Objavljivanjem tajnog kataloga američke vlade u kome su navedeni uređaji za nadzor mobilnih telefona, otkriveni su nazivi i mogućnosti čitavog niza uređaja za nadzor koji ranije nisu bili poznati široj javnosti.
Katalog razjašnjava poznate uređaje poput Stingray-a i DTR Box-a, ali i nove, poput Cellbrite-a, Yellowstone-a, Blackfin-a, Maximus-a, Stargrazer-a i Cyberhawk-a.
U katalogu, Nacionalna bezbedonosna agencija (NSA) navedena je kao prodavac jednog od uređaja, dok je jedan razvijen za CIA, a jedan prema zahtevima specijalnih snaga. Skoro trećina navedenih odrednica usredsređuje se na opremu za koju se čini da nikad ranije nije bila javno opisana. Internet portal Anti-Media je detaljno izveštavao o Stingray-u, brendu popularnog simulatora bazne stanice mobilnih telefona koji proizvodi korporacija Haris (Harris Corporation).
Electronic Frontier Foundation opisuje Stingray kao – brend naziv IMSI (International Mobile Subscriber Identity, međunarodni identitet mobilnog pretplatnika) hvatača koji je namenjen i prodavan onima koji sprovode zakon. Stingray radi tako što se pretvara da je bazna stanica mobilne telefonije, kojoj vaš mobilni telefon šalje signale svakih 7 do 15 sekundi, bez obzira da li ga koristite za razgovor ili ne – i prevarom navodi vaš telefon da se poveže sa njim. Kao rezultat, ko god da poseduje Stingray može da sazna koga, kada i gde zovete, preciznu lokaciju svakog uređaja koji se nalazi u njegovom dometu, a neki uređaji mu čak omogućavaju da uhvati i sadržaj vaših razgovora.
I korporacija Haris i Federalni istražni biro (FBI) zahtevaju od policije da potpiše ugovor o poverljivosti podataka (NDA, non-disclosure agreement) koji se odnosi na upotrebu uređaja. Kroz te ugovore, policijske uprave su postale podređene korporaciji Haris, i čak i u parnicama, pred sudijom, nije im dozvoljeno da iznose detalje tih dogovora. Upravo zbog te tajnovitosti, jako se malo zna o tome na koji način Stingray zapravo radi.
Deo javno dostupnih informacija obelodanjen je kroz zahteve za otvaranje slučajeva i tužbe koje su podnosili novinari i istraživači. Ovaj novi katalog čak daje više detalja o tome kako ovi uređaji funkcionišu. Već nam je poznato da Stingray prazni bateriju ciljanog uređaja i povećava mu jačinu signala. Takođe je poznato da, dokle god je vaš telefon uključen, on može postati meta. Neki od novih detalja kažu da Stingray I i II neće raditi, ukoliko korisnik – trenutno telefonira . Pored toga, uređaj može da prikuplja podatke iz telefona koji se nalaze u krugu prečnika 200 metara. A sledeća generacija uređaja Hailstorm čak može da dešifruje enkripciju novih 4G LTE mreža.
Deo uređaja iz kataloga čine kutije sa tehnologijom digitalnog prijema (TDP, Digital Receiver Technology (DRT) boxes, poznati i kao dirt boxes, – prljave kutije), koje se mogu postavljati u avione kako bi se vršio nadzor iz vazduha. TDP je nedavno kupio Boing. Prvi put smo čuli za – prljave kutije krajem 2014. kada je časopis Wall Street Journal izneo podatke o programu za nadzor mobilnih telefona koji je koristio U.S. Marshals Service tako što je avione tipa Cesna opremio Stingray uređajima. I portal Anti-Media je izveštavao o avionima za nadzor opremljenim tehnologijom termalnog slikanja (TIT, thermal imaging technology).
Ostali uređaji uključuju:
*Cellbrite: Prenosivi, ručni, kroz praksu dokazan, forenzički sistem za brzu ekstrakciju i analizu podataka iz 95 odsto mobilnih telefona, pametnih telefona i PDA uređaja, sposoban za preuzimanje – informacija poput telefonskog imenika, slika, video zapisa, tekstualnih poruka, i spiskova poziva.
*Kingfish: Uređaj nalik Stingray-u, koji je – dovoljno mali da se može nositi u rancu.
*Stargrazer: Vojni sistem razvijen sa ciljem da poništi, pokvari i/ili ometa sistem za komandovanje i kontrolu (C2) ciljanog protivnika , koji – može da ometa telefon i da preuzme njegove metapodatke, u istom trenutku u kome ukazuje na položaj vaše mete. Ali, pazite – Stargazer može da ometa i sve ostale telefone u blizini – uključujući i vaš sopstveni.
*Cyberhawk: Može da preuzme – telefonski imenik, kontakte, SMS poruke, slike, video ili audio zapise, tekst, obrisane SMS poruke, zapise iz kalendara i beleške iz 79 mobilnih telefona.
DŽenifer Linč, viša advokatica za kadrovska pitanja u Electronic Frontier Foundation, izjavila je za Intercept da je upotreba ovih uređaja deo procesa militarizacije policije u SAD:
– Primetili smo trend uvođenja sofisticiranih tehnologija za nadgledanje, koji se pojavio nakon 11. septembra, u početku namenjenih vojnoj upotrebi – mislim pri tome na Stingray, dronove ili biometriku – kod kuće, u SAD.
Kancelarija direktora američke Nacionalne obaveštajne službe, FBI, NSA i vojska SAD odbili su da daju komentar o katalogu za Intercept. Mark Rajmondi, glasnogovornik Ministarstva pravde, rekao je za Intercept da Ministarstvo – koristi tehnologije na način koji je u skladu sa zahtevima i zaštitama Ustava, uključujući IV amandman i primenjive ustavne odredbe. Intercept naglašava da je Rajmondi radio šest godina za korporaciju Haris pre nego što se zaposlio u Ministarstvu pravde.
Tajnovitost koja okružuje upotrebu ovih uređaja je bila kontroverzna tema diskusije nekoliko godina unazad. Internet portal Truth In Media nedavno je izvestio da su četiri člana Komiteta za nadzor i reforme Vlade poslala pisma naslovljena na 24 savezne agencije uključujući Državni sekretarijat SAD i Komisiju za hartije od vrednosti i berzansko trgovanje (SEC, Securities and Exchange Commission), u kojima zahtevaju informacije u vezi sa politikom upotrebe kontroverzne tehnologije za nadzor.
Predsedavajući Komiteta za nadzor i reforme Vlade, DŽejson Šafec (Jason Chaffetz), navodeći člana Elajdžu Kumingsa i predstavnike Vila Herda (republikanac iz Teksasa) i Robina Kelija (demokrata iz Ilinoisa), kao članove potkomiteta za informacione tehnologije, izdao je zahteve za informacijama u vezi sa potencijalnom upotrebom Stingray-a. Šafec je uveo Zakon o privatnosti Stingray-a koji bi trebalo da proširi novouvedene preduslove za izdavanje naloga sa Ministarstva pravde i Ministarstva državne bezbednosti na sve federalne, državne i lokalne agencije koje koriste simulatore baznih stanica.
U septembru se Ministarstvo državne bezbednosti pridružilo Ministarstvu pravde objavljujući preduslove za izdavanje naloga za upotrebu opreme Stingray, ali te izmene pravilnika su izložene kritikama zbog eventualnih propusta, koji i dalje omogućavaju upotrebu opreme za nadzor bez naloga.
– Uzevši u obzir da simulatori baznih stanica mogu da sakupe tako puno informacija od nedužnih ljudi, jednostavan nalog za njihovu upotrebu nije dovoljan rekla je DŽenifer Linč za Intercept. – Trebalo bi zahtevati od policajaca da svedu upotrebu ovih uređaja na kratak, unapred definisan vremenski period. Pored toga, oni bi morali da budu jasno upoznati sa verovatnim razlogom izjave pod zakletvom zahvaljujući kojoj je izdat nalog o mogućnostima za upotrebu uređaja.
U ovom trenutku bolno je očigledno da je Amerika država policijskog nadzora. Razbuđena srca i umovi gde god da su, treba da nastave da obrazuju sebe i svoje zajednice o opasnostima koje sa sobom nose ovi uređaji. Takođe bi trebalo da podržavamo inicijative za stvaranje tehnologije koja bi mogla da bude odbrana od uhodećih očiju i ušiju Velikog Brata. (Oprema redakcija Danasa)
Prevela Aleksandra Ravas
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.