kompjuterski virus se uvukao na palubu Međunarodne svemirske stanice, ali ga je sigurnosni softver stavio u karantin. Jedan virus je pronađen na laptopu sa kojeg su astronauti slali i primali elektronsku poštu prosleđivanu iz kontrole misije u Teksasu. Sam virus je pratio otkucaje na tastaturi sa ciljem da tako dođe do šifara i drugih vrednih podataka koje bi prosleđivao hakerima preko interneta.
kompjuterski virus se uvukao na palubu Međunarodne svemirske stanice, ali ga je sigurnosni softver stavio u karantin. Jedan virus je pronađen na laptopu sa kojeg su astronauti slali i primali elektronsku poštu prosleđivanu iz kontrole misije u Teksasu. Sam virus je pratio otkucaje na tastaturi sa ciljem da tako dođe do šifara i drugih vrednih podataka koje bi prosleđivao hakerima preko interneta. Zaraženi laptop nije bio povezan niti sa jednim kontrolnim sistemom stanice niti sa internetom. Posada stanice je, uz pomoć stručnjaka sa zemlje, počela da radi na uklanjanju virusa. NASA sada pretražuje da li je virus stigao na taj laptop tako što je bio sakriven u memoriji drajva za skladištenje muzike, videa ili drugih fajlova. Pre tvrdnjama iz NASA ovo nije prvi virus koji se „prošvercovao“ do Međunarodne stanice. Takve stvari se ne dešavaju često, ali ih je bilo i ranije.
Comcast korporacija, najveći kablovski operater u SAD, je najavila da će svojim korisnicima interneta ograničiti protok od 1. oktobra kako bi osigurala dobru uslugu za većinu pretplatnika. Iz Comcast-a su poručili da će ograničiti mesečni transfer na 250 gigabajta po jednom računu za sve korisnike brzog interneta – ekvivalent 50 miliona elektronskih poruka ili 124 filma. Ako korisnik pređe preko 250 GB onda će dobiti poziv od posebne službe Comcast-a, a ako to učini dva puta u šestomesečnom periodu onda mu se može desiti da mu bude zabranjen pristup netu na godinu dana. U Comcast-u tvrde da 99 odsto od njihovih 14 miliona pretplatnika neće biti pogođeno ovom merom. Korišćenje interneta je dostiglo neverovatne razmere sa sve većom popularnosti gledanja video sadržaja onlajn, uz razvoj muzičkih daunloud servisa, tako da mnoge kompanije razmatraju različita ograničenja koja bi uspostavila korisnicima koji „ne štede“ svoju vezu.
Video igra koja opisuje napad plaćenika na Venecuelu, koja je već dobila kritike u ovoj zemlji kao svojevrsan plan za invazuju, objavljena je u SAD prošlog vikenda. Reč je o igri „Mercenaries 2: World in Flamaes“ u kojoj „tirani gladni moći zbacuju vladu Venecuele i zamlju pretvaraju u ratnu zonu“. Kada je igra još 2006. godine najavljena od strane Electronic Arts, ocenjena je u Venecueli kao deo propagande protiv predsednika Huga Čaveza, koji je u prošlosti pretio da će prekinuti isporuke nafte SAD.
„Sva ova kontroverza oko same igre je komična. Na kraju se morate podsetiti da je samo reč o igri“, kaže Džef Braun, predstavnik za štampu EA. Čavez, koji je na vlasti od 1998. godine, nije u dobrim odnosima sa SAD, naročito posle neuspelog puča kojeg su Amerikanci pozdravili. Čavez je potrošio mnogo para na kupovinu naoružanja u Rusiji kako bi ojačao odbranu zemlje od „potencijalne američke invazije“, ali je „prst u oko“ bila nacionalizacija poslova sa naftom koje su bile u vlasništvu američkih kompanija kao što su Exxon i CONOCOPHILLIPS.
Scenarista i producent Aron Sorkin, tvorac serije „Zapadno krilo“, uskoro će imati mnogo prijatelja na Facebook. Naime, jedan od najčuvenijih stvaralaca u Holivudu pregovara da napiše još neimenovani film o osnivačima popularnog društvenog sajta Facebook. Sorkin je ovu vest plasirao pošto je otvorio svoj nalog na Facebook. Tamo je napisao da će mu odlična priprema upravo biti da i sam otkrije šta zapravo predstavlja ova društvena mreža i zamolio korisnike da mu pošalju priče vezane za sam sajt. Facebook su osnovali Mark Cukerberg dok je studirao na Harvardu, zajedno sa svojim prijateljima Dastinom Moskovicem i Krisom Hjuzom.
Izgleda da je konačno zapečaćena sudbina Džim Kavicelovog SF epskog ostvarenja „Outlander“ koji neće ići u bioskope već će se samo pojaviti kao DVD izdanje. U ovaj projekat je uloženo 47 miliona dolara i govori o vanzemaljskom lovcu na ucene koji juri monstruoznog odmetnika čiji se brod srušio u Norveškoj u vreme Vikinga. Pored Kavicela u filmu igraju Sofija Majls, Ron Perlman i Džon Hart. Za sada nema nikakvih objašnjenja zašto bi jedan film u koji je uložena dosta para, sa stanovišta producentske kuće Weinsteins, preskočio odlazak u bioskope. Doduše, filmovi na temu Vikinga nikada nisu dobro prolazili u američkim salama – poslednji primer je „Pathfinder“ sa Karlom Urbanom koji je, prema prvobitnoj zamisli, trebao da igra glavnu ulogu u „Outlander-u“.
Dve nedelje za redom je u SAD prvi po gledanosti film „Tropic Thunder“ – o jednoj filmskoj ekipi ratnog spektakla koja će se igrom slučaja naći u prvaj borbi, a lažni dokumentarac o snimanju tog filma, pod nazivom „Rain of Madness“, moći će da se daunlouduje ekskluzivno iz ITUNES internet prodavnice. I dokumentarac je, kao i film, sniman na havajskim lokacijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.