Hirurzi u jednoj čikaškoj bolnici uspeli su da pacijentkinji s amputiranom rukom preusmere krajeve motoričkih nerava koji su ranije služili za kontrolisanje pokreta ruke u mišiće na grudima i sa bočne strane tela. Krajevi senzornih nerava koji su prenosili signale o toploti i dodiru sa njene nekadašnje ruke do mozga presađeni su u kožu na njenim grudima.

Hirurzi u jednoj čikaškoj bolnici uspeli su da pacijentkinji s amputiranom rukom preusmere krajeve motoričkih nerava koji su ranije služili za kontrolisanje pokreta ruke u mišiće na grudima i sa bočne strane tela. Krajevi senzornih nerava koji su prenosili signale o toploti i dodiru sa njene nekadašnje ruke do mozga presađeni su u kožu na njenim grudima. Na taj način, pacijentkinja je u stanju da sama kontroliše pokrete svoje protetičke ruke i to intiuitivno. Ona protetičkom rukom može da seče hranu i to znatno brže od sličnih osoba sa protezama a razvila je i osećaj dodira i oseća da joj je neko dodirnuo ruku ukoliko joj dodirne parče kože na grudima. Većina veštačkih ruku na tržištu pokreće se pomoću mioelektričnih motora koji reaguju na kontrakciju mišića u grudima i leđima, ali su ti pokreti vrlo ograničeni – svode se na savijanje lakta ili otvaranje šake, a osoba koja koristi takva pomagala mora da nauči da skuplja svoje grudne i leđne mišiće kako bi proizvela te kretnje.
Tim Rehabilitacionog instituta u Čikagu razvio je tehnologiju po imenu „ciljana reinervacija mišića“: motorni nervi koji su jednom kontrolisali ruku presađuju se u obližnje mišiće u koje se potom ugrađuju mioelektrični senzori koji kontrolišu kontrakcije mišića. Kad osoba sa protezom zamisli da hoće da sklopi šaku svoje veštačke ruke, signal se spušta do nerva. A onda taj signal kontroliše pokret proteze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari