Novi Samsung Galaxy S4 beleži širom sveta odlične rezultate u prodaji, opravdavajući epitet dostojnog naslednika modela Galaxy S3, uz brojne inovacije koje ga čine više nego konkurentnim na tržištu.

Već na prvi pogled jasno je o kom telefonu se radi s obzirom na to da je zadržao liniju Galaxy S3 i Galaxy Note2. S tim da je od prethodnika još tanji i neznatno uži, a ima malo veći Super AMOLED ekran od 5 inča i rezolucije 1080×1920 piksela. Zato je značajno povećanje rezolucije ekrana na 441 ppi, a tu je i Corning Gorilla 3 staklo koje štiti ekran od ogrebotina i loma.

Model koji je došao na test i koji će biti za srpsko tržište pokreće Quad-core Qualcomm Snapdragon procesor koji se vrti na 1.9 GHz. Na nekim tržištima biće dostupan i osmojezgarni procesor sa 4×1,6GHz i 4×1,2GHz pa se u praksi pokazalo da je naš četvorojezgarni procesor sasvim dovoljan i da razlike nisu uopšte velike koliko na papiru deluju.

Osim snažnog procesora i full HD ekrana najveća novost kod Galaxy S4 su njegove kamere i funkcije koje uz njih dolaze, pa smo se njima najviše i pozabavili tokom testa. Tako glavna zadnja kamera ima 13 megapiksela, a prednja 2 megapiksela koja može da snima u rezoluciji od čak 1080p. Sva softverska rešenja koja dolaze uz kamere i senzore su imponzantna. Sada je moguće snimati sa obe kamere istovremeno, što se pokazalo korisnim kada recimo hoćete da ovekovečite sebe ili ljude koje slikate u kompletnom ambijentu, sa obe strane.

Kada je u pitanju sam interfejs, Galaxy S4 ima brojna poboljšanja. U telefonu je lako podesiti sve parametre, a jedna od olakšica je i pojavljivanje skoro svih „uključi – isključi“ opcija u gornjoj statusnoj liniji početnog ekrana. Velika novina su potpuno reagovanje telefona na vaš pokret rukom i kontrolisanje telefona poglednom, istina ne uvek, ali se posle dosta vežbe mogu postići zadovoljavajući rezultati. Tako je sada moguće skrolovati ekran samo pogledom očima, dok telefon prepoznaje kada ga ne gledate pa pauzira video, što se pokazalo kao neupotrebivo kada ga gleda više osoba. „Air Jump“ i „Air Browse“ su opcije koje vam omogućavaju da skrolujete telefonom gore-dole, levo – desno bez da ga dodirnete što je dosta korisno ukoliko su vam recimo ruke prljave, ali ne odreaguje baš uvek. Ukoliko nekoliko puta mahnete ispred senzora, telefon će se javiti na dolazeći poziv zahvaljujući opciji „Air Call-accept“, što je opet dobro ako vam ruke nisu baš prikladne za tipkanje po ekranu. Opcija „palm motion“ omogućava pravljenje „screenshot-a“, kao kod Note2 olovkom, a ovde prevlačenjem boka šake preko ekrana, odnosno utišavanjem zvukova ukoliko šakom preklopite ekran. Od Note2 je preuzeta i opcija „Air View“ s tim da sada u neposrednu blizinu ekrana ne dovodite S Pen olovku već prst i tako pregledate recimo sadržaj albuma ili poruke.

Kada je u pitanju softver zvuka, i tu ima dosta novina. „S Voice“ je dobio nove mogućnosti, dok je „S Translate“ velika novina. Dovoljno je da ukucate ili kažete frazu ili rečenicu na vašem jeziku i odaberete jedan od devet podržanih jezika uključujući engleski, španski, korejski, kineski, francuski, japanski, nemački, portugalski i italijanski, a telefon će prevesti ili izgovoriti. Interesantna je i opcija „Group Play“ kojom jednu pesmu možete pustiti u „surround“ režimu. U našem slučaju smo je isprobali sa tri Galaxy S4 telefona gde je jedan uređaj imao ulogu kontrolora i centralnog zvučnika a ostala dva su bili sateliti. Aplikacija „S Health“ vam omogućava da pratite svoj trening i zdravlje, dok su ostale dve testirane aplikacije namenjene povezivanju sa drugim uređajima. Tako „Samsung WatchON“ pretvara vaš telefon u dodatni daljinski upravljač kojim možete kontrolisati i uređaje drugih proizvođača, dok „Samsung Link“ dozvoljava da se umrežite sa vašim kućnim uređajem i delite fajlove između njih.

Specifikacija: Samsung Galaxy S4

Kućište

Dimenzije: 136.6 x 69.8 x 7.9 mm

Težina: 130 grama

Procesor

Tip: Quad-core Qualcomm Snapdragon (za srpsko tržište)

Takt: 1.9 GHz

Softver

Operativni sistem: Android 4.2

Podržani formati: aac, wav, mp3, mp4, wma, 3gp, DivX, XviD, H.263, H.264, wmv, avi.

Funkcije: kalkulator, kalendar, štoperica, alarm, konverter, vibracija, kompas, akcelerometar, barometar, komandovanje glasom

Ekran

Tip: Super AMOLED 5 inča (1080×1920 piksela)

Broj boja: (24-bit) 16.777.216 boja

Zvuk

Format melodija: mp3, aac, wav

Ostalo: spikerfon

Kamera

Glavna: 13.0 megapiksela (sa zadnje strane)

Rezolucija fotografija: 4128×3096 piksela

Rezolucija videa: (1080p) 1920×1080 piksela

Ostalo: video zapis, blic, autofokus

Pomoćna: 2 megapiksela (sa prednje strane)

Rezolucija videa: (1080p) 1920×1080 piksela

Memorija

Operativna: 2GB RAM

Interna: 16GB

Eksterna: microSD (Trans Flash) do 64GB

Baterija

Vrsta: Li-Ion

Kapacitet: 2600 mAh

Komunikacija

Lokalno: USB 2.0, TV ulaz, 3.5’ audio, infracrveni port, bluetooth 4.0,

Udaljeno: GSM (9,6 Kb/s), GPRS (115 Kb/s), EDGE (236 Kb/s), HSDPA, WAP 2.0, SMS, EMS, MMS, WiFi, GPS, GLONASS, SyncML, DLNA, NFC

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari