Eplovi proizvodi iPhone i iPad, uz Android uređaje, čine najveći deo smartfon tržišta. Iako je operativni sistem iOS prilično siguran, ipak postoji nekoliko načina na koji korisnici mogu biti ugroženi.
– Aplikacije koje sadrže malver
Malver je vrsta štetnog virusa koji može biti deo neke aplikacije ili igre za vaš telefon. Prošle godine je 14 igara za iPhone sadržalo malver Goldluck, koji je krao podatke o kreditnim karticama, lokaciji korisnika i šifre za razne aplikacije. Hakeri mogu koristiti malver i da instaliraju aplikacije i programe na telefon bez vašeg znanja.
Rešenje : obratite pažnju koje aplikacije instalirate – to posebno važi za igrice.
– Korišćenje javnih WiFi mreža
Javne otključane WiFi mreže predstavljaju veliku opasnost za sve mobilne uređaje. Hakeri lako mogu da nazovu mrežu imenom popularnog kafića ili tržnog centra, dok se zapravo sa druge strane nalazi računar koji vam lako može ukrasti podatke.
Rešenje : izbegavajte sumnjive WiFi mreže koje nemaju lozinku i WPA2 enkripciju podataka.
– Jednostavna Epl ID šifra
Možda i najveća pretnja iPhone i iPad korisnicima je slaba šifra za Epl nalog. Hakeri mogu lako da pronađu vašu šifru i dobiju pun pristup uređaju u slučaju da imate kratku šifru ili šifru koju je lako pogoditi.
Rešenje : koristite šifru sa velikim i malim slovima i brojkama, od barem deset karaktera. Podesite dvostruku proveru – 2FA – te čak i ako neko pronađe šifru, na telefon vam stiže SMS sa 2FA kodom za pristup uređaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.