Samsung F300: Ovog proleća na 3GSM sajmu, gde se predstavljaju telefoni koji će obeležiti tekuću godinu, Samsung je prikazao „Ultra Edition“ telefone. Predstavnik „Ultra Music“ serije je F300. Prvi monoblok telefon koji ima ekran i tastere sa obe strane. Na strani gde se nalazi manji, skoro pomoćni ekran, nalaze se numerički tasteri, veličine kao kod telefona na preklop, a na drugoj strani je tri puta veći ekran, ispod kojeg je centralni „stani/kreni“ taster koji je okružen poljem koje je osetljivo na dodir i koje služi za navigaciju po meniju.

Samsung F300: Ovog proleća na 3GSM sajmu, gde se predstavljaju telefoni koji će obeležiti tekuću godinu, Samsung je prikazao „Ultra Edition“ telefone. Predstavnik „Ultra Music“ serije je F300. Prvi monoblok telefon koji ima ekran i tastere sa obe strane. Na strani gde se nalazi manji, skoro pomoćni ekran, nalaze se numerički tasteri, veličine kao kod telefona na preklop, a na drugoj strani je tri puta veći ekran, ispod kojeg je centralni „stani/kreni“ taster koji je okružen poljem koje je osetljivo na dodir i koje služi za navigaciju po meniju. Do baterije se ne može stići uobičajenim putem, jer ne postoji klasičan poklopac za nju. Bateriju menja serviser. SIM kartica se stavlja sa strane, u predviđeno kućište. Preko puta ležišta za SIM nalazi se mesto za mikro SD karticu, pored kojeg je priključak za napajanje i slušalice. Svi ulazi prekriveni su gumenim poklopcima koji su pričvršćeni za telefon. Kako telefon ne može da se odvoji od svog napajanja postavlja se pitanje šta u slučaju blokiranja softvera? To je rešeno „reset“ dugmetom koje se nalazi sa strane, između „plus/minus“ tastera i ležišta za SIM karticu.
Ovoliko veliki

tasteri na monoblok formi telefona jedinstven su slučaj na tržištu. Veoma su lagani za korišćenje. Numerički deo je jedan od većih, dok je navigacioni sigurno najveći. Sa strane telefona, iznad ležišta za memorijsku karticu, nalazi se taster za prelazak s jednog na drugi ekran. Tasteri dobro reaguju na pritisak i daju povratnu „klik“ informaciju. Na muzičkom delu telefona tačped tastatura je možda malo previše osetljiva, ali se na nju lako navikava. Potencijalni problem javlja se ako se često menjaju tastature pa od klasičnih tastera vidite površinu osetljivu na dodir i ne shvatate zbog čega nema povratne reakcije. Tastatura nema softversko zaključavanje, već hardversko. Na boku telefona je klizni taster koji traži malo više koncentracije za zaključavanje i otključavanje, ali to je namerno otežano da se ne bi desilo da se tastatura slučajno otključa.
Kako prostor na telefonu nije neograničen, negde se moralo zakinuti. Ekran spada u kolateralnu štetu. Veoma je mali (176×64 tačke). Zbog veličine displeja glavni meni je pretrpeo izmene. Liči na menije iz starih Eriksonovih telefona (npr. T39). Kroz ponuđene opcije kreće se levo/desno, a kroz podopcije gore/dole. Srećom pa se mogu koristiti i prečice preko tastature. Raniji korisnici Samsung telefona neće imati problema u snalaženju. Jedini pravi problem je veličina ekrana: prikazuju se samo dva reda. Da je proizvođač svoj logo stavio ispred tastature dobio bi na prostoru još ceo jedan red, te bi komfor bio daleko veći.
Kamera u telefonu je 2MP i postavljena je s numeričke strane. Može se slikati autoportret, kada je tražilo na malom ekranu, a za tražilo se može izabrati i veliki, multimedijalni displej veće rezolucije. Fotografije su standardno dobrog kvaliteta za ovu rezoluciju. Postoje različiti specijalni efekti koji se mogu upotrebiti na fotografijama, ali oni su namenjeni više zabavi nego profesionalnoj upotrebi. Video snimanje je maksimalne QVGA rezolucije. Kvalitet filma je takođe prosečnog kvaliteta.
Softver koji stiže uz telefon je mnogo komforniji od displeja. U zavisnosti od izabranog moda (Samsung PC studio/Plejer medija/Masovna memorija) moguće je upravljati sadržajem na telefonu. Uz telefon, u pakovanju je i mikro SD kartica od 1GB, što uz stotinjak megabajta slobodne memorije u telefonu daje mnogo slobodnog prostora za pesme, slike i još ponešto.
U praksi se muzički telefon F300 odlično pokazao. Zvuk na slušalicama je glasan i jasan, a baterija dugo traje. Izdržava ceo dan torture, ili više dana ako se manje sluša muzika. Ako se desi da se baterija ipak brzo istroši, odnosno ako se zaboravi napuniti, tu je rezervna baterija koja se nalazi u kožnoj torbi koja stiže u pakovanju. Da bi se napunila baterija u torbici treba priključiti telefon na nju pa telefon staviti na punjenje.
Surf webom, tj. šetnja Internetom, vrlo je nekomforna. Ona se odvija na velikom ekranu gde se koristi navigacioni tačped i taster za potvrdu izbora. Da biste „ukucali“ adresu treba navigacionim tasterima ići gore/dole radi odabira grupe znakova (grupe su po tri znaka – kao na numeričkoj tastaturi), a posle toga centralni taster pritiskati dok se ne pojavi željeni karakter; pa se ponovo bira grupa znakova, i tako sve dok se ne ukuca adresa. Vrlo zamorno.
Glavna sekundarna stvar na ovom muzičkom telefonu, razgovor, odvijala se na zadovoljavajućem nivou. Sagovornici su nas dobro čuli, a i mi njih. Kada se na kraju podvuče crta, Samsung F300 je odličan muzički plejer i vrlo dobar telefon. Namenjen je malobrojnoj populaciji koja je zaljubljena u muziku.
U bogatom pakovanju uz telefon dolaze i napajanje, kabl za povezivanje s računarom, kabl sa FM antenom sa 3.5 milimetarskim izlazom, slušalice sa 3.5 mm ulazom (u slučaju da hoćete da ih menjate nekim boljim slušalicama), mikro SD kartica kapaciteta 1GB, SD adapter u koji ulazi mikro SD, uputstvo na srpskom jeziku, CD sa softverom i kožna torbica za telefon koja sadrži rezervnu bateriju.
Slušalice i telefon na testiranje ustupio Roaming

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari