Pomoću U-Report digitalne platforme i popunjavanjem anketa na njoj, mladi su dobili priliku da na osnovu njihovih odgovora, institucije kreiraju što bolje projekte za mlade.
Platforma ohrabruje mlade da iznesu mišljenje o temama poput zapošljavanja, kulture, socijalnom uključivanju ugroženih grupa, ali i da zatraže aktivnije učešće u društvu ili pokrenu neku temu za koju oni misle da je bitna, jer U-Report, kako kažu organizatori, omogućava da se čuje glas mladih.
A oni to mogu da urade popunjavanjem anketa na U-Report nalozima. Naime, svako ko želi da se uključi to može da uradi tako što će pronaći ovaj nalog na Facebook-u i započeti razgovor. Isto važi i za javni Viber nalog.
Nakon popunjavanja osnovnih podataka o polu, uzrastu, mestu boravka postaje se reporter U-Reporta, i odmah popunjava anketu koja je u tom trenutku aktuelna na platformi.
Svi odgovori su anonimni, dakle posmatraju se zbirno sa ostatkom podataka i u svakom trenutku su na uvidu javnosti.
Rezultati anketa, kako kažu organizatori, treba da služe za kreiranje javnih politika u koje treba da bude uključeno mišljenje mladih, ali i za merenje napretka u određenim sferama koje se na njih odnose.
Uz pomoć UNICEF-a ovi podaci se prosleđuju odgovarajućim institucijama i donosiocima odluka sa ciljem da se smanji jaz između njih i mladih i pokrene dijalog kojim će se formirati projekti za mlade koji će pomoći u njihovom razvoju.
Uz pomoć ove platforme mogu se pratiti i odgovori vršnjaka iz Srbije, ali i stavovi više od osam miliona mladih iz oko 60 zemalja sveta.
Kako je ova platforma pokrenuta krajem septembra ove godine, trenutno okuplja 2.500 reportera, ali se uočava pozitivan rast u broju mladih koji se u nju uključuju.
Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta, naglasio je da je ministarstvu važno da formiraju sadržaje koji su po meri mladih i ohrabrio ih da što više koriste kako ovu platformu, tako i mogućnosti koje im pružaju kancelarije za mlade.
„Ovaj mehanizam koji danas promovišemo treba da koristite kao mogućnost da kreirate budućnost kakvu želite“, dodao je Udovičić.
Kako je danas Svetski dan deteta, a ujedno i tridesetogodišnjica potpisivanja Konvencije o pravima deteta, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković naglasila je da deca i mladi mogu i treba da utiču na ravnopravnost, zato što za razliku od starijih nisu podložni predrasudama.
“Mladi u Srbiji misle da se odluke preduzimaju bez njihovog znanja što podstiče nezainteresovanost. Zato je ovaj projekat važan kako bi nam se mladi obraćali što direktnije i ukazali na problem koji zahteva rešenje”, objasnila je Janković.
Platformu su podržali UNICEF i Ministarstvo omladine i sporta, a rezultati prve ankete o bezbednosti dece ušli su u konačan nacrt Nacionalne strategije protiv nasilja nad decom. Trenutno su na sajtu U-Reporta dostupni rezultati na temu klimatskih promena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.