Google, AIFoto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Kompanija Gugl (Google) saopštila je danas da uvodi u svoj internet pretraživač više veštačke inteligencije (AI) koja će korisnicima omogućiti da glasom postavljaju pitanja i bolje uređuju kakve će rezultate dobiti.

Novine koje Gugl uvodi, uprkos prošlim nezgodama sa novim softverskim izmenama koje su dovele do nuđenja pogrešnih informacija tokom pretraživanja, najavljuju sledeći korak ka prelasku na upotrebu AI koji je kompanija pokrenula sredinom maja.

Alat veštačke inteligencije ChatGPT može da daje brze i potpune odgovore na mnoga pitanja, a na taj način polako postiže da klasičan pretraživač polako postaje prevaziđen.

Gugl je počeo da testira eksperimentalnu uslugu pretraživanja zasnovanu na veštačkoj inteligenciji sa ciljem da njegovi pretraživači korisnicima pruže odgovore koji su potpuniji, a takođe nude i linkove koji bi ih vodili ka dodatnim informacijama, ali i reklamama.

Ti „pregledi veštačke inteligencije“, izazvali su strah među medijima u vezi sa posećenošću njihovim internet stranicama pa je kompanija pronašla tešenja tako što u arhivu AI ubacuje više veza ka sajtovima izdavača poput Njujork tajmsa (The New York Times).

Studije za saobraćaj pretrage BrajtEdž (BrightEdge) pokazuju da je već smanjena poseta sajtovima opštim medijskim izdavačima ali i stranicama visokospecijalizovanih sajtova kao što je Blumberg (Bloomberg.com), prenosi Beta.

Guglova odluka da ubaci više veštačke inteligencije u pretraživač koji ostaje dragulj njegove imperije od 2 biliona dolara ne ostavlja nikakvu sumnju da kompanija vezuje svoju budućnost za tehnologiju koja pokreće najveći zaokret u industriji otkako je Epl (Apple) predstavio prvi Ajfon (iPhone) pre 17 godina.

Sledeća faza Guglove AI evolucije se zasniva na njegovoj 7 godina staroj funkciji Lens koja obrađuje upite o objektima na slici. Opcija Lens sada generiše više od 20 milijardi upita mesečno, a posebno je popularna među korisnicima od 18 do 24 godine.

Sada će ljudi moći da koriste Lens da postave pitanje na engleskom o nečemu što gledaju kroz objektiv kamere — kao da o tome razgovaraju sa prijateljem — i dobiju rezultate pretrage.

Korisnici koji su se prijavili za testiranje novih funkcija pretraživanja aktiviranih glasom takođe će moći da snime video pokretne objekte, kao što su ribe koje plivaju u akvarijumu, dok postavljaju razgovorno pitanje i dobiju odgovor kroz pregled veštačke inteligencije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari