Kompanija Siemens sponzorisala je istraživački projekat u kojem su učestvovale 522 osobe na visokim funkcijama u 25 najvećih svetskih gradova. Oni su prvi put ponudili iscrpne informacije o problemima urbanih područja i mogućnostima za njihovo rešavanje u budućnosti. Prioritet za nadležne organe je pronalaženje rešenja za saobraćajne probleme.

Kompanija Siemens sponzorisala je istraživački projekat u kojem su učestvovale 522 osobe na visokim funkcijama u 25 najvećih svetskih gradova. Oni su prvi put ponudili iscrpne informacije o problemima urbanih područja i mogućnostima za njihovo rešavanje u budućnosti. Prioritet za nadležne organe je pronalaženje rešenja za saobraćajne probleme. U procesu urbanog planiranja, pitanja zaštite životne sredine imaju ključnu ulogu širom sveta, a sa druge strane gradovi u razvoju koji su doživeli nagli rast prednost daju zahtevima ekonomskog razvoja u odnosu na ekologiju. Studija koju su sproveli istraživački institut GLOBESCAN i MRC MCLEAN Hazel predstavljena je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Značajan broj učesnika – odlučilaca, uključujući funkcionere megalopolisa kao što su Tokio, London (na fotografiji), Njujork, Šangaj, Sao Paulo, Moskva, Kairo, Džakarta i Bombaj, identifikovali su transportnu infrastrukturu kao najbitniji preduslov za konkurentnost svojih gradova. Prema mišljenju učesnika, taj faktor je prvi na listi, sledi sigurnost, energija, komunikacije, edukacija, kultura i efikasnija administracija.
Od ukupnog broja učesnika 71 odsto zalaže se za unapređenje javnog prevoza, a samo 29 odsto smatra da treba unaprediti individualni transport. Pitanja zaštite životne sredine uticala su na teme vezane za rešenje energetskih problema u gradovima. Za promovisanje obnovljivih resursa energije u narednim godinama izjasnila se gotovo polovina učesnika koji su odgovorni za pitanja energetike. Na primer, Kina planira da do 2020. pokrije 15odsto svojih energetskih potreba obnovljivim resursima, što predstavlja dvostruko povećanje u odnosu na trenutnu situaciju.
U uslovima naglog populacionog rasta, gradovima je neophodna pomoć u povećanju efikasnosti administracije. Informacione tehnologije trebalo bi da budu korišćene kako bi rad nadležnih organa bio dostupan javnosti, a proces privatizacije treba da odigra značajnu ulogu u rešavanju ovih gradskih problema. Partnerstvo javnog i privatnog sektora 70 odsto onih koji odlučuju opisalo je kao atraktivnu opciju. Većina smatra da je osnovna prednost angažovanja privatnog sektora povećanje efikasnosti, dok je finansijski aspekt u drugom planu.
Gradske vlasti više nisu zadužene samo za javne radove, već menadžment aktivno učestvuje u pružanju usluga na nivou opština, što je novi trend širom sveta. Prema studiji, postoji velika potreba za aktivnim menadžmentom. To podrazumeva upravu koja se bavi protokom saobraćaja, a posebno uređuje oblast formiranja cena i individualnog transporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari