u, druge japanske kompanije će se samostalno predstavljati u ostalim halama.

Znatan broj novih oblasti primene veštačke inteligencije i kognitivnog računarstva biće predmet ovogodišnje manifestacije, posebno u poslovnom svetu gde postoje raznovrsne oblasti primene, kao što je upotreba BOT sistema u komunikaciji sa kupcima. Veštačka inteligencija biće u velikom fokusu CeBIT-a posebno u okviru CGC konferencije kada na scenu bude stupio Guglov direktor inženjeringa i svetski priznati ekspert i futurista Rej Kurcvajl. Posetioci će imati prilike da na sajmu vide humanoidne robote koji koriste veštačku inteligenciju da komuniciraju sa ljudima, a japanski naučnik i profesor Hiroši Išiguro će se predstaviti u društvu svog digitalnog blizanca robota. A listi eminentnih govornika pridružiće se i najpoznatiji svetski uzbunjivač Edvard Snouden uživo putem live streama iz Moskve.

Magnet ovogodišnje izložbe za posetioce biće zasigurno hala 11 – dom za mlade inovativne kompanije u okviru SCALE11 platforme. Više od 400 startapa iz 40 zemalja prikazaće koliko digitalizacija ubrzava stvaranje novih preduzeća i razvoj novih poslovnih modela.

Ovim povodom je u Beogradu 19. januara u ICT Hub-u održano i predavanje na temu „Zašto bi inovativne kompanije trebalo da se predstave na međunarodnim izložbama kao što je SCALE11 i kako da to efikasno učine?“, na kome je Martina Libon, potpredsednica sajma CeBIT, publiku upoznala sa mogućnostima i prednostima učešća na istim i dala odgovore na pitanja kako stupiti u kontakt sa ciljnim grupama, bilo da su to investitori, mentori, velike kompanije, startapi sa kojima možete da sarađujete, ili krajnji klijenti.

Na CeBIT-u 2017 prestaviće se i dve srpske kompanije, Geneko i FSD, kao i startap ARS Embedded Systems u okviru SCALE11 platforme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari