Procene su da 3,5 milijarde ljudi u svetu ima stalni pristup internetu, dok je dostupnost interneta (userbase reach) na oko četiri milijarde ljudi, prema istraživanju kompanije We Are Social.
To i dalje ostavlja skoro polovinu ljudske populacije bez pristupa globalnoj mreži. Mnogi delovi Afrike, Azije, pa čak i nekih zapadnih zemalja imaju malo ili nimalo opcija za povezivanje na informacioni auto-put.
U prošlosti je bilo dosta predloga za delimično rešenje ove globalne nejednakosti. Google je predstavio Project Loon, sistem balona koji bi sa velike visine iz stratosfere emitovale signal. I Facebook je predlagao nešto slično – njihov Aquila avion na solarni pogon je mogao da danima ostane u vazduhu i emituje internet signal preko velikog područja.
Kompanija Space X milijardera Elona Maska (koji takođe rukovodi i proizvođačem automobila Tesla) planira da ove godine lansira mrežu satelita koji će omogućiti besplatan internet za bar milijardu ljudi. To bi bila revolucija ne samo u tehnološkom svetu, već bi dovelo i do krupnih društvenih promena, naročito u zemljama u razvoju. Sateliti će biti lansirani pomoću njihovih raketa Falcon, koje već snabdevaju Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
Sateltski pristup internetu već postoji – kompanije Iridium i Immarsat već godinama nude ove usluge, ali je brzina relativno mala, a cena usluge paprena.
Space X će mrežu internet satelita graditi u fazama, a planiraju i nove Falcon i Dragon rakete koje će moći da odjednom u svemir pošalju veći broj satelita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.