Telefon koji smo čekali još od sajma u Barseloni, došao je i u Beograd. Tokom proleća smo čuli razne priče o njemu.

Davane su mu osobine koje realno nije imao – na primer da može da snima video u HD rezoluciji. Sve su to bile glasine nedovoljno upućenih, koji su hteli da vide u Nokiji N96 nešto bitno drugačije, što nema kod drugih telefona. Kada je ove jeseni najzad došao u naše krajeve, mišljenja o novom top modelu su podeljena. Jedni ga vole, drugi ne. Nokia ga hvali na sva zvona, ali u medijima ne prolazi najbolje. Istina je uvek negde u sredini.

Bitan pomak naspram N95 (8 GB) je digitalni TV prijemnik. Njime se dičio i N77, ali bez uspeha. Problem treba tražiti na drugom mestu. Ljudi vole da gledaju televiziju. Najviše novca koji se potroši na kućnu tehniku ode na televiziju. Minus kod DVB-H TV prijemnika je što nije zastupljen skoro nigde. U Srbiji se probno emituje digitalna televizija u DVB-T formatu. Dovoljna razlika da na Nokiji N96 ne možete gledati televiziju. Drugi proizvođači su elegantno zaobišli ovu prepreku: instalirali su oba standarda, pa nije bitno koji je gde zastupljen.

Televizija u pokretu bi bila zarazna i ne biste se odvajali od vašeg prekrasnog „telefona“. Novi Nokijin kralj (bar po imenu) ima još nekoliko jakih karata u rukavu. Ima dva procesora, hardverski dekoder za H.264 standard, 16 BG memorije, punu brzinu prenosa podataka za USB 2.0 standard i mnogo drugih poboljšanja koja smo videli pojedinačno kod drugih Nokijinih telefona.

Interna memorija se može proširiti mikro SD karticom za još 32 GB, i stiže se do zadivljujućih 48 GB ukupne moguće raspoložive memorije. Kada počnete da punite memoriju s video materijalom, brzo ćete shvatiti da memorije nije nikad dosta. Ekran dijagonale 2.8 inča je k’o stvoren za gledanje filmova. Nokia je bila tako dobra da u telefon stavi film „Transformersi“, tek da se naslute mogućnosti N96. Oko kamere se nalazi „treća noga“ koja pomaže pri gledanju (već pomenutih) filmova. Između kontrolnih i navigacionih tastera su multimedijalni dugmići koji prave gužvu. Pogotovo ako znamo da se N96, isto kao i N95, pomera gore i dole i da iznad ekrana ima istu kombinaciju multimedijalnih dugmića (isto kao i N95). Zvučnici su postavljeni tako da daju stereo zvuk u pejzažnom modu, kada gledate filmove. Osim video sadržaja, može da se uživa i u muzici (sa istim tasterima).

Zanemarimo li multimediju, i dalje u Nokiji N96 vidimo odličan telefon. Namenjen pre svega razgovorima, razmeni elektronske pošte, surfovanju internetom, fotografisanju (kamera od 5 MP), pravljenju sopstvenih folmova (VGA, 30 fps), povezivanju na bežični mrežu (WiFi) i po neki put igranju N-gage igrica. Najveću manu vidimo u kratkom trajanju baterije. Jedva da izdrži i jedan dan. Kome traje duže, nije trebalo da kupi N96, jer ga ne koristi.

Na momente ume da uspori sa radom. Za to je kriv „mlad“ softver. Posle nekoliko revizija softvera, telefon će biti brži, i radiće bolje. Uputili bi Nokiji minus za dizajn, jer je počela da kopira svoje ranije modele.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari