NOKIA 6120: Nokia 6120 se prihvatila velikog zadatka: da približi pametne telefone običnom svetu. A svojim izuzetno malim i kompaktnim dimenzijama i dizajnom koji je veoma dopadljiv, donekle poznat (i sigurno već viđen), mnogo će se lakše približiti džepovima korisnika. Za razliku od svoje starije braće, 6120 nije namenjen ljudima s velikim prstima.
NOKIA 6120: Nokia 6120 se prihvatila velikog zadatka: da približi pametne telefone običnom svetu. A svojim izuzetno malim i kompaktnim dimenzijama i dizajnom koji je veoma dopadljiv, donekle poznat (i sigurno već viđen), mnogo će se lakše približiti džepovima korisnika. Za razliku od svoje starije braće, 6120 nije namenjen ljudima s velikim prstima. Tastatura je ubedljivo najmanja da sada viđena na Simbian telefonima, ali opet ne preterano mala. Posle dva dana korišćenja biće mnogo komotnija.
Koliko je tehnologija napredovala u poslednjih nekoliko godina može se videti i po ovom telefonu. Skoro dva puta manjih dimenzija nego 7650 koji je 2002. bio popularan. Prednja maska podseća na neke od ranijih bestselera, kao na primer Sony Ericsson K700. sličan je raspored i veličina tastera. Jedino što je kod 6120 ekran veće rezolucije i što je telefon s mnogo jačim procesorom i ima pametan, tj. Simbian operativni sistem.
U pakovanju smo našli telefon, bateriju, kabl za povezivanje s računarom, CD sa softverom, uputstvo na srpskom jeziku i slušalice. Memorijske kartice
nije bilo. Telefon ima oko 35 MB koja je na raspolaganju korisniku, ili mesta za jedan muzički album u mp4 formatu i nekoliko megabajta za slike i dodatne programe.
Ekran je dijagonale dva inča, odnosno širine 30.5 i visine 41 milimetar, što je minimum za optimalan komfor, rezolucije 240 x 320 tačaka, sa dvadeset četvorobitnom paletom boja. Boje su standardno žive i dobre, ali se na jakom i direktnom suncu otežano čita tekst, mada nije nečitljiv. Navigacioni i alfanumerički tasteri zauzimaju punu donju površinu prednje maske. Nokia nije htela da eksperimentiše kao Sony Ericsson sa T650 i K850 telefonima. Iako male površine, tasteri su dovoljno veliki za svakodnevno korišćenje i za pisanje poruka. Na dnu telefona su mini USB izlaz, 2.5 mm audio izlaz i ulaz za napajanje. Završna obrada konektora izgleda kao da ju je uradio neko iz OTO-a, mada sve konekcije rade besprekorno. S leve strane telefona je ulaz za mikro SD karticu i veliki zvučnik. Na vrhu je jedino taster za uključivanje i isključivanje telefona, a na desnoj strani su ‘plus’ i ‘minus’ tasteri i prečica za uključivanje glavne kamere/fotoaparata. Ona se nalazi na poleđini telefona. Sočivo je rezolucije dva Mp, bez autofokusa. Fotografije su dobre, ali ne treba tražiti previše. Video je moguće snimati u QVGA rezoluciji. Na prednjem delu telefona, iznad displeja, nalazi se pomoćna kamera za video pozive u rezoluciji 176 x 144 piksela. Mogući su i autoportreti rezolucije 320 x 240 tačaka. Maska je napravljena od crne mat plastike (na kojoj ostaju otisci prstiju).
Telefoniranje Nokiom 6120 je veoma dobro i preko telefona i putem žičnih slušalica. Za one koji hoće više slobode, ili im zvuk nije dovoljno kvalitetan, podržane su i bežične stereo slušalice.
Rad s multimedijom na telefonima novije generacije komotan je skoro koliko i na telefonima koji se reklamiraju kao muzički. Jedino nemaju tastere za direktan pristup zabavnom sadržaju. Ostalo je isto. Nokia 6120 ima 2.5 umesto 3.5 mm audio džek, ali konvertor se može kupiti u bilo kojoj prodavnici muzičke opreme. Pušta skoro sve audio formate: AAC, AAC+, EAAC+, MP3, MP4, M4A, WMA i još poneke starije standarde. Prisutan je i FM radio, a antena u slušalicama je odlična i hvata veliki broj radio stanica. Kamera radi u pejzažnom modu. Rezolucija joj je 1600 x 1200 piksela. Aplikacija koja pokriva funkcije kamere podržava standardni set opcija. Kvalitet fotografija zavisi više od spoljnih faktora. Pri lošijem svetlu kvalitet značajno opada. Ovaj aparat nema nameru da menja moderne digitalne fotoaparate.
Simbian OS je verzije 9.2 s FP1 zakrpom. Od značajnijih programa tu je Quick Office kojim mogu da se gledaju word, exel i power point fajlovi. Da bistr editovali fajlove, tj. ako hoćete da menjate sadržaj fajlova morate kupiti punu verziju. Adobe Reader služi za gledanje fajlova PDF formata. Alarm može biti višestruki i mogu da se biraju dani kada će se i kako će se ponavljati. Imenik je poboljšan. Od ograničenja su samo broj slika koje se mogu pojaviti kada vas neko zove. Drugi parametri, kao na primer količina telefona po jednom kontaktu i tip telefona, nemaju ograničenja. Probali smo dvadeset mobilnih telefona da stavimo u jedan kontakt i telefon nas je pitao hoćemo li još. Ubacili smo još po jedan od svih drugih vrsta telefona (još dvadesetak) i moglo je još. Pregled Interneta je veoma brz, jer telefon podržava HSDPA. Telefon može dobro da posluži kao modem, uz prenosni računar. Veza je toliko brza da premašuje i ADSL i kablovski Internet. Ovo se najbolje vidi kada se preuzimaju neki veliki fajlovi. Problem može biti cena korišćenja, jer domaći mobilni operateri još nisu uveli ‘flat’ opciju kao što su već uradili u belom svetu.
Ono što ovaj telefon izdvaja iz gomile je njegova ukupna zapremina od 66 kubnih centimetara i to je definitivno najmanji Simbian telefon do sada. Ako uz to dodamo i njegovu početnu cenu od 250 evra, plus takse, imamo hit.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.