Kako se približava kraj književnog serijala Dž.K. Roulingove o Hariju Poteru, koji će se okončati 21. jula kada bude objavljena knjiga „Harry Potter and Deathly Hallows“, tako se i najvatreniji fanovi prisećaju početka internet „poteromanije“. Emerson Sparc je imao samo 12 godina u jesen 1999.

Kako se približava kraj književnog serijala Dž.K. Roulingove o Hariju Poteru, koji će se okončati 21. jula kada bude objavljena knjiga „Harry Potter and Deathly Hallows“, tako se i najvatreniji fanovi prisećaju početka internet „poteromanije“. Emerson Sparc je imao samo 12 godina u jesen 1999. kada je odlučio da napravi mali veb-sajt o novom serijalu fantazijskih knjiga. Tako je nastao www.mugglenet.com, koji je sada jedan od vodećih Poter sajtova.
„Novi sadržaji na tada najvećim sajtovima su stizali par puta nedeljno, a jedina interakcija fanova bila je preko oglasnih tabli“, priseća se Sparc.
Priča o Hariju Poteru je počela pre deset godina, 1997. godine, kada je objavljen „Hari Poter i kamen mudrosti“. U međuvremenu broj prodatih knjiga je prešao 300 miliona, dečak-čarobnjak ima ogroman broj fanova širom sveta, a veliki doprinos su upravo imali i sami sajtovi.
Na samom početku sajtovi o Hariju Poteru su imali samo tekst i dosadne pozadine. Sada imaju blogove, podkaste, audio i video sadržaje. Nekada su se samo prepričavale vesti, a sada se učestvuje u njihovom stvaranju. Roulingova im je odala veliku počast – davala im je ekskluzivne intervjue, a čak je i koristila jedan sajt, Harry Potter Lexicon (www.hp-lexicon.org), kako bi proveravala činjenice iz knjiga koje je sama napisala.
„Poter sajtovi su postavili standard. Glavna stvar vezana za Poter fenomen bila je velika, ali i aktivna baza fanova, kako starih tako i mladih. Fanovi ‘Zvezdanih staza’ su malo stariji – većina ih ima preko 25 godina, ali Poter sajtovi su kao dobro podmazana marketinška mašina“, smatra Entoni Zajkardi, potpredsednik firme Pocket Books koja objavljuje romane iz univerzuma „Zvezdanih staza“ u mekom povezu.
Studio Vorner Bros, koji je u jednom trenutku pokušao da zatvori veliki broj fanovskih sajtova, shvatio je njihov značaj i počeo da poziva Sparca i druge fanove na premijere filmova kako bi čuo njihove ocene, ali i na samo mesto snimanja kako bi u startu imali ideju kako će ljubitelji Harija Potera širom sveta reagovati na neka filmska rešenja.
Melisa Aneli (27) je vebmaster popularnog sajta www.the-leaky-cauldron. org, i u tom svetu je od 2001. godine. Tada je izlazio prvi film i četvrta knjiga o dečaku-čarobnjaku, a na tom sajtu je započet jedan eksperiment – blog. Trebalo im je godinu dana da ubede studio kako bi im davali informacije, ali upornost se isplatila i sada su takođe jedan od vodećih sajtova. Sama Anelijeva trenutno piše knjigu „Hari, istorija“ u kojoj će obraditi fenomen Harija Potera, i procenjuje da u svetu postoji između tri ili četiri miliona sajtova posvećenih dečaku-čarobnjaku, na raznim jezicima – od francuskog, ruskog, do mandarinskog i hebrejskog.
Ako je već reč o podacima kao načinu da se ilustruje ovaj fenomen, onda se možemo vratiti Sparcu koji je dobijao brojne mejlove od raznih fanova, i na kraju je shatvio da je najbolje da svoje nove onlajn prijatelje uposli. On sada ima ekipu od 120 ljudi, sve dobrovoljaca, koji mu pomažu u radu na sajtu.
Gde se nalazi jedna od jako bitnih podrški sajtova celom Hari Poter fenomenu. To je bilo primetno naročito u periodu 2000-2003. kada je Roulingova pisala petu knjigu „Hari Poter i Red Feniksa“. Fanovi su želeli informacije, i upravo su im to najviše zapravo pružali brojni sajtovi širom sveta. I, ne samo informacije – čitave enciklopedije podataka, igre, vodiče, najrazličitije umetničke tvorevine fanova (slike, priče, pesme), što je mnogima bilo dovoljno „umirenje“ dok čekaju novi roman.
Većina Poter sajtova sada odbrojava vreme do 21. jula i pojave sedme knjige. Nakon toga, ostaće i dalje „u igri“ jer će se snimati još dva filma. Kada i filmovi budu snimljeni, najverovatnije će i tada imati posla. Dženi Levin, sa sajta www.sugarquill.net kaže da već imaju „post-Hogvorts“ priče, sa alternativnim storijama koje su počele da stižu odmah posle četvrtog romana „Hari Poter i vatreni pehar“. Ipak, svi oni se, nezavisno od budućnosti, slažu kako su protekle godine bile „najbolje u njihovim životima“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari