Tog 20. novembra 1985. Microsoft je predstavio novi operativni sistem koji je omogućio istovremeno korišćenje dva programa.
On je bio naslednik komplikovanog MS-DOS sistema.
DOS je bio operativni sistem bez grafičkih prozora. Dakle, kada biste pokrenuli računar pojavio bi se DOS upit. Morali ste da znate komande i unesete ih, kako biste pokrenuli neki program ili nešto uopšte uradili na računaru.
MC-DOS je radio jednu po jednu stvar. Da bi se koristio drugi program, prvi program morao je da se zatvori i unese komanda za otvaranje drugog programa.
Windows 1.o najavljen je 1983. ali je njegov razvoj trajao dve godine.
Trebalo je da dobije drugo ime, ali je nazvan „Windows“ (prev. engl.-prozor) kako bi opisao „prozore“, odnosno računarske okvire koji bi se pojavili na korisnikovom ekranu. Padajući meniji, trake za pomeranje, ikonice, olakšali su upotrebu programa. Zapravo, ovo je preteča Windows-a koji danas koristimo.
Uz njega, korisnicima je na raspolaganju bio MS DOC program za upravljanje datotekama, programi za crtanje i pisanje, beležnica, kalkulator, kalendar, kartica za podatke, sat i Reversi igra.
Korišćenje Windows 1.0 zahtevalo je 256 kilobajta memorije, dve diskete i grafičku karticu. Ako ste želeli da koristite više programa, bio vam je potreban računar sa hard diskom i 512 kilobajta memorije.
Kritičari nisu bili zadovoljni njegovim performansama. Zamerke su se odnosile na rad sistema kada je pokrenuto više aplikacija, ali i na Microsoft-ovo promovisanje korišćenja miša (koje nije bilo zastupljeno u to vreme, sve komande unosile su se pomoću tastature).
Windows 2.0 zamenio ga je u novembru 1987. Ipak, Microsoft je ovu verziju podržavao duže od bilo koje druge, čitavih 16 godina (do 31. decembra 2001. godine).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.