Samsung F490: Dok smo testirali Samsung F490, mnogi su nam prilazili s pitanjem da li je to IPHONE. Mi smo odgovarali „Ne, ovo je Samsungova verzija IPHONA“, ne ulazeći dalje u detalje gde je IPHONE i kada će doći. Srbija je malo i ne mnogo interesantno tržište, poznato po velikom procentu nelegalnih telefona koji se koriste.

Samsung F490: Dok smo testirali Samsung F490, mnogi su nam prilazili s pitanjem da li je to IPHONE. Mi smo odgovarali „Ne, ovo je Samsungova verzija IPHONA“, ne ulazeći dalje u detalje gde je IPHONE i kada će doći. Srbija je malo i ne mnogo interesantno tržište, poznato po velikom procentu nelegalnih telefona koji se koriste. Apple u Evropi prodaje telefone samo preko operatera, a do sada je sklopio ugovore samo sa velikim tržištima, npr. Nemačkom, Francuskom i Britanijom.
IPHONE i F490 telefoni osim spoljnih sličnosti nemaju ništa više zajedničko. Samsung F490 je 3G telefon sa 5MP kamerom i softverom koji je orijentisan ka telefonu.
Osim što je monoblok i što nema konvencionalnu tastaturu, ovo je odličan uređaj sa nekoliko neobičnih karakteristika koje su, kada se malo razmisli, rešene na najbolji mogući način. Proporcije su približne monobloku iz Odiseje 2001 (1:5:9) i to ovom telefonu daje dodatnu „vanzemaljsku“ pojavu. Uz blago zaobljene ivice, iz zamišljenog kvadra iskaču tasteri sa leve i desne strane. Sa leve su „+“ i „-“ tasteri, iznad kojih je utičnica za punjač i kabl. Na desnom boku je prečica ka kameri, iznad koje je taster za brz pristup muzici, internetu, slanju poruka, pozivanju i ka standardnom osnovnom meniju. Iznad svih je klizač za uključivanje telefona i zaključavanje ekrana. U gornjem levom uglu je rupica za traku, a na samom vrhu je 3.5 mm audio izlaz. Poleđinu od crne plastike kvari samo kamera sa autofokusom rezolucije 5 MP. Prednje ogledalce na vrhu ima kameru za video pozive, na dnu tri tastera osetljiva na dodir: levo i desno slušalice za početak i kraj razgovora, a u sredini okrugli za pristup osnovnom meniju. U sredini je displej dijagonale 3.2 inča, rezolucije 240 x 432 tačaka bioskopskog formata, odnosno 16:9. Memorijska kartica je ispod poklopca baterije, ali ne ispod nje. Baterija je kapaciteta 900 MAH i traje tri dana.
Softver je podređen ekranu osetljivom na dodir. Zapravo, ovaj softver je već viđen u modelu Armani i F700. Stendbaj ekran u vrhu, ispod servisnih informacija ima sličice zvučnika, telefonskog imenika i 1, 2, 3, 4 cifre kojima se respektivno kontroliše zvuk, pristup imeniku i virtuelnoj numeričkoj tastaturi za telefoniranje. U sredini je plavi trepćući kvadrat kojim se ulazi u osnovni meni. Na dnu su datum i sat.
Kako je rešen unos podataka? Sve se radi pomoću palca. Veći deo ekrana postaje tastatura osetljiva na dodir. Ekran se ne rotira za 90 stepeni, ne izvlači se qwerty ni numerička tastatura. Nema ni olovke. Samo vi i vaš palac naspram ekrana osetljivog na dodir. Da bi u takvom rasporedu snaga pisanje bilo iole komotno, tasteri zauzimaju pola ekrana, dva i po reda otkucanog teksta je vidljivo i ostatak pokrivaju kontrolni „tasteri“ i sistemske informacije.
Čak pola ekrana ili samo pola ekrana? Odgovor je taman pola ekrana. Prave tastere te veličine nećete naći nigde. Ni na telefonima na preklop koji imaju najviše raspoloživog prostora za tastere nije iskorišćena cela površina, već ima i praznih površina.
Osnovni meni je klasičan Samsungov. U pitanju je matrica 3×4 polja. Sve je na svom uobičajenom mestu. Google prečica i nije neka novost. Jedina novost, u odnosu na telefone koji nemaju ekran osetljiv na dodir, jeste krst koji se pojavljuje na ekranu, koji pokazuje šta je trenutno izabrano. Osim na osnovnom ekranu, može se sresti i u muziškom plejeru. Horizontalna linija pokazuje jačinu tona, a vertikalna dokle je stigla pesma koja se trenutno pušta. Umesto Hrama svetog Save, pozadina može da bude samo wallpaper, a on može da bude neka od predefinisanih slika, bilo koja druga, ili fotografija koju vi napravite.
Fotoaparat je od 5 MP, sa autofokusom. Sva podešavanja se (gle čuda) izvode preko ekrana. Nismo skoro videli fotoaparat sa ovolikim displejom pozadi. Fotografije koje pravi su vrlo dobre. Potrebno je da prođe nekoliko sekundi dok „okine“, ali je rezultat prihvatljiv čak i za nešto zahtevnije korisnike. Ipak je ovo prvenstveno telefon, mada će ova konstatacija za nekoliko godina da izgubi smisao.
Na kraju, možemo zaključiti da je Samsung F490 veoma zreo proizvod. Nije prvi telefon sa ekranom osetljivim na dodir, ali je jedan od retkih koji za unos podataka koristi samo gazdine prste. Nudi dosta. Za većinu više nego što im treba. Ovog proleća će biti hit.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari