Anonimnost kineskog korisnika Interneta je skoro nepostojeća, posle uvođenja novih pravila kojima se ograničavaju onlajn aktivnosti lica koja mreži ne pristupaju pod svojim pravim imenom, javlja MSN.com.
Sajberspejs administracija Kine uvela je nove propise kojima se nameće registracija pod pravim imenima na svim onlajn platformama i forumima.
Novim propisima zabranjeno protivljenje ustavnim principima, ugrožavanje nacionalne bezbednosti, objavljivanje državnih tajni i podrivanje vlasti.
Zabranjeno je i nanošenje štete nacionalnoj časti i interesima, pozivanje na nacionalnu mržnju, etničku diskriminaciju i podrivanje nacionalnog jedinstva, državne politike o religiji ili promovisanje kultova i feudalnog praznoverja.
Zabranjuje se širenje glasina i ugrožavanje društvenog reda, širenje obscenih sadržaja, pornografije, nasilja ili terora i pomaganje u kriminalnim delima, širenje uvreda ili kleveta i ugrožavanje zakonitih prava i interesa drugih i kršenje bilo kojih drugih zakona i propisa.
U saopštenju kineske administracije se napominje da korisnici koji ne daju lične podatke ne mogu da postavljati bilo šta na veb platformama i upozorava da nikakav sadržaj ne sme da se postavlja, ako je zabranjen nacionalnim propisima.
Administracija je saopštila da provajderi i vlasnici platformi moraju da sprovedu detaljne istrage protiv korisnika za koje smatraju da koriste lažna imena. Lični podaci tih korisnika moraju biti dostupni inspektorima, kaže se u saopštenju.
Onlajn forumi su jedina preostala mesta na kojima su Kinezi mogli da postignu anonimnost da bi mogli da kritikuju vlasti, ali se pravilo registracije pod pravim imenom već prenosi i na njih.
Tri najveća internet provajdera u Kini su pod istragom, jer navodno nisu kontrolisali šta se objavljuje na njihovim platformama i forumima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.