Nokia E65: Nokia je posle više godina lutanja u dizajnu, tražeći telefon koji će biti univerzalno lep; telefon koji će probuditi želju za dodirom i istraživanjem funkcija, predstavila E65, poslovni telefon koji prvenstveno služi za priču s jednim ili više sagovornika.
Veliki-mali telefon je sastavljan od više materijala, kao da je krpljen od ostataka, ali je ukupan zbir veoma lep i dopadljiv uređaj za komunikaciju.

Nokia E65: Nokia je posle više godina lutanja u dizajnu, tražeći telefon koji će biti univerzalno lep; telefon koji će probuditi želju za dodirom i istraživanjem funkcija, predstavila E65, poslovni telefon koji prvenstveno služi za priču s jednim ili više sagovornika.
Veliki-mali telefon je sastavljan od više materijala, kao da je krpljen od ostataka, ali je ukupan zbir veoma lep i dopadljiv uređaj za komunikaciju. Poklopac baterije je od imitacije kože, crne boje; površina od kamere do vrha, leva i desna strana i donji deo su od crne plastike, a ceo prednji deo je od sive sjajne plastike. Završna obrada je na visokom nivou, što se i očekuje od telefona ovog cenovnog ranga.
Ekran dijagonale 2.2 inča QVGA rezolucije dominira iznad kontrolnih tastera, kojih ima neuobičajeno mnogo, čak deset plus navigacioni tasteri. Numerička tastatura je kvadratnog oblika, kao i sami tasteri. Pored tolikog broja tastera, isti su veliki i laki za korišćenje. Dosta prostora je ostavljeno za klizni mehanizam koji brzo reaguje bez potreba da se jako pritiska prednji deo maske. Sa desne strane se nalaze tasteri za regulaciju

zvuka, ’olovka’ taster za dodatne opcije pri pisanju teksta i prečica za snimanje zvuka. Zvuk je moguće snimati do jedne minute u kontinuitetu. Nokia E65 je jedan od poslednjih telefona iz ove fabrike koji dolaze sa starim ’pop-port’ priključkom. Srećom, pa uz telefon dolaze i svi potrebni kablovi.
Oko navigacionih tastera su četiri nova. Prvi je prečica ka prethodno definisanim grupama za konferencijske pozive. Drugi je brzo otvaranje telefonskog imenika. Treći definiše sam korisnik. To može biti prečica ka bilo kojoj funkciji u telefonu, a četvrti je isključivanje mikrofona (ne i zvučnika) prilikom razgovora.
Opcije za razgovaranje su proširene u odnosu na standardne telefone. Pri tome ne mislimo

na VOIP zbog prisustva WLANA, niti na Internet (SIP) razgovor, već na konferencijske razgovore. Konferencijski razgovor je istovremeno pričanje sa više ljudi. Više ne morate reći ’čekaj, imam drugu liniju’, već drugog sagovornika možete uključiti odmah da priča sa vama i vašim postojećim sagovornikom. Glavna prednost konferencijskog razgovora je paralelni razgovor sa do još četiri osobe. Samo treba unapred odrediti učesnike razgovora i telefon će ih sam sve nazvati i uključiti u razgovor. Prednosti ovakvih razgovora ne treba nabrajati. Umesto da pričate sa svakim ponaosob, i dogovarati se više puta, na kraju verovatno i prekrajati dogovor, ovako štedite vreme i živce.

ožete vi i još tri osobe zajedno čestitati rođendan petoj osobi ili šta god da vam padne na pamet. Cene ovakvih razgovora nisu jeftine. Plaća se svaki razgovor posebno, tj. ako razgovarate sa četiri osobe, plaćate četiri razgovora. Ostali sagovornici ne plaćaju ništa.
Što se tiče Operativnog sistema, on je Simbijan 9.1. To je sada već prošla verzija, jer je Nokia u međuvremenu objavila verziju 9.2 plus zakrpu FP1. Kako je E serija namenjena poslovnom korišćenju, u telefonu su prisutni QUICKOFFICE (ali samo za gledanje fajlova), Adobe PDF i Zip program. Pristup Internetu je putem 3G mreže. Srbija nije toliko dobro pokrivena 3G signalom, te ako se budete kretali protok će se smanjivati na EDGE ili čak GPRS.
Multimedija u E65 je sklonjena na sporedni kolosek. Nije iskorenjena, ali je marginalizovana.

To se može videti i po mono slušalici koja dolazi u paketu. Njom se možete služiti na tihim mestima, jer na bučnim teško možete čuti kako pesme koje bi slušali sa memorije telefona ili memorijske kartice koju bi morali da kupite, tako i sagovornika s kojim bi razgovarali. On bi vas čuo bolje, jer je mikrofon dovoljno blizu usta. Ako bi kupili bolje slušalice mnogo bi poboljšali uživanje u muzici, jer ako je E65 rekao ’da’ mono slušalici, nije rekao ’ne’ puštanju muzike. Telefon ima 43 MB interne memorije što je dovoljno za dva muzička albuma u nekom od formata koji zauzimaju manje memorije.
Kamera na telefonu je od dva Mp, bez autofokusa. Njena specifičnost je u mogućnosti snimanja videa u CIF rezoluciji, tj. 352 x 288 piksela. To je više od većine, ali opet manje od legendarne Nokije 6233 koja to radi u VGA (640 x 480) rezoluciji.
U pakovanju s telefonom stižu i BL-5F baterija od 1000 MAH koja izdržava do tri dana normalnog korišćenja, detaljno papirno uputstvo na srpskom jeziku, CD sa softverom, torbica za telefon, da može da se drži u džepu, a da ne ulazi prašina u telefon, kabl za povezivanje s računarom, kabl za punjenje baterije i mono slušalica. Ni malo, no mnogo. Očekivana je i mikro SD memorijska kartica, ali je Nokia nije stavila u standardno pakovanje.
Ako telefon koristite prevashodno za telefoniranje, E65 je savršen izbor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari