fi je opet izostao.
Ranije je softver za navigaciju bio Route 66, koji je bio više nego dovoljan, a u međuvremenu je Nokia razvila svoje mape, koje su stigle do druge verzije. U Nokia Maps 2.0 se mislilo i na pešake. Možete sebi da zadate rutu za pešačenje i željeni tempo. Acelerometar u saradnji sa kompasom čini prikaz mapa zanimljivijim.

fi je opet izostao.
Ranije je softver za navigaciju bio Route 66, koji je bio više nego dovoljan, a u međuvremenu je Nokia razvila svoje mape, koje su stigle do druge verzije. U Nokia Maps 2.0 se mislilo i na pešake. Možete sebi da zadate rutu za pešačenje i željeni tempo. Acelerometar u saradnji sa kompasom čini prikaz mapa zanimljivijim. U Navigatoru je sever uvek na severu. Kada rotirate telefon, rotira se i prikaz mape, odnosno detalji na mapi čvrsto stoje na svom položaju. Pri vožnji kola, ova osobina od 6210 N pravi vrlo ubedljiv navigacioni sistem. Problem je mali ekran. Malo je veći od prethodnika (2.4 inča naspram 2.2), ali dosta malji od bilo kojeg „običnog“ GPS navigacionog sistema. Ipak je zbog svojih manjih dimenzija i softvera prilagođenog šetnji, telefon zgodniji za korišćenje u javnom prevozu. Sa mapama preko 200 zemalja i sa navigacijom u više od 70 zemalja, moći ćete sami da se snađete u nepoznatom gradu, a da nikoga ne pitate za put, niti da kupujete papirnu mapu. Da ne bi sve bilo besplatno, možete kupiti elektronske vodiče za gradove, nalik papirnoj verziji Lonely planet-a. Uz doplatu, postoji usluga o trenutnom stanju saobraćaja sa proračunom nove i brže putanje. Ko je mislio da će proći bez daljeg plaćanja, prevario se. Ako ne na mostu, platiće na ćupriji.
Pri prvom kontaktu sa telefonom se vidi da je u pitanju jeftinija plastika. Na prednjoj maski možete da očitavate otiske prstiju, dok je ostali deo maske za nijansu kvalitetniji. Dak ga držite u ruci imate osećaj da je sva težina u sredini telefona, a da je po obodu šupalj. Većih je dimenzija, ali dobro leži u ruci. Kada kažemo većih dimenzija, mislimo u odnosu na trenutnu ponudu na tržištu. Ako ga poredimo sa 6110 N, 6210 N je tanji za četvrtinu. Preciznije, 15 mm debljine, 49 mm širine i 103 mm visine. Da bi malo razbio monotoniju, 6210 N kao i 6220 C imaju tastere za prelaz iz stendbaj stanja u glavni meni i „c“ koji služi za brisanje tik uz D-pad, za razliku od ostalih kojima su oni na levoj i desnoj ivici telefona. Zbog toga ćete palac pomerati milimetar dalje od d-pada ka navigacionim tasterima. USB ulaz i slot za memorijsku karticu su totalno drugačiji od do sada viđenih rešenja. Nokia je napravila mala vratanca koje se teško otvaraju i za čije ćete otvaranje u početku morati da molite nekog sa dužim noktima. Još jedan minus je izostanak poklopca kamere. Verovatno se ni njima nije svidelo rešenje iz modela 6210 C, pa ga nisu ni stavili. Tasteri su solidni, ali je zbog nedovoljnog podizanja prednjeg dela telefona i bar milimetar debljeg nego što bi (po nama) trebao biti taj pomični deo, prvi red numeričkih tastera teže pristupačan.
Ekran je standardno odličan. Vidljivost istog ne bledi na suncu što i dalje nije slučaj kod konkurencije. Problem se javlja tamo gde ga nismo tražili: softverska tema Navigatora je mnogo tamna i ako nju postavite, desiće vam se da ipak imate poteškoća u čitanju sadržaja ekrana. Bilo koja druga od ponuđenih rešava problem.
Operativni sistem je Simbijan, poslednje generacije. Sa boljom optimizacijom softvera omogućene su i kratke animacije (koje se mogu isključiti) u šetanju kroz meni. Nova verzija softvera je ‘zabavnija’ od ranije i svideće se mlađima (do 30 godina). Ta populacija češće menja telefone, pa je njima zapravo i namenjen ovaj „Izviđač“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari