Na pomolu je možda još jedno revolucionarno otkriće koje će promeniti način na koji koristimo kompjutere. Pojednostavljeno rečeno, miševi kakve danas koristimo mogli bi uskoro da postanu stvar prošlosti.
Istraživači sa univerziteta Stanford u Kaliforniji rade na alternativi koja će, ako za to bude komercijalnog interesa, zameniti još uvek nezamenjivog „pacova.
Na pomolu je možda još jedno revolucionarno otkriće koje će promeniti način na koji koristimo kompjutere. Pojednostavljeno rečeno, miševi kakve danas koristimo mogli bi uskoro da postanu stvar prošlosti.
Istraživači sa univerziteta Stanford u Kaliforniji rade na alternativi koja će, ako za to bude komercijalnog interesa, zameniti još uvek nezamenjivog „pacova.“ Naime, pomoću softvera koji prati putanju oka moguće je samim pogledom kliknuti na željene linkove, obeležiti tekst, i šetati se željenom tekst ili internet stranicom, tastaturom samo pogledom oka. Služeći se posebnim monitorom u koji je ugrađena kamera visoke definicije uz infracrvena svetla doktorant Manu Kumar je sa profesorom informatike Terijem Vinogradom razvio novi interfejs koji se, kako kažu, lako koristi.
„Ova tehnologija je prvo bila osmišljena da pomogne osobama s posebnim potrebama, a onda smo shvatili da bi mogla da bude od koristi i ljudima koji nemaju takvih problema“, objašnjava Kumar. Softver koji se na ovakvim monitorima koristi zove se EYEPOINT, a kamera registrujući određene pokrete oka daje nalog softveru šta da radi. Tako, recimo, ako vam je zapao za oko neki link, dovoljno je da pogledate u kameru i trepnete a link će se otvoriti.
U ispitivanju koje su Kumar i Vinograd sproveli na dvadeset studenata, većina ispitanika se izjasnila da im je lakše da se u radu služi sopstvenim očima nego mišem, iako je procenat greške bio veoma visok, čak dvadeset odsto, ali ipak, ispitanicima se ovakav način rada na računaru veoma dopao. Kumar objašnjava ovoliko visoki procenat pogreški u radu sa novom metodom činjenicom da je ispitanicima ta metoda bila nepoznata i da nisu mogli da steknu dovoljno prakse. S druge strane, navodi on, oko je po prirodi veoma nestabilno, dovoljno je da pogled skrene za milimetar i da željena operacija ne uspe. Ali, dvojica naučnika obećavaju da će se vrlo brzo pronaći efikasno rešenje za već uočene probleme, pa tako najavljuju nova ispitivanja.
Koliko ćemo čekati na komercijalnu upotrebu EYEPOINTA videćemo. Glavni problem je novac. Za uživanje u čarima rada na računaru bez miša potreban je skupi monitor koji košta oko 25.000 dolara. Na svu sreću neki modeli Eplovih laptopova imaju ugrađenu kameru za video konferencije, pa bi, ako bi se dodalo infracrveno svetlo i ubacio softver, vrlo brzo mogli očekivati računari koji tu tehnologiju mogu da podrže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.