Kako dobiti IT stručnjaka 1Foto: FreeImages

Vest o tome da Eletrotehnički fakultet u Beogradu dobija prostorne kapacitete za upisivanje dodatnih 60 studenata za najpopularniji smer – softversko inženjerstvo, sigurno će obradovati mnoge buduće studente, kao i domaće IT kompanije.

Da postoji ogromna potražnja za IT stručnjacima govore mnogi podaci. Činjenica je da IT sektor u Srbiji poslednjih godina beleži stalni rast izvoza, a i dalje postoji ogroman nedostatak stručnog kadra, naročito programera. Podatak je da godišnje neophodnu diplomu stekne 1.000 do 1.500 mladih ljudi, a to je i dalje nedovoljno. Zato je i Vlada Srbije je još sredinom novembra usvojila Strategiju razvoja industrije informacionih tehnologija sa merama za poboljšanje uslova poslovanja domaćih IT kompanija, koja uključuje i podršku razvoju kadrova.

– Pre samo trideset godina, mogućnost da se baviš IT-jem je bila da završiš jedan od najtežih fakulteta, kao što je elektrotehnički, a danas možeš za nekoliko meseci samouk, da kreneš da radiš nešto u IT sektoru. Postoje i razne IT akademije gde za godinu dana stekneš sertifikat i određena znanja, pa možeš da se baviš nečim vezanim za ovu oblast – kaže Miloje Sekulić, koji nije IT-ijevac po strogoj definiciji, ali je značajna figura u domenu digitalnog marketinga.
On, ipak, naglašava da formalno obrazovanje, ako pričamo o državnom ili privatnom fakultetu, itekako ima smisla jer daje sistemsko znanje.

– A opet, danas imamo internet koji nam je lako dostupan i gde brzo možemo da dođemo do potrebnih informacija i određenih znanja. Pre tridesetak godina enciklopedije nisu bile svima lako dostupne, bile su u bibliotekama i retki su ih imali u kući. Bilo je mnogo komplikovaije doći do informacija i znanja. Sam internet je nastao iz potrebe povezivanja i podele znanja. Danas, praktično, skoro sve sve osim znanja potrebnih za izvođenje operacije na otvorenom srcu, nuklearne fizike i vožnje mlaznog aviona, verovatno može da se nauči na internetu. Dovoljno je malo interesovanja, donekle talenta i osnovno znanje engleskog jezika – napominje Sekulić. Mada, šaljivo dodaje, kako se sigurno i za vožnju mlaznjaka može naći neki solidan simulator.
Siniša Medić, vlasnik jedne od uspešnih srpskih IT kompanija, koja se bavi outsourcing-om, prednost daje fakultetskom obrazovanju, i kako kaže, to je jedan od uslova koji postavljaju velike IT kompanije, kao garanciju stručnosti, kada se radi o zapošljavanju.

– Važno je, poželjno, ali nije presudno. Ako je neko dobar programer, kvalitetan stručnjak, njegov učinak je ono što ga kvalifikuje kao takvog, više nego škola koju je završio – ističe Medić.
Česta situacija u praksi je da i same IT kompanije, u potrazi za novim kadrom, osnivaju i sopstvene akademije, neke nude čak i besplatne kurseve programiranja, pa čak obezbeđuju i besplatan smeštaj budućim zaposlenima ukoliko za tim postoji potreba.

I prekvalifikacija je rešenje. Kako je objavljeno na sajtu Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, uspešno je završeno prvo tromesečje pilot programa u IT prekvalifikacijama. Osnovni cilj ovog projekta je zapošljavanje najboljih 100 kandidata koji uspešno završe obuku i koji će imati mogućnost da kao Junior programeri pronađu posao u IT sektoru. Ukoliko se ovaj pilot program pokaže kao uspešan, u glavnoj fazi biće organizovane obuke za dodatnih 900 polaznika do kraja ove godine. Obrazovni profili polaznika su raznovrsni, ima više muškaraca nego žena, najveći broj polaznika ima samo srednju stručnu spremu, a i godine starosti su od 26 do preko 56 godina.

Dakle, opcije su razne, fakulteti, kursevi, IT akademije, internet, prethodno obrazovanje, a pol i godine nisu prepreka. Traženo, perspektivno, dobro plaćeno. I u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari