Nokia E61i: Finski proizvođač mobilnih telefona se prošle godine uključio u borbu za deo kolača u potpuno drugačijoj poslastičarnici, gde vladaju neka druga pravila i gde se koriste drugačiji recepti. Nokia E61 je bio prvi test kolač koji je doneo neke nove mirise. Kada se svetski poznat proizvođač slanih pita odluči da napravi kolač, svi mahinalno hoće da probaju komad, bar da zadovolje znatiželju.
Nokia E61i: Finski proizvođač mobilnih telefona se prošle godine uključio u borbu za deo kolača u potpuno drugačijoj poslastičarnici, gde vladaju neka druga pravila i gde se koriste drugačiji recepti. Nokia E61 je bio prvi test kolač koji je doneo neke nove mirise. Kada se svetski poznat proizvođač slanih pita odluči da napravi kolač, svi mahinalno hoće da probaju komad, bar da zadovolje znatiželju. Sledeći kolač koji je stigao iz Nokije sa sobom donosi i novi ukus, i time skroz menja pogled na svet kolača. Nakon dugih godina teških i jakih čokoladnih kolača, najzad je stigao i jedan voćni.
Nokia E61i je u svet strogih poslovnih telefona uneo malo zabave. Glavna razlika u odnosu na starijeg brata je kamera od dva megapiksela i blago promenjena tastatura. Naravno, uvek će biti ljudi koji će ostati verni čokoladnim kolačima i koji nikako ne žele da menjaju ustaljene ukuse i mirise, ali nije sve u „Vasinoj“ torti. Ima nešto lepo i u torti s jagodama.
Telefon E61i je tanji i lakši od E61. Na tastaturi više nema džojstika. Umesto njega je petosmerni navigacioni taster, a levo i desno od njega su dva nova tastera: prečice ka telefonskom imeniku i ‘moja prečica’ koju korisnik sam podešava ka bilo kojem programu u telefonu. Tasteri su manji nego kod prethodnika, ali je razmak između njih veći i korišćenje tastature je lakše nego pre. Palčevi će biti zahvalni zbog uvedene promene, ali će i dalje oba biti zaposlena za pisanje teksta, jer je ovo ipak ‘qwerty’ tastatura, na kojoj su dodati slovni karakteri tipični za naše lokalno tržište (š, đ, ž, č, ć).
Zajedno sa smanjenjem tastera smanjili su se i gabariti u odnosu na E61 za 11 kubnih centimetara, ali je težina povećana za nekoliko grama, što se u svakodnevnoj upotrebi neće osetiti. Displej je veoma upečatljiv. Preciznije, njegove dimenzije (dijagonala je 7.1 centimetar). Kako je širi nego duži, ima više korisnog prostora i na njega staje više karaktera, iako mu karakter i nije neki. Rezolucija je ‘qvga’, ali bi na ovoj površini bolje ležao ekran ‘vga’ rezolucije. Nokia očigledno neće sve karte da pokaže odmah, već ih čuva za sledeće generacije svojih PDA uređaja.
Kamera od 2 Mp zadovoljava osnovne potrebe i izdvaja se iz gomile PDA uređaja koji kameru nemaju uopšte. Većina korisnika ličnih digitalnih pomoćnika i dalje ne smatra da im fotoaparat treba, ali dodatnim funkcijama se u zube ne gleda. Muzički plejer je dobar. Nema neke specijalne funkcije, ali ima šest unapred definisanih ekvilajzera koji se mogu posebno dodatno podešavati, kao i liste pesama koje biste slušali. Memorija telefona je oko 60 MB na kojih možete staviti dva muzička albuma. Od ostalih programa koji služe za zabavu tu su i Real Player i Flash Player. Gledanje video klipova je olakšano zbog ekrana koji je pejzažno orijentisan. Nema radija, slušalice koje dolaze uz njega su mono i nema druge kamere za video-pozive. Ovo je ipak poslovni telefon, i zabava je u drugom planu.
Ono zbog čega se kupuje E61i su njegove poslovne funkcije. Postojanje ‘qwertz’ tastature je tu da pomogne u pisanju word tekstova, kratkih beleški, e-mail i sms poruka. Nokijin poslednji PDA uređaj može da koristi bilo koji vid konekcije sa spoljnim svetom: tu su i bazni GPRS prenos podataka, napredni EDGE i poslednji 3G standard; Wi-Fi, Bluetooth i infra red su takođe podržani, a i USB konekcija.
Ovo je jedna od retkih Nokia koja podržava ‘push email’, tj. kada vam neko odgovori na vaš e-mail, on odmah stigne do vašeg telefona, isto kao i sms. Ne morate da se konektujete na internet i da proveravate poštu. Ovaj standard je najviše eksploatisao RIM, koji proizvodi BLACKBERRY uređaje.
Razgovor može da se obavlja preko mobilne mreže, ili putem interneta. Sagovornici su se naravno odlično čuli. Jedino što su nas prolaznici čudno gledali jer smo razgovarali sa ‘ciglom’. Telefonski imenik nema nikakvih ograničenja, ni u širinu, ni u dubinu. Možete praviti i grupe za konferencijske razgovore.
Nokia E61i je prava mala kancelarija. Office programi se mogu koristiti u potpunosti. Naravno to nije onaj isti komfor kao kada ste ispred klasičnog velikog računara, ali nije ni daleko od njega.
U odnosu na prethodne dve verzije Nokijinih PDA uređaja (E61 i E62), E61i je blagi korak napred. Softver je blago redizajniran, tj. prisutna je tadašnja poslednja verzija Simbijana, koji je u međuvremenu dodatno unapređen. Tastatura je poboljšana iako su mnogi mislili da je prva verzija savršena i dodata je kamera od dva Mp. Baterija je ostala ista, BP-4L od 1500 MAH. E61i može da stane rame uz rame sa najboljim PDA uređajima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.