Više od 60 gradova i opština Srbije učestvovaće sa svojim timovima u Grin Gejms (zelene igre) takmičenju za najbolju video- igru sa ekološkom porukom, koje je počelo 22. maja, a koje je za osnovce i srednjoškolce Srbije organizovalo udruženje Oktopus. Na zvaničnom sajtu www.greengames.rs postavljeni su svi radovi učenika koji su, uz mentorsku pomoć profesora, tokom prethodnih pet meseci osmislili rešenja za video-igru.

Glasanje za najbolju video igru sa eko-porukom tako da svi građani do kraja septembra putem SMS poruka mogu da daju podršku svojim favoritima. Sredstva prikupljena preko SMS poruka sa Telenor mreže namenjena su daljem obrazovanju informatičara Grin Gejms takmičenja i biće uručena pobedničkom timu. Pobednici takmičenja biće proglašeni u novembru, a svi učesnici imaju dodatnu motivaciju, jer se takmiče za svoj tim i za svoj grad. Pobednički timovi, osim ličnih nagrada, osvojiće i reciklažne robote za grad ili opštinu iz koje dolaze. ArtEko reciklažni robot, kao specijalna nagrada, biće dodeljen i OŠ „Milinko Kušić“ iz Ivanjice koju pohađaju deca sa smetnjama u razvoju, a koja su uključena u takmičarski deo programa.

Prema rečima direktorke udruženja „Oktopus“ Biljane Vicković, takmičenje ima za cilj unapređenje informatičkog društva. Program takmičenja podržava promene u oblasti obrazovanja, a posebno u pravcu decentralizacije i demokratizacije, što znači prenošenje dela odgovornosti za obrazovni sistem na lokalnu samoupravu, školske uprave, zavode, nacionalne i regionalne centre, akademske institucije, stručna društva i škole.

Takmičenje Grin Gejms, u okviru kampanje „Znanjem za održivi razvoj“, organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Ministarstva prosvete i nauke, ISC – Instituta za održive zajednice, Ambasade SAD, USAID-a, kompanije Telenor, OEBS-a, Progres/UNOPS – kao i Stalne konferencije gradova i opština.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari