Prošlog vikenda je na Kopaoniku održan još jedan skup firmi sa kojima Pakom sarađuje.
Proizvođači sa jedne strane i maloprodaja sa druge su došli da vide kako mogu sarađivati u narednom periodu, tj. šta to ima novo što može zainteresovati potrošače.
Pakom je posebno ponosan na broj proizvođača koji su došli, jer ih je bilo 24, što je svojevrstan rekord. Na Kopaoniku su bili: Allied Telesyn, AMD/ATI, Asus, Brand-Rex, D-Link, F-Secure, Fujitsu-Siemens, Genuis, HP, Inform, Kingston, Microsoft, MSI, Nec, Nikon, Optiarc, Philips, Port Design, Siemens, SonicGear, Verbatim, ViewSonic.Western Digital i XFX.
ViewSonic je predstavio VP professional seriju, jedinu u LCD industriji sa garancijom na 0 (nula) mrtvih piksela. To su monitori namenjeni grafičkim dizajnerima, 3D animatorima i sl. zbog najrealnijeg i najšireg prikaza opsega boja. ViewSonic je najbrže rastući brend po prodaji u ovoj godini. Posle nepuna tri kvartala, rast prodaje je povećan za preko 300 odsto.
NEC, poznat po tome što ima najveću ponudu monitora, još jednom je dao do znanja da je on jedini koji pravi monitore vidno bolje od sve ostale konkurencije, tj. i monitore za specijalne potrebe među kojima su i oni namenjeni medicini. Rade isključivo sa japanskim delovima i ceo monitor se pravi u Japanu, što je istaknuto kao raritet. Od svih njihovih modela posebno su bili ponosni na 24WMGX3 koji ima HD rezoluciju i LCD3090WQXi jer je ubedljivo kvalitetniji od svega što se trenutno može naći na tržištu.
XFX je proizvođačgrafičkih kartica dobro poznat među ’gejmerima’. Isključivo se oslanja na nVidia čipove. Pravi ih milion mesečno. Ima širok asortiman namenjen pasioniranim igračima. Njihove kartice poseduju unikatan ventilator koji bolje hladi čipove.
Port je proizvođačtorba za prenosive računare. Veliki izbor boja i veličina torbi, kao i modeli sa svarovski kristalima i od krokodilske kože izdvajaju ih od mase drugih, sličnih. Dodatno su napravili i postolje za prenosiv računar koje izdržava do deset kilograma teške računare. Zbog svoje veličine nije preporučljiv za modele koji imaju ekran dijagonale manje od deset inča, jer može da sklizne sa postolja.
Siemens Enterprise Communications je ponudio novo komunikaciono rešenje. HiPath OpenOffice je prvo rešenje objedinjene komunikacije, koje malim i srednjim preduzećima omogućava potpunu integraciju svih postojećih komunikacija. Daje nov kvalitet u IP komunikaciji, ubrzava komunikacioni proces, multimedijalnu komunikaciju čini efikasnijom i mnogo jeftinijom. Ima otvorenu arhitekturu zahvaljujući kojoj se lako integriše u postojeću infrastrukturu, bez potrebe za menjanjem postojećeg okruženja. HiPath OpenOffice nudi mobilnost, plug-in za integraciju u MS Outlook, kao i poštansko sanduče za govornu poštu i faks poruke. Još neke bitne mogućnosti su jednostavno uspostavljanje telefonskih konferencija pomoću opcije ’drag and drop’, snimanje poziva i pozivanje kontakta iz telefonskog imenika. Korisnicima je omogućen i pregled nad dostupnošću svih ostalih korisnika. Kada se korisnik prijavljuje na sistem, bira telefon na kojem će biti dostupan i kada neko drugi hoće da ga dobije, automatski se proverava da li je broj koji je dat u sistem slobodan i dostupan. Ako nije, štedi se vreme koje bi potrošili zvanjem i ličnim utvrđivanjem nedostupnosti kolege. Siemens je ponudio više modela HiPath-a kojima se pokrivaju mala, srednja i velika preduzeća od 20 do 100000 zaposlenih po pojedinačnom sistemu, tj. umrežavanjem više sistema nema ograničenja u broju korisnika.
Na njihovom štandu smo mogli da vidimo na delu kako funkcioniše mreža koju su instalirali. Vizuelno vrlo impresivno, ali je kašnjenje glasa bilo više nego primetno. Sagovornik je bio na nekoliko metara od nas, a glas iz slušalice je kasnio više od sekunde. Nadamo se da je u pitanju loše instaliranje sistema i da ovako ipak ne funkcioniše u praksi.
Uzmemo li u obzir na kom je tehnološkom nivou trenutno Srbija, jasno je da mesta za napredak ima dosta. Očekuje se veliki rast jer je ovo nezasićeno tržište koje može još dosta da primi i da se razvija velikom brzinom. Mnogo većom nego razvijene zemlje zapadne Evrope koje su većstigle do tačke koje ćemo mi tek za koju godinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.