Nokia 6300: Nokia je uz slogane „Jednostavno lep“ i „Lepa jednostavnost“ plasirala na tržište model 6300 i oduševila kupce. Prodaja ide tako dobro da prodavci ne mogu da poruče dovoljno telefona. U čemu je trik? Nema trika. Uređaj je kompaktnih dimenzija i dopadljivog izgleda. Softver je bez grešaka, jezik je prilagođen domaćem tržištu.

Nokia 6300: Nokia je uz slogane „Jednostavno lep“ i „Lepa jednostavnost“ plasirala na tržište model 6300 i oduševila kupce. Prodaja ide tako dobro da prodavci ne mogu da poruče dovoljno telefona. U čemu je trik? Nema trika. Uređaj je kompaktnih dimenzija i dopadljivog izgleda. Softver je bez grešaka, jezik je prilagođen domaćem tržištu. Cena je razumna. Materijali koji su upotrebljeni za oblaganje telefona su čvrsti i telefonu daju potrebnu težinu i ozbiljnost. Ko bi na telefon od 50-ak grama gledao s poštovanjem jednako kao na telefon od razumna 94 grama. 6300 lepo stoji u ruci i daje dovoljan osećaj prisutnosti telefona.
U malom, kompaktnom

pakovanju, uz 6300 dolazi i odgovarajuća baterija, kabl sa slušalicama, mikro SD kartica kapaciteta 128 MB, uputstvo na srpskom i CD sa softverom. USB kabl za povezivanje računara sa telefonom nije deo standardnog pakovanja. Telefon ima bluetooth podršku, i ako vaš računar nema bluetooth, onda se ne možete povezati s telefonom. Ne možete kopirati imenik u telefon, niti popuniti memorijsku karticu sa približno tri muzička albuma. Potražili smo kabl…
…U prodavnicama telefona i opreme za njih, kažu da imaju samo neke takozvane „kineske“ kablove, od kojih svaki peti radi, i uputili su nas ka zvaničnim zastupnicima Nokie. Pronalaženje kabla nije bilo nimalo lako. Na kraju smo ga našli u prodavnici specijalizovanoj za proizvodnju kablova, cena je veoma zadovoljavajuća. Kada se 6300 poveže s računarom, njegov potencijal dolazi do izražaja.
Uz prisustvo kabla, cd sa softverom dobija na važnosti. Instalacija teče lako, i uz par „next“ i jedan „finish“ klik, računar jasno prepoznaje tip i marku telefona s druge strane kabla. Nakon toga je samo nebo granica, odnosno količina slobodne memorije na kartici. Na ekranu razumnih dimenzija i neverovatno dobrog kvaliteta moguće je videti bilo koju boju od raspoloživih 16,7 miliona boja čak i pri direktnom sunčevom svetlu, mada malo svetliju nijansu. Ako se uključi mod za spavanje, ekran će se posle izvesnog vremena skroz isključiti i tada može lepo da se koristi kao ogledalce. Tada ćete u slučaju propuštenog poziva ili poruke, imati obaveštenje o tome u vidu dve LED diode koje će treperiti na svakih pet sekundi. Inače, ekran je dijagonale 5,1 centimetar, i teško da je moguće staviti veći ekran u ovako usko kućište (43 milimetra širine). Kućište telefona liči na slajder u otvorenom modu. Displej i kontrolni tasteri su uzdignuti 1 mm iznad numeričke tastature, dok gornji zadnji deo presvučen crnom plastikom ostavlja utisak otvorenog slajdera dok se posmatra sa strane. Na sredini crne plastike je proizvođačev logo, ispod kojeg je kamera od dva megapiksela. Desno od sočiva je zvučnik. Centralni deo zadnje maske je čelični poklopac koji čuva BL-4C bateriju od 860 MAH i mikro SD memorijsku karticu. Baterija je deklarisana na 210 minuta razgovora ili 348 sati u stanju pripravnosti. U praksi se pokazala dovoljnom za dva dana umerenog korišćenja. Interna memorija je oko 9 MB, te se dodatna eksterna memorija našla kao više nego poželjna. Kapacitet kartice je dovoljan za prvu pomoć. Ako se koristi Nokijin softver za audio kompresiju, moguće je sa sobom poneti tri muzička albuma.
Softver u samom telefonu je baziran na S40 platformi. Nije Simbian, ali nije ni mnogo daleko od njega. Prosečan korisnik će primetiti da nema mogućnosti za pregled Office dokumenata, što, priznaćete nije veliki nedostatak. Jedino što je veliko negativno iznenađenje je što budilnik i dalje ima samo jedan termin za podešavanje. Ostale alarme je moguće podesiti u ’Listi obaveza’ ili ’Kalendaru’. Po jednom kontaktu je moguće memorisati maksimalno pet telefona, bilo kojeg tipa, pa makar i svi bili brojevi faksa. Verovatno retko ko koristi više od pet telefona, ali bi ovo ograničenje moglo da se ukine u nekoj sledećoj prepravci S40 platforme. Na ostatak softvera nema nikakvih zamerki.
Kamera, koja se nalazi na poleđini telefona, ima samo dva mega piksela. Dosta zaostaje za novim sočivima koja se ugrađuju u prestižne i skupe telefone. Nokia 6300 zapravo i nije predviđena da bude ’glavna kamera u kući’, već je namenjena ljudima koji imaju fotoaparat samo za slikanje, a telefonom mogu da zabeleže neke usputne situacije i slike za kontakte. Pre par godina je kamera od 1.3 MP smatrana za ekstra, ultradobru kameru, a danas je 2MP srednja niža klasa.
U vreme ekspanzije 3G mreže, Nokia se obratila tržištu sa telefonom koji nema kameru za video pozive. 6300 čak nema ni podršku za 3G mrežu. Radi samo na tri frekvence GSM mreže. Ovo naravno nije minus, jer veliki broj korisnika i ne koristi 3G mrežu. Razgovori preko 6300 su bili vrlo razgovetni i čisti. Sagovornike smo čuli jasno i glasno, i signal GSM mreže je uvek bio na maksimumu.
Muzički plejer je identičan onom iz 5300. Pušta mp3, mid, aac, aac+ i wma formate, sortirane po izvođačima, albumima, žanrovima, kompozitorima ili po prethodno sastavljenoj listi pesama. Uz telefon dolaze i slušalice koje će zadovoljiti većinu korisnika koji muzički plejer koriste povremeno.
Put do Interneta i nazad može da bude spor i zamoran, budući da je telefon koristio EDGE za povezivanje sa serverom. Veza ume da se prekine, i treba biti uporan da bi se otvorila svaka stranica. Kada se otvori, lako je pregledna.
Krajnji utisak koji Nokia 6300 ostavlja je veoma jak i emotivan. Ljude dobija na prvu loptu – svojim izgledom. Retki koji ne padnu na izgled, biće oduševljeni njegovim mogućnostima. Ovaj telefon je stvoren da bude pobednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari