Nokia N81 – 8GB: Igrice na mobilnom telefonu odavno nisu nikakva novost. Na njihovo prisustvo smo se već navikli. To su uglavnom jednostavne igre koje smo već viđali ranije – igre sa kartama ili jednostavne, ali vrlo zarazne arkade. Naravno, sve su one namenjene prvenstveno mlađoj populaciji, koja je neke slične već igrala ranije, na personalnom računarima.

Nokia N81 – 8GB: Igrice na mobilnom telefonu odavno nisu nikakva novost. Na njihovo prisustvo smo se već navikli. To su uglavnom jednostavne igre koje smo već viđali ranije – igre sa kartama ili jednostavne, ali vrlo zarazne arkade. Naravno, sve su one namenjene prvenstveno mlađoj populaciji, koja je neke slične već igrala ranije, na personalnom računarima. Sve te igrice su uglavnom već dolazile sa telefonom i retko ko je čak i pokušavao da na isti instalira još neku. Sad će se ostali zapitati da li to uopšte i može?! Kod većine telefona je raspoloživa memorija na telefonu bila ograničavajući faktor. Nokia je pre nekoliko godina pustila u prodaju seriju telefona koji su se reklamirali kao platforme za igru. Problem koji se tada pojavio je hardversko ograničenje. Sve igrice su podsećale na GAMEBOY. Dostupnost novih igara je bila slaba, a ni Internet nije bio toliko odomaćen kao sada, a online kupovina je bila strana i daleka.
Ove jeseni Nokia će opet pokušati da osvoji tržište mobilnog igranja sa uređajem koji je znatno manji od Sonijevog PSP, a sa mogućnostima koje su bar približne.

Novi N-Gage N81 dolazi da pomrsi račune mnogima koji su se okušali, ili će tek da probaju da osvoje tržište mobilnog igranja. Posle ovog pilot-projekta se očekuje i N82 od kojeg se očekuju čuda…
Da se vratimo telefonu N81, sa osam GB slobodne memorije. Posle prvih uspešnih pokušaja da se u telefon smesti hadr disk, proizvođači telefona su se ipak preorijentisali na fleš memoriju. Zbog više razloga. Glavni su značajno sniženje cene proizvodnje, mnogo veća brzina fleš memorije u odnosu na HD i dosta manja potrošnja baterije.
Svojom pojavom liči na N95. Toliko da smo mahinalno pokušali da spustimo prednji deo sa ekranom i kontrolnim tasterima nadole, da bi pristupili tasterima za upravljanje multimedijom. Od tog posla nije bilo ništa. Umesto iznad ekrana, te tastere smo zatekli oko D-pada. Prednji deo se spušta nadole, ali iznad ekrana ipak ima i poneki taster! Ti tasteri su aktivni jedino kada se igraju neke kompleksne igrice, kao na primer fudbal. Dok su tasteri iznad ekrana vešto sakriveni, jedan taster desno od kursora prosto bode oči. To je multimedijalni taster kojim se pristupa pregledu muzike, mapama, kontaktima, internetu, galeriji i igricama. Naravno, može se promeniti redosled tzv. pločicama, ali se ne mogu promeniti same pločice. Šetanje kroz ovaj instant meni se može vršiti i preko „točkića“. Točkić je zapravo softverska nadgradnja kursora, tj. prstena koji oni obrazuju. Kada prelazite prstom preko njih, bilo u smeru kazaljke ili suprotno, meni na ekranu se isto tako pomera. Jako zgodno rešenje. Jedino što je aktivno samo u kretanju kroz galeriju i kroz pesme u muzičkom centru.
Kursori i multimedijalni taster su od sive plastike, dok je ostatak prednje maske crn. Okvir telefona je metalni i impresionira svojom ozbiljnošću i završnom obradom. Sa obe strane se nalaze veliki zvučnici, a na desnoj ivici su i plus/minus tasteri i foto taster. Na vrhu smo zatekli 3.5 milimetarski audio-džek, taster za uključivanje telefona i menjanje profila, i prekidač za zaključavanje tastature. Pored ovog hardverskog zaključavanja tastature, ostala su prisutna i stara softverska rešenja. Na dnu se nalaze mikro USB ulaz/izlaz i dvomilimetarski ulaz za napajanje. Pozadi je ostala samo stara kamera kapaciteta 2 Mp pored koje stoji blic. Alfanumerički tasteri zauzimaju veću površinu od kontrolnih tastera mada ih ima manje (12:18). Cela tastatura je ravna. Zapravo su u pitanju četiri reda tastera, a jedino viri taster pet kome u obliku ispupčenja viri sama cifra umesto jedne ili dve tačke kako je uobičajeno, radi lakšeg snalaženja po tastaturi bez gledanja u nju.
Displej je dijagonale 2.4 inča, a to se ne viđa tako često. Zahvaljujući velikim dimenzijama ekrana i velikoj tački, slova na ekranu su velika i jasno čitljiva. Upravo zbog te velike tačke slova izgledaju malo zrnasta. Ako zanemarimo tu sitnicu, možemo uživati u jako kvalitetnom TFT displeju QVGA rezolucije, sa 24-bitnom paletom boja.
Simbijan operativni sistem je doživeo blag redizajn. Pre svega u rasporedu programa na glavnom i pomoćnim menijima. U prvi plan su ubačene prečice ka N-Gage igrama i pretrazi sadržaja telefona. Igre u telefonu pokazuju potencijal novog rasporeda tastera, a pretraga demonstrira brzinu procesora u N81. Rezultati pretrage su gotovo trenutni, a pretraga se vrši po celoj memoriji. Možete tražiti po stavkama ili ako znate tačan ili približan naziv datoteke ili sadržaj iste, da ukucate pojam u datoj liniji. Programi koje možemo svrstati u red poslovnih, su gurnuti u drugi plan u kartice „Alatke“ i „Aplikacije“. Quick Office i Zip menadžer nedostaju, jer je realno telefon namenjen mlađoj publici koja ih ne bi ni koristila. Tu je barem čitač PDF formata. Ako nekome ipak trebaju ti programi, mogu se preuzeti sa Nokijinog sajta.
Igranje igara je odlično. U telefonu smo našli tri igre, od kojih je jedna „trial“. U skorije vreme će na Nokijinom sajtu moći da se preuzmu igre namenjene prvestveno za ovaj telefon. Broj igara je toliki da će se naći po neka igra za svačiji ukus, a za većinu će ih biti više. Pristup Internetu je veoma komforan. Pretraživač je maksimalno optimizovan za ovako mali ekran. Prisustvo WLAN-a omogućuje korišćenje kućne ili poslovne Wi-Fi mreže i putem nje se može šetati Internetom, ali i razmenjivati fajlovi sa bližom okolinom. Bluetooth je tu kao rezervno sredstvo komunikacije, koje će, dok se Wi-Fi ne omasovi, ipak biti primarno sredstvo.
Kamera u N81 je od 2 Mp, što je za ovaj telefon ipak malo. Uzmemo li u obzir da se sočivo od 2 Mp sada nalazi i u seriji tri, od ove igračke platforme se očekivalo bar 3.2 Mp sa autofokusom. Zbog brilijantnog ekrana, fotografije izgledaju bolje nego što zapravo jesu. Ova ponuđena kamera ipak pravi prihvatljive i upotrebljive snimke. Video-snimci se mogu praviti do QVGA rezolucije.
Razgovori vođeni sa N81 su bili u stereo režimu jer su na telefonu dva zvučnika. Sagovornici su bili više nego jasni i glasni. Problem je bio da se čuje zvono telefona u bučnom okruženju, što je prosto neverovatno kad se čuje kako je zvono traumatično glasno u tišini. Slušalice koje stižu u pakovanju su iz dva dela. Zasebno su slušalice, zaseban je „produžni“ kabl. Same slušalice pružaju neverovatno dobar zvuk. Spoj između „produžnog“ kabla i slušalica je loše izveden, i gubi se na kvalitetu i slušnosti. Desilo nam se nekoliko puta da se veza i prekine. Na dodatnom kablu, koji služi i kao FM antena, se nalaze dodatni tasteri za kontrolu muzike i jačinu zvuka. Osim slušalica, u paketu stižu i mikro USB kabl, kabl za napajanje, disk sa softverom i detaljno papirno uputstvo. Baterija pri minimalnom korišćenju traje četiri dana, a pod punim opterećenjem jedan.
Pored svih poboljšanja koje sa sobom donosi N81, primetili smo i neke minuse. Šteta što se nije našlo mesto za signalnu lampicu koja obaveštava o propuštenim pozivima i porukama. Pored ovog propusta ima još nekoliko, ali sveukupno, N81 sa 8 GB interne memorije ili sa mikro SD slotom je odličan telefon i za svaku preporuku, ako vam finasijska situacija to dozvoljava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari