Klimatske promene i globalne migracije često dovode do širenja zaraza i bolesti koje su dugo bile prisutne, ali samo u određenim regionima sveta.
Malarija ostaje jedna od najvećih svetskih epidemija. Prema podacima UN, poslednjih godina je registrovano više od 200 miliona slučajeva, a umrlo je više od 400 hiljada ljudi. Poražavajući je i podatak da ovog broja obolelih, 61 odsto čine deca ispod 5 godina starosti.
Iako je u zadnjoj deceniji smrtnost kod dece značajno smanjena, ona je i dalje visoka, naročito u sub-Saharskoj Africi. UN takođe procenjuje da bi čak 3.5 milijardi ljudi moglo biti ugroženo u budućnosti. Borba protiv ove bolesti ima i finansijski udarac – godišnje se troši oko 300 miliona dolara na lekove i medicinsku negu.
Zato su na scenu stupila inventivna tehnološka rešenja – lekovi i medicinski materijal se dostavljaju dronovima, što značajno smanjuje troškove. Takođe, koristi se i kompjuterski model, koji je baziran na veštačkoj inteligenciji, a kojim se može precizno predvideti širenje epidemije. Dronovima se vrši i zaprašivanje komaraca, koji su najveći uzročnik malarije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.