Pošalji ovu poruku stotinama prijatelja i nešto neočekivano će se dogoditi – imaćeš praznu bateriju i prazan račun. Ako, opet, ne pošalješ poruku čekaće te najmanje 999 dugih dana i noći nesreće.
Sudeći prema najnovijim podacima mobilnih operatera, među građanima Srbije ništa se nije tako dobro primilo kao SMS poruke.

Pošalji ovu poruku stotinama prijatelja i nešto neočekivano će se dogoditi – imaćeš praznu bateriju i prazan račun. Ako, opet, ne pošalješ poruku čekaće te najmanje 999 dugih dana i noći nesreće.
Sudeći prema najnovijim podacima mobilnih operatera, među građanima Srbije ništa se nije tako dobro primilo kao SMS poruke. Oni su tako za vreme novogodišnjih praznika poslali više od 160 miliona SMS poruka. Korisnici Mobilne telefonije Srbije poslali su 135 miliona SMS poruka, a rekord su oborili prvog dana januara poslavši 60 miliona poruka. Telenorovi korisnici poslali su 27,6 miliona SMS poruka, što je za 18 odsto više nego prošle godine. Osim toga, poslali su 40360 multimedijalnih poruka – MMS u zemlji, kao i 780 hiljada SMS i 1635 MMS poruka u inostranstvo.
Da na SMS poruke nisu imuni ni poslanici u Skupštini, demonstrirao je dvojac Božidar Đelić – Žarko Korać. Čitajući intimnu SMS prepisku, Đelić je odlično pokazao kako poruka može postati materijalni dokaz, o čijoj validnosti se doduše zakonodavac još nije izjasnio. Iznerviran takvim postupkom, Korać je negirao stav šeretski napisan u poruci i zamolio Đelića da se okane čitanja prijateljskih četovanja.
Reakcije i komentari na čitanje tuđih poruka, ne bi stale u 160 karaktera – jedan SMS. A i pisac dobro reče: „Sve će to narod pozlatiti“. Političari su tako i za skupštinskom govornicom inaugurisali SMS kao zvanično sredstvo komunikacije, između istomišljenika i onih drugih.
To, ipak, nije prva politička (zlo)upotreba SMS poruka.
Malo je poznato da je jedan od prvih SMS spemova (neželjenih poruka), stizao ponosnim vlasnicima SIM kartica krajem 2006. godine. Istom su punoletni građani pozvani da izađu na parlamentarne izbore, a potpisala je Republička izborna komisija. Operater je tada objasnio da je slanje neželjenih poruka dozvoljeno, ukoliko računa na opšte-državno-društveni interes. Do kraja ostaje nejasno koliko je neželjenih poruka istovremeno i nepotrebno poslato, jer sve više maloletnih građana koristi mobilne telefone.
Servis kratkih poruka, kako bi se SMS zvao u bukvalnom prevodu na srpski jezik, pokazao se i kao zgodno sredstvo za pozivanje građana na zborove, mitinge i one kontra, pa čak i na bojkot čokoladica, preskupog mleka i lanaca supermarketa.
Anonimni organizator je tako, u znak protesta zbog komemorativnog skupa povodom smrti Slobodana Miloševića ispred tadašnje Savezne skupštine, pozvao više hiljada građana na Trg republike na skup „Proleće tri dana pre roka“. Odazvalo se više hiljada slučajnih primalaca SMS.
Da SMS komunikacija ne mora biti bezazlena, pokazali su slučajevi zavisnosti od kontinuiranog slanja i primanja poruka. Tekstualne poruke na mobilnim telefonima, nisu ostale imune ni na takozvana kola sreće. Korisnik dobije poruku u kojoj se navodi da treba da je pošalje na više brojeva, pa će biti srećan, pronaći ljubav svog života ili će se obogatiti u određenom roku. O posledicama koje će ga zadesiti ako ne pošalje poruku, najčešće ne piše ništa.
Od raznih SMS servisa moguće je obezbediti pristojnu i konstantnu zaradu. To su najbolje shvatile domaće kompanije koje su razvile najbolje SMS servise u svetu. Da Srbija tu ima čime da se podiči, pokazuje podatak da u Americi recimo ne postoji mogućnost SMS plaćanja parkinga. Za pomenuti servis, svojevremeno su i Norvežani bili zainteresovani.
Osim toga, putem SMS poruka preduzeća mogu da šalju obaveštenja o proizvodima, uslugama i promocijama, ali i da dobiju demografsku analizu kupaca. Tu su i instant nagradne igre, a SMS pomaže radio i televizijskim stanicama da postanu interaktivne, pa čak i da ponešto zarade na komentarima i glasanju.
Iako je moguće SMS poruku poslati i samome sebi (brzo stiže), pretplatnici to ređe čine. Ukoliko nemaju srodnu dušu za dopisivanje, traže je na nekoj od društvenih mreža poput SMS starta koji već ima 30.000 članova. Takođe, kredit za mobilni telefon može se dopuniti direktno sa računa banke SMS porukom.
Poruke preko mobilnog telefona zamenile su klasične novogodišnje i božićne čestitke, pokazalo je istraživanje u Nemačkoj. I u Srbiji se razvio servis namenjen lenjim konzumentima SMS poruka. Na specijalizovanim sajtovima sa instant porukama, već su postavljene prigodne poruke za državne i verske praznike, svadbe, rođendane, krštenja. Neki od sajtova poruke dele i po žanrovima: ljubavne, šaljive i erotske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari