„Da sam kao radio antena slao bih valove s vrha Sljemena, da sam kao studio B, slao bih samo dobre vibracije“, pevao je svojevremeno Jura Stublić. Pronalaskom interneta ovaj medij kome su, ne tako davno mnogi prognozirali nestanak, dobio je krila, ili bi možda bolje bilo reći prilagodio se potrebama slušalaca.
„Da sam kao radio antena slao bih valove s vrha Sljemena, da sam kao studio B, slao bih samo dobre vibracije“, pevao je svojevremeno Jura Stublić. Pronalaskom interneta ovaj medij kome su, ne tako davno mnogi prognozirali nestanak, dobio je krila, ili bi možda bolje bilo reći prilagodio se potrebama slušalaca. Svaka ozbiljna radio stanica koja drži do sebe ima svoju veb prezentaciju i emituje program i preko interneta. U svetu je sve popularniji i podcast preko koga slušaoci mogu da dovuku svoje omiljene emisije, kod nas je ova forma slušanja radija još u povojima, ali zato idemo u korak sa svetom kada je reč o veb radiju koji se emituje isključivo preko interneta. Na adresi www.beotel.net dobili smo prvi takav radio. Može se slušatu u sva tri formata zvuka Vindouz mediji, mp3 i real audiu. „Dogovorno odgovorni“ urednik ovog radija, kako sam sebe naziva, je legenda beogradskog FM radija Zoran Modli koji za Danas o radiju koji uređuje kaže: „Internet je jedna jako lepa medijska igračka i od početka me je i privlačila s te medijske strane. Medijski se internet vrlo brzo razvio. Iako većina radio stanica emituje svoj program i preko interneta, mnogo je manje profesionalnih radio stanica koje emituju svoj program isključivo preko interneta, Beotel radio je prvi takav radio kod nas. S obzirom na to da je radio moje drugo ja, sasvim je normalno da je radio krenuo iz doma u kome živim tako da se taj program emituje upravo odatle. Naime Beotelnet je u moju kuću preselio kompletnu emisionu opremu koja je neophodna za emitovanje preko interneta. Imam ogromnu dokumentaciju priloga, razgovora, vesti, komentara, saveta i svih ostalih žanrova vezanih za IT svet i za Hi TECH svet u kome živimo. Tako da je to da tako kažem dvadesetčetvoročasovno prošireno izdanje moje radio emisije Zakon akcije i reakcije.“
Radio je inovacija
Pored već dobro poznatih radio stanica za naklonost slušalaca bore se i nove. Radio Beta RFI na 107,9 jedna je od njih. Prema rezultatima istraživanja slušanosti radija koje je nedavno obajvila agencija Ireks promedija, ova radio stanica je četvrta po slušanosti, uz program ovog radija slušalac se dnevno u proseku zadrži 95 minuta. Za poznavaoce zbivanja u radio sferi ovo jeste iznenađenje budući da radio stanica postoji tek nešto duže od tri meseca, a poznato je da je mnogim sada već etabliranim radio stanicama trebalo mnogo duže da postignu ovoliku slušanost. „Od samog početka hteli smo da budemo radio koji prepoznaje potrebe slušalaca. Okosnica našeg programa su pravovremene vesti i muzika koja prija. Nikad nismo želeli da opteretmo slušaoce, već da budemo radio uz koji će im biti prijatno. Slušaoci su taj naš stav prepoznali. Ovakvi rezultati nas zaista obavezuju. Ne bih da se zahvaljujem slušaocima, mogu samo da im obećam da ćemo biti još kvalitetniji.“, kaže glavni urednik ovog radija Ivan Ivačić. Na našu primedbu da veb prezentacija i otvorenost radija prema svetu i slušaocima nisu u najboljem saglasju, naime veb prezentacija www.betarfi.com ovog radija je prilično haotična, Ivan Ivačić kaže: „Najviše kritika slušalaca odnosilo se upravo na naše elektronsko izdanje. Toga smo i te kako svesni i pripremamo novo veb prezentaciju koja će zaista biti sadržajna i sa mnogo inovacija. Na tom projektu veoma ozbiljno radimo, a kao što znate, ako hoćete da slušaocima i korisnicima interneta ponudite kvalitet, onda se takve stvari ne rade preko noći, već ideju koju imate morate da im predstavite na pravi način, jer slušaoce i korisnike interneta koji vam ukazuju poverenje ne smete da potcenjujete.“
O tome kakvu muziku možemo da čujemo Zoran Modli kaže: „Muzika je strašno važna. Zadatak radija je da bude edukativno zabavan, a ne zabavno edukativan i da okupi oko sebe one ljude koji malo rafiniranije razmišljaju o svetu oko sebe i svetu tehnologije i nauke uopšte. Muzička matrica radija je definisana kroz aktuelni pop, klasičan pop, retro pop i klabing muziku koja je prijemčiva slušaocima.“
Naš sagovornik ističe da su reakcije slušalaca pozitivne i da podržavaju ovakav radio, što se najbolje vidi po mejlovima koji pristižu. Na naše pitanje kako se uklapamo u svetska zbivanja po pitanju veb radija Zoran Modli kaže: „Mislim da nije neophodno pratiti veb radio, nego radio kao takav, jer bilo da se sluša na internetu, na klasičnom FM prijemniku ili preko nekih digitalnih uređaja, radio je radio. Radio je zvuk. Mislim da ovaj radio odiše energijom, odiše porukom da sve oko sebe treba gledati široko otvorenih očiju. Nažalost kod nas postoji jedan mali problem, a to je problem da nema baš mnogo ljudi koji imaju dvadesetčetvoročasovnu vezu sa internetom. Još je mnogo onih koji se bore sa problermatičnim dail apom. Ali i televizija kad je krenula krenula je sa tri televizora u celom Njujorku, a posle je promenila svet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.