Naučnici napravili „anti-solarni panel“ koji proizvodi struju u mraku

Ostavite komentar


  1. Vest je dosta sturo preneta lancanim kopiranje ali ta vrsta panela zahteva zagrejano telo u pozadini, recimo stenu ili masivni krovni pokrivac koje je Suce zagrejalo tokom dana pa isijava nocu, medjutim, kada se temperatura ujednaci, indukovane energije vise nema pa je ukupna efikasnost mnogo manja od navedenih maksimalnih 25%, verovatno manje i od 5%.

    1. Slažem se, sve je to tačno, ali prvo, ovo je tek početak. I let prvog aviona trajao je manje o minuta i trebalo je d aprođe 30-k godina do prvih redovnih komercijalnih linija.
      A drugo, 5% je i dalje bolje od 0%, zar ne?

    2. Vest je u potpunosti lose preneta. Ti kako ih nazivaju anti solarni paneli u teoriji odnosno na papiru mogu sa jednog metra kvadratnog da daju 25 mikro w. Odnosno dovoljnjno struje da upale jednu najobicniju led diodu. To da moze da da 25 posto u odnosu na solarne vec bi imalo i masovnu proizvodnju. Znaci od te tehnologije nema nista. Oni su u tom slucaju sa solarnim panelom uparili nesto sto vec mnogo godina postoji a zove se termo modul. Koji nije mogao da nadje valjanu primenu ni na jednoj tacki na svetu i sad sluzi kaomodul za hobi stvarcice. Daleko veci pontecijali su vetro generatori koji hvataju slab vetar pa da se uparuju sa solarnim sistemima. A ovo, ovo su samo bombasticni naslovi.

Ostavite komentar


Tehnologije

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.