Elektronska, Internet galerija novi je u nizu pojmova kojima dodajemo prefiks „e“, kao skraćenicu za „elektronski“. Postoje dve vrste Internet galerija. Jedne posluju klasičnim odnosom ponude i potražnje. od izloženih dela Izaberete ono koje vam se sviđa, naručite, platite i čekate dostavu.

Elektronska, Internet galerija novi je u nizu pojmova kojima dodajemo prefiks „e“, kao skraćenicu za „elektronski“. Postoje dve vrste Internet galerija. Jedne posluju klasičnim odnosom ponude i potražnje. od izloženih dela Izaberete ono koje vam se sviđa, naručite, platite i čekate dostavu. Druge, opet, predstavljaju radove određenih autora, a ako hoćete da kupite nečije delo morate da kontaktirate lično s autorom, što takve galerije najčešće i omogućavaju. Ali, nemojte očekivati da ćete uspeti da kupite nekog novog Van Goga ili Pikasa na Internetu. Takve privilegije ipak su rezervisane za najprestižnije svetske muzeje i aukcijske kuće. Internet galerije nude radove manje poznatih umetnika, ili onih mladih nada čije vreme tek dolazi, dok se remek-dela ipak ređe nalaze na globalnoj kompjuterskoj mreži.

Susreti sa umetnošću

Ako još uvek niste spremni za upuštanje u virtuelni svet umetnosti možda je najbolje početi sa starim dobrim knjigama. Edicija „Susreti sa umetnošću“ (izdavač: Evoluta) objavljuje romane o slikama velikih umetnika. Knjiga „Ljubav na Tahitiju“ Daglasa Risa otkriva nam ovog zanimljivog umetnika. Gogenove slike i skulpture odaju njegovu opčinjenost proučavanjem drevnih istina i traganja za poreklom sveta. Još od prvog boravka na Tahitiju (1891), njegova dela pokušavaju da odgovore na suštinska pitanja Tokom prvog odlaska na Tahiti stvara svoju poznatu sliku Dimno ogledalo, koja je upravo tema ovog čudesnog romana. Kroz predivne prirodne pejzaže i svakolike krajolike ljudske duše susrećemo se sa znamenitim slikarom i upoznajemo njegov lik, kao i ljude koji su uticali na njega i njegovo slikanje. Posebnu zanimljivost na kraju knjige predstavlja spisak dobrih Internet adresa koje su posvećene nenadmašnom Polu Gogenu.

Razvoj Internet galerija počeo je pre nekoliko godina, kada su mnogi umetnici u svetu shvatili da je medij sa gotovo pola milijarde korisnika veoma zahvalan za priređivanje izložbi. Razlog za to veoma je jednostavan – postavljanje izložbe na Internetu zahteva samo malo dobre volje i malu investiciju, a Internet kao medij otvoren je za sve i omogućava autoru da za nekoliko dana napravi svetsku izložbu. Međutim, njihov nagli porast doveo je baš do onoga što su svi hteli da izbegnu: utapanje u moru anonimnosti. Problem je rešen tako što su umetnici počeli da se povezuju i prave velike Internet galerije, gde zajednički predstavljaju svoje radove. Jedna od najvećih galerija je Art On The Net ( www.art.net ). U početku skromna, danas prikazuje radove, pretežno slike, preko stotinu umetnika, a mnogi od njih svoj uspeh duguju upravo početku na mreži. Art On The Net ne vrši direktnu prodaju slika, već omogućava da pogledate radove, pa ako vam se sviđaju možete da stupite u kontakt s njihovim autorima i da se dogovorite oko kupovine. Slično su koncipirane i Artistree (www.artistree.com) i AGO – Art Gallery Online ( www.art-gallery-online.org ) koja nudi radove umetnika iz celog sveta. Premda dominiraju slike različitih stilova, od savremenih apstraktnih radova do realizma, njihova ponuda uključuje i radove sa svih stvaralačkih polja. Osim samih galerija, AGO ima i veoma edukativan karakter, tako da nudi nedeljne kolumne o umetnosti, forume i mogućnost online diskusija. I ovde se kupovina radova obavlja direktno kod autora, bez posredovanja AOG-a.
I dok navedene galerije daju naglasak prezentaciji radova i njihovih autora, druge su okrenute poslu i bave se isključivo prodajom. Proarte (www.proarte.com ) je internacionalni umetnički centar, a zastupaju širok spektar međunarodno priznatih umetnika, ali i dolazećih talenata čije radove možete odmah i da kupite. Ponuda London Arta (www.londonart.co.uk), koji nije samo Internet galerija, već i elektronski umetnički magazin, obuhvata slike, skulpture i fotografije više od 300 umetnika različitih stilova. Osim toga prodaju se i manji komadi nameštaja. Najveća specifičnost ove galerije jeste mogućnost izbora karakteristike slike koju želite, od teme, preko veličine i tehnike. Fenomenalan utisak razgledanja ove galerije upotpunjuju i kolumne o umetnosti, dizajnu i stilu života. Najbolja Internet galerija po izboru CNN-a je Museum of Modern Art New York (www.moma.org ) za koju je, zbog bogatstva ponude, lakše navesti šta ne nudi. Za razliku od drugih galerija, naglasak nije na slikama, već na fotografijama, i modernim upotrebnim predmetima kao što su dizajnirani asesoari za stan, ili ukrasi za radne stolove i slične sitnice. Krasi ih i brza i izuzetno jeftina isporuka, uz garanciju u slučaju oštećenja u transportu, što s drugim galerijama nije slučaj.
S popularizacijom elektronske trgovine raste i broj Internet galerija. Ali, onima koji traže brzu zaradu sledi razočaranje. Otvoriti Internet galeriju ne zahteva mnogo, ali da bi se zaradilo od galerije potrebno je mnogo truda, prvenstveno u stvaranju imidža same galerije, kako vizuelnog tako i poslovnog. Kupce više ne zanima samo puko izlaganje slika, već i informacije o autorima, njihovom radu i umetnosti uopšte. Bitan faktor je i bezbednost kupca da posluje sa ozbiljnom firmom i da će dobiti ono što je i platio. Zato i galerije iza kojih su stručnjaci za umetnost, ili ljudi koji su povezani s tim krugovima, najbolje posluju. MOMA New York beleži preko tri miliona poseta godišnje, a procene govore da svaki treći posetilac nešto i kupi, pa je MOMA jedna od najprofitabilnijih onlajn umetničkih trgovina. Slično je i sa LONDONART galerijom, koja beleži najveću onlajn prodaju umetnina u Evropi. Pol Wajnter, osnivač i direktor LONDONARTA, tajnu svog uspeha vidi upravo u jednostavnosti prezentacije radova, podeljenih u 12 kategorija, šest slikarskih i pet za ostale kategorije umetnosti.
Internet galerije u svetu dobro su uhodan posao koji nekima donosi prestiž i novac, a drugima priliku da na jednostavan i jeftin način prikažu ostatku sveta ono što rade. Dodavanjem edukativnih sadržaja pružaju korisnicima i mogućnost da saznaju nove stvari o umetnosti, ali i izgrade sopstveni ukus, jer na jednom mestu mogu da vide radove različitih autora, stilova i tehnike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari