Južna Koreja sastavlja grubu verziju etičkog kodeksa koji će sprečavati ljude da zloupotrebljavaju robote, kao i robote da ugrožavaju ljude.
Povelja robotske etike obuhvatiće normiranje svih standarda koji se očekuju od korisnika i proizvođača, i očekuje se da će biti objavljena tokom 2007.
Južna Koreja sastavlja grubu verziju etičkog kodeksa koji će sprečavati ljude da zloupotrebljavaju robote, kao i robote da ugrožavaju ljude.
Povelja robotske etike obuhvatiće normiranje svih standarda koji se očekuju od korisnika i proizvođača, i očekuje se da će biti objavljena tokom 2007. Sastavlja je tim eksperata, među kojima je nekoliko futurista i jedan pisac naučne fantastike. Južnokorejska vlada je robotiku navela kao jednu od disciplina koja je ključni zamajac njihove ekonomije i trenutno ulaže milione dolara u najraznovrsnija istraživanja u ovoj obasti.
Tri zakona robotike Isaka Asimova
1. Robot ne sme da povredi ljudsko biće, ili da svojim nedelovanjem dopusti da ljudsko biće bude ugroženo.
2. Robot mora da se povinuje naređenjima koja mu izda ljudsko biće, sem u slučaju kada se takvo naređenje kosi s Prvim zakonom.
3. Robot mora da štiti sopstveno postojanje, sem ukoliko se ta zaštita ne kosi s Prvim ili Drugim zakonom.
„Vlada planira da uspostavi skup etičkih smernica o ulozi i funkciji robota, jer se očekuje da će se kod robota razviti jača inteligencija u bliskoj budućnosti“, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo za trgovinu, industriju i energiju.
Izrael predstavio robota-ubicu
Izraelska firma Elbit Systems Ltd je predstavila robota koji će moći da ide u ratne zone i ratuje pošto ima oklop, vatreno oružje i granate. VIPER je veličine manjeg televizora, a izmišljen je kao deo izraelskih napora da razviju oružje koje bi smanjilo rizik za njihove vojnike u borbama sa gerilcima Hezbolaha.
Pored demontiranja bombi, VIPER može da nosi Uzi mašinku ili granatu. Za sve operacije na njemu koristiće se video-kamera. Ovaj robot će, po svojoj prilici, biti interesantan američkim trupama koje se nalaze u Iraku i Avganistanu.
Južna Koreja se smatra jednim od tehnološki najrazvijenijih društava na svetu. Njeni građani imaju najbrže brodbend konekcije na svetu i pristup naprednim tehnologijama mobilnih telefona i kompjutera mnogo pre zapadnog tržišta. Njihova vlada je takođe poznata po svojoj predanosti razvijanju budućih tehnologija.
Nedavni izveštaj njihove vlade ukazuje na predavanja da će do 2018. godine roboti rutinski obavljati hirurške zahvate. Južnokorejsko ministarstvo za informacije i komunikacije očekuje da će svako južnokorejsko domaćinstvo imati robota između 2015. i 2020. Ovo je delom odgovor nauke na rastući demografski problem – sve stariju populaciju te zemlje, ali i znak priznanja da se robotičke tehnologije sve brže razvijaju.
Ova nova povelja će pokušati da uspostavi osnovna pravila za takvu budućnost. Vrlo je verovatno da će smernice koje u njoj budu uspostavljene biti odraz tri zakona robotike koje je osmislio Isak Asimov, pisac naučne fantastike još 1942. u jednoj od svojih kratkih priča.
Stvari koje će najviše biti uzimane u obzir su načini očuvanja ljudske kontrole nad robotima, zaštita podataka koje roboti budu sticali, kao i sprečavanje ilegalne upotrebe robota.
I druga međunarodna tela razmišljaju o robotizovanoj budućnosti. Prošle godine je jedna studija koju je naručila britanska vlada pokazala da bi u narednih 50 godina roboti mogli da zatraže ista prava kao ljudska bića, dok Evropska mreža za robotička istraživanja takođe pravi sopstveni nacrt smernica o upotrebi robota.
Ovu „mapu“ etičkih pravila sastavljaju istraživači koji smatraju da će robotika uskoro doći u žižu javnosti, kao što su to već nuklearna fizika i bioinženjering.
Grubi nacrt predloga ističe: „U 21. veku čovečanstvo će koegzistirati sa prvim tuđinskim oblikom inteligencije sa kojim smo se susreli – robotima. Biće to događaj prepun etičkih, društvenih i ekonomskih problema.“ Oba nacrta će biti objavljena u Rimu tokom aprila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.