Brz Internet putem mobilne mreže odskora je dostupan u u većim gradovima Srbije. Naime, HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) omogućio je Telenorovim korisnicima pristup Internetu brzinama do 1,8 Mbps. Sve što vam je potrebno jeste odgovarajući modem i jedan od Internet tarifnih paketa.

Brz Internet putem mobilne mreže odskora je dostupan u u većim gradovima Srbije. Naime, HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) omogućio je Telenorovim korisnicima pristup Internetu brzinama do 1,8 Mbps. Sve što vam je potrebno jeste odgovarajući modem i jedan od Internet tarifnih paketa. Takođe, ta tehnologija ima opcije slanja i primanja sms poruka, pa korisnik bez prekidanja započetog posla može komunicirati sa osobama koje nisu na mreži, a imaju mobilni telefon.

Tehnologija download i upload brzina

GPRS 80 Kbps 40 Kbps

EDGE 236 Kbps 118 Kbps

UMTS (3G) 384 Kbps 64 Kbps

HSDPA 1.8 Mbps 384 Kbps

Trenutno, putem mreže 3G/HSDPA Internet se može koristiti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. U mestima koja zasad nisu pokrivena 3G/HSDPA signalom, koristi se tehnologija EDGE ili GPRS, koja obezbeđuje brzinu protoka i do nekoliko puta veću od brzine klasičnih dial-up konekcija. Kompanija Telenor potpisala je u decembru prošle godine ugovor sa Nokia Simens Networks za izgradnju mreže 3G/HSDPA, čime će se ta mreža proširiti i na ostale gradove u Srbiji.

Kako je počelo

Pristup Internetu preko meže mobilnih operatora je bio moguć sa uvođenjem GPRS (General Packet Radio Switch) usluge. Kasnijim uvođenjem i EDGE tehnologije, pristup Internetu preko mre/e mobilnog operatora je postao jednostavniji i brži. Prepoznajući potrebu korisnika za sve bržim protokom, razvijana je 3G tehnologija, čija je nadogradnja HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). HSDPA u Srbiji trenutno omogucava brzine do 1,8 Mbps što tu vrstu Intereta stavlja u konkurentni položaj sa brzinama kablovskog i ADSL Interneta. Telenor je trenutno u fazi izgradnje 3G/HSDPA mreže u Srbiji i koristiće iskustva drugih tržišta gde je već zabeležio uspeh. Na srpsko tržište uvodi EDGE PCMCI karticu za laptop računare krajem 2006. U maju 2007. u ponudi ima i

HSDPA USB modem čime priblizava pristup Internetu svim korisnicima, nezavisno od tipa računara (laptop ili desktop).

Brzi Internet možete koristiti bilo gde u dometu Telenor mreže. U zavisnosti od potreba korisnika, ponuđeni su uređaji za povezivanje i različiti Internet tarifni paketi. Pod sloganom „Jednostavan, brz i pouzdan“, Telenor Internet dostupan je uz modem i jedan od Internet tarifnih paketa. Naplaćuje se samo protok podataka, a dostupan je svuda gde postoji signal mobilne mreže.
U zavisnosti od toga da li je korisniku dostupan desktop ili laptop računar, može izabrati jedan od dva USB modema. Prvi je USB modem E220 model Huawei, koji podržava tehnologije HSDPA, UMTS, EGDE, GPRS, GSM. Maksimalna brzina prenosa podataka je 3,6 Mbps, a omogućava slanje i primanje SMS poruka. Za njega je potreban računar sa standardnim USB interfejsima, a radi na Windows 2000/XP, Vista operativnim sistemima, kao i na Mac računarima. Drugi je USB modem XSPLUGP3, model 4G Systems, koji takođe podržava HSDPA, UMTS, EGDE, GPRS, GSM. Maksimalna brzina prenosa podataka od 2 Mbps, a radi na Windows 2000/XP, Vista operativnim sistemima, kao i na Mac računarima. Tu su i PCMCI kartica za laptop računare, sa maksimalnom brzinom prenosa podataka od 7,2 Mbps, kao i EXPRESS kartica sa istom brzinom prenosa podataka.
EXPRESS kartica, ima interfejs koji je povezuje sa laptopom, spoljnu antenu koja se može prilagoditi prijemu signala kako bi se podesio najpovoljniji, kao i indikator. Za korišćenje kartice, potrebna je konfiguracija za laptop: ulaz za express karticu, procesor 133 MHZ Pentium ili više, a preporučije se 500MHZ; Memorija 128 MB RAM ili više, slobodan prostor na hard disku 50 MB ili više; Instaliran Windows XP/2000, rezolucija za ekran 800 puta 600 ili više.
Instalacija i uklanjanje kartice su jednostavni. Preporučeno je korišćenje samo dozvoljenih pratećih komponenti, ali i da se bežični uređaj ne povezuje sa proizvodima sa kojima se ne podudara.
Bezični uređaj treba deaktivirati u blizini preciznih elektronskih uređaja, jer može da utiče na njihovo funkcionisanje. To su slušni aparati, pejsmejkeri, sistemi požarnih alarma, automatske kapije i ostale uređaji sa automatskom kontrolom. Proizvođači pejsmejkera preporučuju da bežični uređaj bude udaljen najmanje 15 centimetara od pejsmejkera kako bi se izbegle smetnje u njegovom radu. Zanimljivo je da proizvodjač preporučuje njegovo deaktiviranje tamo gde je vazduh potencijalno eksplozivan, „to se retko dešava, ali računar može da proizvede varnice“. Takođe, u specifikaciji se mole korisnici kartice da promovisu reciklažu. Bežični uređaj je odobren u mnogim zemljama sveta i EU, gde je ustanovljeno da zadovoljava kriterijume izloženosti radiofrekvenciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari