Majkrosoft okrivio vlade zemalja pogođenih sajber napadima 1Foto: Freeimages / Paul Pasieczny

Sajber napadi koji su pogodili oko 150 zemalja predstavljaju „upozorenje“ vladama tih država nakon kojeg moraju da preduzmu oređene mere, saopštila je kompanija Majkrosoft.

Majkrosoft je okrivio vlade pogođenih zemalja za propuste pri zaštiti podataka kojima su pristupili hakeri, preneo je BBC.

Predsednik Majkrosofta Bred Smit je u blogu napisao da je napad „zlonamernim virusom za koji istraživači u velikoj meri veruju da je ukraden od američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) poslednji u nizu primera zbog čega je nagomilavanje ranjivosti koju sprovode vlade predstavlja toliki problem“.

„Vlade sveta na ovaj napad treba da gledaju kao na poziv da se probude. Nama je potrebno da vlade razmisle o šteti po civilno stanovništvo koja proističe iz gomilanja ovih ranjivosti“, poručio je Smit.

Ranije danas kineski državni mediji  javili su da su više od 29.000 institucija širom Kine bile žrtve sajber napada pomoću softvera „rensomver“ (ransomware). Agencija Sinhua je prenela da su 29.372 institucije do subote uveče bile na meti napada, kao i više stotina hiljada uredjaja.

Kineska novinska agencija navodi da su univerziteti i druge obrazovne ustanove među najteže pogodjenim žrtvama sajber napada i da ih ima 4.341, što je oko 15 odsto zabeleženih napada. Dodaje se da su pogođene i železničke stanice, pošta, bolnice, poslovne zgrade, tržni centri i vladine službe.

Japanske kompanije su prethodno saopštile da rade na prevazilaženju problema koje je uzrokovao globalni „rensomver“ sajber napad.

Televizija NTV je javila da je 600 kompanija i 2.000 kompjutera u Japadu pogodjeno tim problemom. Globalni sajber napad pomoću softvera „rensomver“ izazvao je probleme u 150 zemalja.

Državna sekretarka u ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je da Srbija nije trenutno ugrožena od sajber napada, koji je pogodio veliki broj zemalja sveta.

„Sistem Srbije u ovom trenutku nije ugrožen… Kada je u pitanju Republika Srbija trenutno opasnost ne postoji. Kada je u pitanju privreda, mi sa njima radimo, u Privrednoj komori Srbije smo imali obuke i razgovore i radimo na protokolu o bezbednosti“, rekla je Matić za Radio-televiziju Srbije, govoreći o globalnom sajber napadu koji se dogodio tokom vikenda u oko 150 zemalja, a na meti su bile razne državne institucije i privrednici.

Ona je kazala da se napadi pre svega odnose na slabosti operativnog sistema Vindous (Windows), a da je najopasnije to što su na meti haker sistemi od velikog značaja, kao što su na meti napada u Velikoj Britaniji bile bolnice i zdravstveni kartoni pacijenata.

U Srbiji nema prijava posledica igrice "Plavi kit"

Upitana o tome da li u Srbiji ima prijava posledica video igrice „Plavi kit“, koja navodno tera decu na samopovredjivanje, državna sekretarka u ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić je rekla da kol-centru nije prijavljen nijedan takav slučaj usmeren protiv bezbednosti dece na internetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari