U toku 2018. više od 80 odsto korisnika interneta, starosti od 16 do 74 godine, u Evropskoj uniji na onlajn usluge prijavilo se koristeći svoje korisničko ime i lozinku. Duplo manje je onih koji se prilikom logovanja koriste identifikacionim kodovima, navodi Eurostat.
Druge popularne procedure identifikacije bile su primanje šifre putem tekstualne poruke na svom mobilnom telefonu, koju je koristilo 44 odsto korisnika interneta u EU.
Prema navodima Eurostata, takođe je popularno korišćenje prijavljenih društvenih medija za pristup drugim online uslugama, što je koristilo 33 odsto internet korisnika, i prijavljivanje sa listom PIN kodova za jednokratnu upotrebu, što čini 30 odsto internet korisnika u EU.
Upotreba identifikacionih tekstualnih poruka najviša je u Češkoj, a najniža u Hrvatskoj
U Evropskoj uniji, većina korisnika interneta i to 75 odsto u Češkoj, njih 72 procenta u Holandiji, 61 odsto internet korisnika Velike Britanije kao i Danske, njih 60 odsto, prijavili su se na online usluge koristeći proceduru koja uključuje njihov mobilni telefon gde je primljen kod putem tekstualne poruke.
Nasuprot tome, najniži udeo za ovu vrstu procedure prijavljivanja zabeležen je u Hrvatskoj gde se preko takve procedure na onlajn usluge prijavljuje samo četiri odsto korisnika interneta, zatim u Bugarskoj i Rumuniji gde je zabeležen jedan procenat više.
Dan bezbednijeg interneta obeležava se ove godine na današnji dan, 5. februar, kada promoviše sigurnije i odgovornije korišćenje online tehnologije i mobilnih telefona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.