Da je trenutno 2020. godina, da li biste ovaj članak čitali ili biste ga gledali? U vremenu kada munjevita popularnost vizuelnog sadržaja ozbiljno preti da pregazi pisanu reč, ovo je pitanje koje bi svi trebalo sebi da postavimo. Pre samo pet godina, javnost je brujala o fenomenu eksplozije lako dostupnih informacija, a „guglanje“ je postalo praktično deo rutine. Međutim, da li ste primetili kako je odjednom sve oko vas postalo – šarenoliko?
P { margin-bottom: 0.21cm; }
To je zato što su komunikatori počeli da se oslanjaju na ljudsku biologiju koja kaže da je mozak više naklonjen vizuelnom sadržaju, koji obrađuje i pamti značajno brže od tekstualnog. Zato su, osluškujući korisničke potrebe, proizvođači tehnologije počeli da se utrkuju da omoguće kreiranje vrhunskog vizuelnog sadržaja.
Prva kamera na mobilnom telefonu izazivala je uzdahe usled „neverovatne tehnologije“ izrade fotografija, doduše propraćene brojnim „kockicama“ u vidu megapiksela i tek ponekim obrisom likova, ali tada nismo marili za preciznost. Ove „kockice“ vremenom su se smanjivale, a slika postajala sve jasnija, pa su se proizvođači dosetili da kameru postave na prednji deo telefona, što je momentalno pokrenulo lavinu svima omiljenih, „spontanih“ portreta koji su ubrzo zaposeli brojne profile na društvenim mrežama. Zajedno sa napretkom tehnologije izrade telefona, Internet je postao ne samo dostupan u svakom kutku, već i munjevito brz, zahvaljujući 4G mreži koja je omogućila brzi prenos podataka i olakšala razmenu i učitavanje sadržaja.
Danas komuniciramo putem uređaja koji poseduju velike memorijske kapacitete, napredne kamere i izuzetno kvalitetne ekrane, što je stvorilo mogućnost, ali i potrebu za kreiranjem novih vizuelnih formi. Pogledajte svoj Fejsbuk profil. Da li ste primetili da se preko noći pretvorio u pokretni bioskop koji obiluje video sadržajem? Ili ste možda pročitali podatak da se svakog minuta na YouTube u proseku postavi oko 300 sati video materijala? Dakle, prestolonaslednik vizuelnog trona je nesumnjivo njegovo visočanstvo – video. Razlog za ovo leži upravo u podatku do kojeg je došao Forrester Research istraživački centar koji je objavio podatak da jedan minut video sadržaja govori više od 1,8 miliona reči! Gifovi, Instagram, Boomerang, Snapchat video-snimci ili edukativni tutorijali i recenzije, video je definitivno osvojio Internet.
Međutim, kada se čini da smo dotakli vrhunac mogućeg, postavlja se pitanje šta je sledeće? Proizvođači ne gube vreme i rade na kreiranju uređaja koji će promeniti i formu video sadržaja
U sopstvenoj virtuelnoj realnosti
Ovim trendom se vodila i kompanija LG kada je kreirala G5 smart telefon koji sa VR naočarima i 360 kamerom, pratećim uređajima iz svog Friends portfolia, omogućava i „običnim smrtnicima“ da kreiraju virtuelnu realnost. Ova kamera omogućava korisnicima da snimaju pod uglom od 360 stepeni i tako kreiraju VR sadržaj koji može automatski da se postavlja na Google Street View i YouTube360 kanale. LG 360 CAM je opremljena sa dve širokougaone kamere od 13MP i uglom snimanja od 200 stepeni i nudi mogućnost snimanja video materijala u 2K rezoluciji, a tu je i 5.1 surround channel sistem sa tri mikrofona.
Ovako snimljeni video se može pregledati putem LG 360 VR naočara ili na drugim smart telefonima i uređajima koji mogu da podrže ovaj vid sadržaja. Podsećanja radi, video od 360 stepeni najpre je zaživeo na YouTube kanalu, te su nešto kasnije iz najpopularnije svetske društvene mreže Facebook odlučili da svojim korisnicima postepeno omoguće pregledanje ovakvog video sadržaja. Ovo dokazuje da je video od 360 stepeni sledeća velika stvar kada je Internet u pitanju..
Kolor i crno belo u tandemu
Huawei, proizvođač pametnih telefona broj tri u svetu, opredelio se za spoj proverene tradicije i naprednih tehnologija. Ova kompanija nedavno je u Londonu predstavila svoj novi flegship pametni telefon P9 koji odlikuje dual-lens kamera kreirana nastala u saradnji sa Lajka Camera AG.
Lajka Camera AG jedno je od najpoznatijih imena u svetu fotografije. Čuvene po kvalitetu, Lajka kamere krasi majstorsko umeće izrade koje biraju fotografi širom sveta više od jednog veka. Zahvaljujući izuzetnoj optici i klasičnom dizajnu Lajka je postala kultni brend u svetu fotografije. Ali, od pojave digitalne fotografije, Lajka je izložena žestokoj konkurenciji japanskih proizvođača. Ipak, zahvaljujući vrhunskoj optičkoj tehnologiji, kompanija je uspela da održi status vodećeg proizvođača kamera i optike.
Kameru najnovijeg flagship pametnog telefona Huawei P9 odlikuje dual lens Lajka Summarit H 1:2.2/27 ASPH kamera od 12MP. Dok jedna kamera poseduje RGB senzor i pravi fotografije u boji, druga monohromatska fokusira detalje. Kombinacija rada ove dve kamere zajedno pravi jednu fotografiju.
Fotografije svedoče o razigranosti boja u odnosu na kadrove snimljene drugim pametnim telefonima. Da Huawei P9 kamera pravi dobre fotografije potvrdili su i renomirani fotografi kao što su Mary McCartney, fotograf magazina National Geographic, David Guttenfelder, i fotograf Reuben Krabbe.
Skoro kao profesionalan snimak
Radi poređenja, napravljene su dve fotografije iste scene, jednu telefonom Huawei P9 a drugu kamerom Lajka M (sa Summicron-M 1:2/35 mm ASPH sočivom). Fotografije pokazuju gotovo neprimetnu razliku u bojama dve kamere. Iako je teško porediti P9 i Lajka M, nameće se zaključak da P9 pravi fotografije visokog kvaliteta kada govorimo o pametnom telefonu.
Osim toga, P9 poseduje nekoliko modula kada je boja u pitanju. 'Standard' modul pravi fotografije prirodnih boja, 'Vivid colours' modul obogaćuje boje za jedinstveni „Lajka look“, dok 'Smooth colours' moul pravi fotografije jedinstvene teksture bez kompromisa kada je oštrina u pitanju. Ova tri modula pružaju velike mogućnosti za pravljenje fotografija.
Dakle, Huawei i Lajka su udruženim snagama ostali na polju „statične slike“, ali sa inovativnim rešenjem kroz uparivanje dve kamere, kolorne sa visokom pikselažom i monohromatske koja beleži mnoštvo detalja. Očigledno, proizvođači će u međusobnoj trci za što boljom pozicijom kod kupaca i dalje nuditi rešenja koja će naš mulitimedijalni svet činiti sve bogatijim.
Lajka look
Još iz vremena crno-belih fotografija, fotografije napravljene Lajka sočivima odlikuje „Lajka look“ karakterističan po oštrini i živopisnim detaljima. Čak i u današnjem svetu digitalnih fotografija, klasičan „Lajka look“ i dalje je glavna odlika Lajka sočiva koje daje odličnu oštrinu i isticanje detalja, kontrast, dubinu i jačinu boja. Lajka fotografije karakterišu i živopisne boje: svetlije imaju crvenkastu nijansu dok je purpurno plava rezervisana za tamnije delove fotografije. Pune i jake boje čine da fotografije napravljene ovom kamerom podsećaju na ulje na platnu. Dubina je još jedna bitna „Lajka look“ karakteristika jer sočiva imaju sposobnost da „uhvate“ i najfinije detalje što za posledicu ima autentične fotografije neverovatne dubine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.