Ambiciozni projekat pravljenja laptop računara od 100 dolara kako bi se jeftinim kompjuterom snabdela školska deca u zemljama u razvoju, ne razvija se baš u najavljenom pravcu – saopšteno je da će nova cena biti ipak znatno viša, 175 dolara po uređaju, ali i da će on moći da pokreće Windows aplikacije iako je prvobitno bilo zamišljeno da radi samo sa specijalno razvijenim open-source interfejsom.

Ambiciozni projekat pravljenja laptop računara od 100 dolara kako bi se jeftinim kompjuterom snabdela školska deca u zemljama u razvoju, ne razvija se baš u najavljenom pravcu – saopšteno je da će nova cena biti ipak znatno viša, 175 dolara po uređaju, ali i da će on moći da pokreće Windows aplikacije iako je prvobitno bilo zamišljeno da radi samo sa specijalno razvijenim open-source interfejsom.
Nikolas Negroponte, čovek koji je na čelu neprofitnog OLPC (One Laptop Per Child) projekta kaže da je upravo sada najkritičniji deo razvoja ovog projekta. Za sada su sedam zemalja – Urugvaj, Argentina, Brazil, Pakistan, Tajland, Nigerija i Libija, izrazile zainteresovanost za kupovinu XO laptopova, ali i dalje ostaje nejasno ko će ih prvi platiti. Ovom projektu je potrebna narudžbina od tri miliona mašina kako bi se proizvodnja pokrenula.
Negroponte očekuje da će proizvodnja početi u oktobru, kao i da postoji još mnogo zemalja, među kojima su Peru i Rusija, koje su zainteresovane za projekat.
XO mašine će proizvoditi Quanta Computer Inc, vodeći svetski proizvođač prenosnih računara, a oni su se složili da ostvaruju profit od oko tri dolara po mašini. Jedan dolar će uzimati OLPC projekat kako bi finansirao distribuciju, ali bez obzira na sve to cena XO laptopa, koji izuzetno malo troši struje, sada je 175 dolara. Negroponteov tim je oduvek govorio da je 100 dolara dugoročni cilj, a sada se kaže kako bi pojeftinjenje od 25 odsto trebalo da usledi svake godine kako se projakat bude razvijao.
Kada je reč o operativnom sistemu, za XO je razvijan originalan softver baziran na open-source Linux operativnom sistemu. Nije bilo „prozora“ ni „foldera“ već piktografske ikone. Ipak, XO projakat je rađen u saradnji sa Majkrosoftom kako bi verzija Windows operativnog sistema mogla da radi na njemu, što bi mogao da bude softverski paket od tri dolara koji je kompanija iz Redmonda najavila prošle nedelje (XP Starter edicija i još neki softver).
Da li će XO laptop stići i u američke škole? Neke američke države su zainteresovane da nabave mašinu za svoje đake. Negroponte je več naglasio kako neće biti saradnje sa američkim školama jer je ovde reč o „dizajniranju nečega za sasvim drugu situaciju“ misleći pri tome na decu u siromašnim zemljama, ali i to se može promeniti pošto je 19 država iskazalo zainteresovanost.
Najteže je naučiti kako na XO laptopu podesiti antenu i otvoriti ekran, kada to uspete dovoljno je samo slediti ikone kako biste pisali, napravili fotografiju ili komponovali melodiju. Ovo su prve impresije novinara koji su imali prilike da probaju B2 verziju XO laptopa. Kompjuter je izuzetno lagan – oko 1,5 kilograma, i sada je izgubio legendarnu ručicu za ručno napajanje strujom, mada je ostala opcija da se preko USB uređaja doda i ovakav način punjenja baterija – preko nožnih pedala, adaptera u kolima ili solarnog panela koji je veličine stola u kafiću.
Kako bi se dodatno smanjila potrošnja struje XO koristi Red Hetov Fedora Linux, ima 1 GB NAND fleš-drajv i AMD procesor Geode GX 533 na 400 MHZ.
Laptop ima mogućnost pravljenja fotografija, tu je TAMTAM program za komponovanje muzike, nezaobilazni Tetris, a ekran može da se zarotira i XO postaje tablet za čitanje ili ilustrovanje dečjih knjiga na farsi jeziku. Međutim, ako se sve ove aplikacije pokrenu istovremeno, XO će primetno usporiti rad. Buduće verzije laptopa će sigurno biti bolje po ovom pitanju jer od B2-2 verzije imaće brži Geode LX 700 čip na 433 MHZ.
Kritičari koji zameraju da XO nije dizajniran za „modernu kancelariju“ dobijaju objašnjenje da je laptop namenjen za tri stvari – učenje, socijalizaciju i kreativnost. Zbog toga XO pokazuje grafičku mapu WIFI signala u okolini od dva kilometara tako da, recimo, deca iz nekog afričkog sela mogu međusobno da razmenjuju crteže, fotografije i muzičke kompozicije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari